اقتصادی

خسارت جهانی ۲۵۰ میلیارد دلاری بلایای طبیعی

داده‌های گردآوری شده توسط شرکت «مونیخ ری» نشان داد توفان‌های شدید و سایر بلایای طبیعی در سال ۲۰۲۳، حدود ۲۵۰ میلیارد دلار خسارت جهانی به بار آوردند که کمتر از نیمی از این رقم، تحت پوشش بیمه‌گران بود.

به گزارش خبر روزانه، این میزان خسارت از میانگین ۱۰ ساله فراتر رفت و شامل خسارت ناشی از زلزله ویرانگر در ترکیه و سوریه بود. شرکت «مونیخ ری» اعلام کرد آمریکا، فصل توفندهای شدید کمتری نسبت به سال ۲۰۲۲ داشت و بخش زیادی از خسارات تحت پوشش بیمه، مربوط به توفان‌های منطقه‌ای بود.

ارنست راخ، دانشمند ارشد آب و هوا «مونیخ ری» اظهار کرد: شرکت‌های بیمه اکنون باید در نحوه طبقه‌بندی توفان‌ها، بازنگری کنند. سابق بر این، از توفان‌های منطقه‌ای به عنوان خطرات ثانویه یاد می‌شد، زیرا خسارات جزئی یا متوسط به بار می‌آوردند اما با افزایش تعداد توفان‌های همراه با رعد و برق، باید به طبقه بندی جدیدی فکر کنیم.

سال گذشته، گرم‌ترین سال زمین بود که الگوهای آب و هوا دستخوش تغییر شدند و میلیون‌ها نفر در معرض دمای خطرناک قرار گرفتند.

پیامدهای تغییرات اقلیمی، تبعات جدی در نحوه رسیدگی صنعت بیمه به مطالبات دارد، به طوری که بانک بین‌المللی تسویه اخیرا هشدار داده است که دولت‌ها، به شکل فزاینده‌ای مجبور به پرداخت این هزینه‌ها هستند.

«مونیخ ری» تخمین زد که به طور کلی، خسارت جهانی تحت پوشش بیمه در سال میلادی گذشته، به ۹۵ میلیارد دلار  در مقایسه با ۱۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ کاهش یافت.

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که سال ۲۰۲۴، گرم‌تر از سال گذشته خواهد بود و این وضعیت، احتمال وقوع رویدادهای شدید آب و هوایی را افزایش می‌دهد.

راخ گفت: آب بیشتری در دماهای بالاتر تبخیر می‌شود و رطوبت اضافی در هوا، انرژی را برای توفان‌های سهمگین فراهم می‌کند.

طبق گزارش «مونیخ ری»، در سال ۲۰۲۳، خسارت ناشی از توفان‌هایی که با باران‌های شدید ناگهانی، سرعت باد زیاد و همچنین تگرگ و سیل‌های ناگهانی همراه هستند، به ۵۰ میلیارد دلار در آمریکا و هشت میلیارد دلار در اروپا رسید که هر دو رقم نشان دهنده رکورد بالایی هستند.

در اروپا، تگرگ‌هایی به قطر ۱۹ سانتی‌متر به میلیاردها دلار خسارت در شمال ایتالیا و تعدادی از مناطق دیگر در ماه‌های ژوئیه و اوت منجر شد. در آمریکا، بخشی از بزرگترین خسارات مرتبط با توفان در منطقه میدوست در مارس و در تگزاس، در ژوئن بوده است.

  «مونیخ ری» خاطرنشان کرد که خسارات ناشی از توفندها در سال میلادی گذشته، محدود بود و توفند ایدالیا به بخش‌هایی از فلوریدا هجوم برد که جمعیت کمی دارند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در همین حال، زمین لرزه‌های ویرانگری که در فوریه سال ۲۰۲۳، در جنوب شرق ترکیه و سوریه روی داد، مجموعا ۵۰ میلیارد خسارت برجای گذاشت که از این رقم، تنها ۵.۵ میلیارد دلار تحت پوشش بیمه قرار داشت.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا