خالق خلّاق بخارا – خبر روزانه

در روزگاری که برای خواندن یادداشت های رسانه ای و اطلاع از اخبار و رویدادهای جامعه راهی جز خرید مجلات و روزنامه ها وجود نداشت، دکه های روزنامه فروشی دارای فرقه ای مشابه بودند، اما رونق اصلی کار آنها مطبوعات بود که با با گذشت زمان و گسترش فضای مجازی و اینترنت، این دلیل وجودی ضعیف‌تر و ضعیف‌تر شده تا جایی که فروش قهوه و سیگار در سال‌های اخیر جایگزین مطبوعات شده است.

محدودیت های جدید در فضای مجازی و فیلتر شبکه های اجتماعی با کاهش عرض دامنه اینترنت! این موضوع در مجموع بار دیگر باعث بازنگری این عبارت شده است که تحریم ها فرصت ایجاد می کنند، بنابراین در این زمینه محرومیت از یک دامنه وسیع (که البته قبل از این تحریم ها چندان گسترده نبود) بهانه ای می شود. به خودمان اجازه می دهیم هیجان را ببینیم. تیتر روزنامه ها و خوانندگان، به یک دکه مطبوعاتی در همان حوالی رفتم، جایی که به جای بوی کاغذ و سرب که روی صفحه روزنامه نشسته بود، بوی تلخ قهوه تلخی این ناموجه را به من یادآوری کرد. البته محرومیت و محدودیت های غیرقانونی!

اگر تا اوایل دهه 90 نام کیوسک ها با هدف و دلیل وجودی آنها مطابقت داشت، امروز نام کیوسک مطبوعاتی هیچ ربطی به کارکرد آنها ندارد، اکنون به جای دوستداران روزنامه و مجلات، عاشقان قهوه و سیگار هستند که دور این کیوسک ها بنشین و دور هم جمع شوم، حال و هوای مقایسه این روزها و دهه های گذشته را داشتم که چشمانم به زیبایی بخارا باز شد و تکانه ذهن خسته و ناآرامم مرا به نوشتن چند خطی برای استاد علی واداشت. دهباشی که جان گرانبهای خود را وقف فرهنگ و ادب این مرز و بوم کرد، اما تا این حد با اندک اندک خود به این استاد فرزانه ادای دین کردم.

گرچه آثار بیشمار استاد جمالگی فاخر و ماندگار است، اما ماندگارترین آفریده یقیناً ماندگارترین آفریده ی بخارا است و علاوه بر تیراژ و شماره مداوم مجله، گواه این گفته نام نویسندگانی است که تا در هر شماره روی جلد این مجله ظاهر شود.

در ردیف روزنامه ها، در کنار مجلات اغلب تبلیغاتی با عکس های آرایش شده از چهره های ظاهرا جذاب، آنچه این قسمت از دکه قهوه و سیگار را جذاب تر می کرد، سه جلد بخاری مربوط به اواخر دهه هشتاد بود که با وجود رنگ و روی جلد زیر نور خورشید، اسامی چاپ شده روی هر یک از این سه شماره (68/69/70) صرف نظر از قیمت تعیین شده توسط صاحب مغازه (بیست برابر قیمت جلد) برای جلب رضایت مخاطبان کافی است. ) و یک زوار شیراز را در یک مجله هرسه بگیرید و شروع به چرخیدن کنید.

مجله ای که بتوان در آن مقالات سیمین بهبهانی، عبدالحسین ازرنگ، محمدعلی سپانلو، عزت الله فولادند، عبدالله کوتری، ایرج افشار، علی محمد افغانی و… را خواند، قطعاً تحول مثبتی در ذهن و دیدگاه مخاطب ایجاد خواهد کرد. دقت قلم و اندیشه هر یک از نویسندگان به حدی است که باید روزها و ساعت ها را صرف خواندن هر یک از یادداشت ها و مقالات کرد.

اتحاد چنین اندیشمندانی در رسانه های خصوصی و مستقل تنها با اراده ای قوی و نیت خالص برای تعالی فرهنگ میهن محقق خواهد شد، پس باید دستی صمیمانه به استاد علی دهباشی تقدیم کنیم.

توانمندی های ایشان در عرصه رسانه، فرهنگ ادب و … آنقدر واضح و آشکار است که نیازی به تمجید و تایید ایشان ندارم.رسانه ها، همکاران و همکاران محترم استاد علی دهباشی در تجلیل از نخبگان جامعه و ایجاد زمینه ساز محیطی برای رشد نویسندگان و متفکران البته تحقق این فرض مستلزم بستر مناسبی است که گاه با عبارت «ما کافی نیستیم» توجیه می شود. شايد، اما شايد بتوانيم با ​​تلاش پروفسور دهباشي و همتي، كارهاي بيشتري انجام دهيم تا بتوانيم به خرما برسيم، حتي اگر نخل ها و نخل ها قد نامتناسب داشته باشند.

وکیل-شیراز

6565

دکمه بازگشت به بالا