«جنگنده‌های تامکت‌ فعال ایران» و موفقیت خلبانان ایرانی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین خبر روزانه، سایت آمریکایی صنعت هوانوردی در گزارشی به تازگی به بررسی روند موفق خلبانی و نگهداری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پرداخته و نوشته است که خلبانان ایرانی بهترین آمار را دارند. موفقیت رزمی با جنگنده F-14 Tomcat به دست آورد.

19 چهل و پنج در مقاله ای توسط کریستین دوور، افسر سابق نیروی هوایی ایالات متحده، نوشت که F-14 Tomcat، اگرچه به اندازه F-15 Eagle در نبردهای رو در رو (مبارزه با سگ ها) خیره کننده نیست. اما تامکت دارای سابقه ویژگی های رزمی بسیار قابل احترام در نبردهای هوا به هوا است.

بزرگترین طنز آمار تامکت این است که بیشتر امتیازات را نه خلبانان آمریکایی یا حتی خلبانان یکی از متحدان آمریکا، بلکه توسط خلبانان کشور دشمن ایران داده اند. دشمنی که جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا او را محور شرارت نامید.

در این سایت آمده است: «هیچ یک از خلبانان تامکت آمریکایی به «پنج پیروزی هوایی یا بیشتر» نرسیدند، اما حداقل یک خلبان از نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران این وضعیت را دریافت کرد. سرهنگ «مصطفی روستایی» خلبان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که در جنگ ایران و عراق پنج برتری هوایی نسبت به جنگنده های عراقی به ثبت رساند. در مجموع، خلبانان ایرانی تامکت 130 برد در مقابل تنها 4 شکست کسب کرده اند.

در مورد معدود خلبانان خوش شانس عراقی که موفق شدند تامکت را منهدم کنند، شواهد کمی وجود دارد که دو مورد از آنها توسط MiG-23 Flanker و دومی توسط جنگنده Mirage انجام شده است.

در پایان این وب سایت آمده است: «ایران تنها کشوری است که با هواپیماهای اف-14 فعال پرواز می کند». تخمین زده می شود که در سال 2019، نیروی هوایی ایران دارای 24 جنگنده F-14 (برخی منابع بیشتر ذکر کرده اند) در رده پروازی اصلی 79 فروند هواپیما باشد.

یکی دیگر از نشریات آمریکایی اخیرا از پرواز جنگنده های اف-14 تامکت نیروی هوایی ایران و ماجرای موفقیت این جنگنده های رهگیر و برتری هوایی در نبرد با رژیم بعث عراق نوشته است. برتری جنگنده های تامکت اف 14 به سرعت کشف شد و طبق گزارش ها در شش ماهه اول جنگ ایران و عراق حداقل 50 مزیت در هوا به دست آورد و در عوض تنها یکی از آنها آسیب دید.

در گزارشی توسط American National Interest، ترور فیلتز از چگونگی دستیابی ایران به این موفقیت ها در نبرد با نیروی هوایی عراق خبر می دهد. ایران تغییر کرده و به هیچ وجه از رویارویی با آنها خودداری کرده است.

نشنال اینترست موفقیت گزارش داد: «علیرغم محدودیت‌های موجود در جنگنده‌های F-14، مهندسان ایرانی نیز در تامکت اقداماتی از جمله افزودن بمب‌هایی برای تبدیل آنها از جنگنده‌های هوا به هوا به جنگنده‌های آماده انجام داده‌اند. مهندسان ایرانی تکمیل. تهاجم به اهداف زمینی

نشنال اینترست با اشاره به مشکلات تامین قطعات یدکی هواپیماهای جنگنده در آن زمان به دلیل تحریم های آمریکا، گفت: تا پایان جنگ با رژیم بعث، این جنگنده تنها 8 شکست را ثبت کرده بود. در سال 1988 تعداد هواپیماهای موجود به حدود 30 فروند کاهش یافت. امروزه تخمین زده می شود که این تعداد به 40 فروند افزایش یافته است، اگرچه در آمادگی متفاوت هستند. (ادامه مطلب)

انتهای پیام/ م
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

دکمه بازگشت به بالا