حضرت مسیح در اناجیل چهارگانه چگونه متولد شد؟

اگرچه تاریخ رسمی تولد مسیح بر اساس تقویم میلادی 25 دسامبر است، اما تاریخ دقیق تولد او مشخص نشده است. در قرن دوم پس از میلاد، 6 ژانویه به عنوان روز تولد مسیح شناخته می شد، اما در قرن چهارم، کلیسای کاتولیک روم این تاریخ را 25 دسامبر و غسل تعمید حضرتش را 6 ژانویه اعلام کرد.

ایسناپلاس: «وقتی هنوز چیزی نبود، کلمه نزد خدا بود و بود. او همیشه زنده است و او خداست. این کلمات انجیل یوحنا را آغاز می کند که از 21 فصل تشکیل شده و عیسی را کلمه ای می نامد که از ابتدا نزد خدا بود. انجیل یوحنا او زندگی مسیح را به عنوان نوری نشان می دهد که در تاریکی می درخشد و تاریکی هرگز نمی تواند آن را خاموش کند. خداوند یحیی نبی را نیز فرستاد تا این «نور» را عرضه کند و مردم را به آن ایمان بیاورد. اگرچه سال و محل تولد حضرت عیسی (ع) محل اختلاف مسیحیان است، اما در انجیل یوحنا درباره محل تولد حضرت عیسی (ع) داستانی وجود ندارد و تنها در یکی از فصول به معجزه عیسی اشاره شده است. در روستای قنا در استان جلیل. استان جلیل یکی از مناطق تاریخی شمال فلسطین است و مرکز آن شهر ناصره یا ناصریه است. برخی از روایات مسیحی زادگاه حضرت عیسی نبی را ناصره در همان استان جلیل می دانند و برخی دیگر معتقدند که زادگاه اصلی حضرت عیسی نبی بیت لحم است. در آن زمان دستور «آگوستوس سزار» مبنی بر ثبت نام تمام آبادی ها صادر شد. در ثبت نام و سرشماری سالانه؛ یوسف داماد مریم به همراه او و عیسی که تازه متولد شده بود برای ثبت نام به ناصره می روند. بنابراین عیسی به عیسی ناصری یا از مردم ناصره معروف است.

هدف انجیل

در آغاز فصل اول متا انجیل به نیاکان حضرت عیسی یعنی داوود و ابراهیم نیز اشاره شده است و سپس در آیه تولد مسیح آمده است: «مریم، مادر عیسی که بود. با یوسف ازدواج کرد، قبل از ازدواج با او، خداوند توسط روح القدس حامله شد. یوسف که به شدت به اصول اخلاقی پایبند بود، تصمیم گرفت نامزدی را قطع کند، اما می خواست این کار را بی سر و صدا انجام دهد تا آبروی مریم را از بین نبرد.

در اعماق این افکار به خواب رفت. در خواب فرشته ای را دید که به او گفت: یوسف بن داوود، نگران ازدواج با مریم نباش. کودکی که در شکم اوست از روح پاک خداست. مریم زایمان می کند و شما او را به دنیا می آورید عیسی به معنای نجات دهنده است تو برو، زیرا او قوم خود را از گناهانشان رهایی خواهد داد. و این همان پیامی است که خداوند قبلاً از طریق پیامبرش فرستاده است، پس می توانید ببینید! دختر باکره حامله می شود و پسری به دنیا می آورد و او را نام می گذاردامانوئل(عمانوئل برای خدا با ما عبری است. وقتی یوسف از خواب بیدار شد، به دستور فرشته عمل کرد و مریم را به خانه خود آورد تا همسرش شود.)

به دنبال این آیات، متا-انجیل نیز از ورود منجمانی از شرق به اورشلیم صحبت می کند. این منجمان برای جشن میلاد حضرت عیسی به عنوان تولد پادشاه یهود به اورشلیم سفر کردند و ادعا کردند که ستاره تولد این پیامبر را در آسمان دیده اند. هنگامی که پادشاه آن زمان از این مشکل آگاه شد، از منجمان خواست که در زمان ملاقات با حضرت عیسی به او بگویند تا او نیز به دین عیسی ایمان بیاورد. با این حال، پس از ملاقات با مریم، ستاره شناسان از مسیری متفاوت از اورشلیم به شرق بازگشتند، زیرا متا انجیل می گوید که این درخواست خدا بوده و از طریق رویا به آنها داده شده است.

در بخش دیگری از متا انجیل آمده است که فرشته ای از جانب خداوند در خواب از همسر عیسی یوسف خواست تا نوزاد عیسی و مادرش را به مصر ببرد و تا زمان مرگ هیرودیس (پادشاه بیت لحم در یهودیه) به آنجا برنگردد. جان عیسی نبی در خطر است

نكته ديگر اينكه در اناجيل چهار نوع مسيحيت، حضرت يحيى را غسل تعميد دهنده عيسى دانسته اند و او را در زمره مسيحيان قرار داده اند. جان باپتیست نیز شناخته شده است. علاوه بر این، مسیحیان تشخیص می دهند که یحیی نبوت عیسی را تأیید می کند و حقیقت او را ترویج می کند.

عیسی در چهار انجیل چگونه متولد شد؟

انجیل مرقس

عنوان اولین بیت انجیل مرقس «ظهور منجی» است. این کتاب مقدس می گوید که در کتاب اشعیای نبی خداوند اعلام کرد که پسرش را به این دنیا خواهد فرستاد و قبل از او مردی را پیش از او می فرستد تا مردم را برای آمدن عیسی نبی آماده کند. این مرد یحیی پیامبر است. مردم از شهر اورشلیم و از تمام سرزمین یهودیه (فلسطین) نزد یحیی رفتند تا آنها را در رود اردن برای آمدن عیسی تعمید دهند.

انجیل لوقا

آیه اول انجیل لوقا داستان زکریا نبی و داستان عالم یحیی را بیان می کند. در آیه دوم باب اول انجیل لوقا درباره تولد مسیح آمده است: «خداوند فرشته جبرئیل را به ناصره که یکی از روستاهای استان جلیل بود فرستاد. جبرئیل این بار نزد دختری به نام مریم رفت که نامزد مردی به نام یوسف از سلسله داوود بود. جبرئیل بر مریم ظاهر شد و گفت: سلام بر تو ای دختری که لطف خدا بودی! خدا با شماست. مریم گیج و نگران بود چون نمی توانست منظور فرشته از این سلام را بفهمد. فرشته به او گفت: ای مریم نترس! چون خدا می خواهد به تو برکت دهد. به زودی حامله می‌شوی، پسری به دنیا می‌آوری و نام او را عیسی می‌گذاری.

در آیات بعدی انجیل لوقا، مریم از جبرئیل می پرسد که اگر هنوز زن نداشته باشد چگونه می تواند صاحب فرزند شود؟ و فرشته خدا به او پاسخ داد: «روح پاک خدا بر تو نازل شد و قدرت خدا بر تو سایه افکند. به همین دلیل این کودک کاملاً مقدس خواهد بود و فرزند خدا نامیده می شود.

همانطور که قبلا ذکر شد، هر 4 انجیل می گوید که مریم توسط روح خدا یا یکی از فرشتگان الهی و پاک او آبستن شد. این در حالی است که منابع یهودی در میان یهودیان یوسف نجار را پدر عیسی می دانند.

عیسی در چهار انجیل چگونه متولد شد؟

عیسی در میان مسلمانان

در قرآن کریم سوره‌ای به نام مریم وجود دارد و داستان او در این سوره به تفصیل بیان شده است. در سوره مریم پس از اشاره به ماجرای عقیم بودن همسر حضرت زکریا و فرزندآوری او در بزرگسالی; آیه 16 اشاره می کند که مریم چگونه عیسی را حمل کرد، و این کتاب داستان مریم را به یاد می آورد زمانی که او خانواده خود را در یک مکان شرقی ترک کرد. و در کنار آنها، روپوش و پرده ای بر خود نهاد. و روح خود را به سوى او فرستاديم و به صورت مردى خوش اندام و ميانه رو بر او ظاهر شد. مریم گفت: همانا من از تو به خدای مهربان پناه می برم، اگر پرهیزگاری از من دوری کن. گفت: چیزی جز این نیست که من فرستاده پروردگارت هستم تا به تو فرزندی پاک و پاکیزه بدهم. (حضرت مریم) فرمود: اگر مردی با من ازدواج نکرده باشد و جنایتکار نبوده باشم چگونه پسری خواهم داشت؟ (جبرئیل) گفت: این همان است که گفتی، ولی پروردگارت گفت: این کار بر من آسان است، و فرزندآوری از او در خارج از زناشویی، نشانه اقتدار ما نزد مردم و رحمت ما از اوست. و قابل انجام است. پس از عیسی حامله شد و به خاطر او به جای دوری رفت.

متن فوق ترجمه ای از آیات 16 تا 22 سوره مریم است که به وضوح به پاکی حضرت مریم قبل از تولد حضرت عیسی اشاره دارد. در قرآن اگرچه اشاره خاصی به محل تولد حضرت عیسی نشده است، اما در آیه 16 همین سوره آمده است که مریم در مکانی در شرق از خانواده خود جدا شد.

برخی از روایات غیرمستند زادگاه عیسی را در نزدیکی کوفه و برخی دیگر آن را در نزدیکی بغداد می‌دانند. اما در میان ما مسلمانان، عیسی به عیسی ناصری نیز معروف است.

جایی که بین مسلمانان و مسیحیان درباره تولد حضرت عیسی (ع) اختلاف نظر وجود دارد، در قالب داستان لقاح حضرت مریم است. قرآن می گوید فرشته ای از طرف خدا به زمین آمد تا او را باردار کند، اما مسیحیان معتقدند که عیسی روح خدا و پسرش است. بنابراین، مسلمانان تثلیث (پدر، پسر، روح القدس) را به دلیل طفره رفتن از یگانگی خدا رد می کنند. آیات 35 تا 37 سوره مریم از یگانگی خداوند و رد این حقیقت که او پدر عیسی مسیح است صحبت می کند. او خوش تیپ است؛ وقتی می خواهد چیزی پدید آید، به سادگی به آن می گوید: باش، آنگاه فوراً پدید می آید. عیسی گفت: همانا خداوند، پروردگار من و شما یکی است. پس او را بپرستید زیرا این راه راست است. اما گروهی از آنان در مورد عیسی اختلاف نظر داشتند، پس وای بر کسانی که کافر شدند که با حضور نداشتن در روز بزرگ، در کرامت عیسی غلو کردند!

داستان های مختلف در مورد تولد مسیح

اگرچه تاریخ رسمی تولد مسیح بر اساس تقویم میلادی 25 دسامبر است، اما تاریخ دقیق تولد او مشخص نشده است. در قرن دوم پس از میلاد، 6 ژانویه به عنوان روز تولد مسیح شناخته می شد، اما در قرن چهارم، کلیسای کاتولیک روم این تاریخ را 25 دسامبر و غسل تعمید حضرتش را 6 ژانویه اعلام کرد.

تا سال 973 میلادی، کلیساهای مسیحی در بین النهرین و قسطنطنیه روز تولد عیسی مسیح را در 6 ژانویه جشن می گرفتند.

«ریهور نازیانتز» پس از انتخاب به اسقف، تاریخ تولد خود را 25 دسامبر اعلام کرد. پس از استعفای این اسقف، تاریخ مجدداً به 6 ژانویه بازگشت و سرانجام در سال 154 پس از میلاد در کنگره “کالگدان” تولد مسیح را در 25 دسامبر و روز غسل تعمید او را در 6 ژانویه اعلام کردند. از آن زمان، اکثر مسیحیان جهان این جشن را در 25 دسامبر جشن می گیرند، اما ارامنه ایرانی و حتی مسیحیان عراق، 6 ژانویه را روز تولد حضرتش می دانند و میلاد را در این روز جشن می گیرند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا