علمی و پزشکی

خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهید

آفتاب‌‌نیوز :

در ادامه به چند توصیه برای کمک به کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه خواهیم پرداخت.

* سیگار را ترک کنید

در آغاز قرن بیستم، سرطان ریه یک بیماری نسبتاً نادر بود. افزایش چشمگیر آن عمدتاً به‌دلیل افزایش نرخ استعمال سیگار در بین مردم ایالات متحده است. در واقع تخمین زده می‌شود که امروزه حدود ۹۰ درصد سرطان‌های ریه را می‌توان با سیگار کشیدن یا دود تنباکو مرتبط دانست. سیگارکشیدن خطر ابتلا به سرطان ریه را در زنان ۲۵.۷ برابر افزایش می‌دهد. در مردان این میزان ۲۵ برابر است.

* در معرض دود قرار نگیرید

هنگامی‌که دود دست دوم را استنشاق می‌کنید، بسیاری از مواد شیمیایی سیگار را تنفس می‌کنید. حدود ۷۰ ماده شیمیایی در دود دست دوم وجود دارد که به‌عنوان عامل سرطان شناخته شده است حتی قرارگرفتن کوتاه‌مدت در معرض دود دست دوم می‌تواند مضر باشد.

* سطح گاز «رادون» را در خانه بررسی کنید

رادون یک گاز رادیواکتیو است که شما نمی‌توانید آن را ببینید یا استشمام کنید، اما دومین عامل سرطان ریه بعد از سیگارکشیدن و در میان افراد غیرسیگاری، مهم‌ترین علت سرطان ریه است. رادون یک گاز رادیواکتیو است که با تجزیه اورانیوم در سنگ‌ها و خاک آزاد می‌شود و می‌تواند به منبع آب‌وهوا نفوذ کند و از طریق شکاف‌های کف، دیوار‌ها یا فونداسیون وارد خانه شما شود. برای آزمایش گاز رادون در خانه، می‌توانید یک کیت تست خانگی تهیه کنید یا با متخصصی تماس بگیرید که خانه شما را برای این گاز آزمایش کند.

* سابقه خانوادگی خود را بررسی کنید

اگر افراد خانواده نزدیک شما، اعم از سیگاری یا غیرسیگاری به سرطان ریه مبتلا شدند، این اطلاعات را با پزشک خود در میان بگذارید. او ممکن است غربالگری‌های خاصی را برای کمک به کاهش خطر ابتلا در شما توصیه کند.

* از قرارگرفتن در معرض مواد خطرناک خودداری کنید

قرارگرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد مانند آزبست، آرسنیک، نیکل، کادمیوم و اگزوز دیزل. محل کار جایی است که شما بیشتر در معرض این مواد شیمیایی قرار خواهید گرفت. اگر این مواد در محل کار شما هستند، سعی کنید با پوشیدن لباس محافظ و محدودکردن قرارگیری در معرض این مواد، اقداماتی را برای محافظت از خود انجام دهید.

* مراقب ویروس HIV باشید

ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) با خطر بالاتر سرطان ریه مرتبط است. در واقع تحقیقات نشان می‌دهد که این ویروس ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را دو برابر کند.

افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه ممکن است به دلیل عوامل مختلفی باشد، از جمله موارد زیر:

میزان سیگارکشیدن در میان افراد مبتلا به HIV بیشتر است.

اچ‌آی‌وی باعث التهاب بیشتر در سراسر بدن می‌شود و دارای اثرات سرکوب‌کننده سیستم ایمنی است.

* ورزش منظم داشته باشید

مطالعات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را ۲۰ تا ۳۰ درصد برای زنان و ۲۰ تا ۵۰ درصد برای مردان کاهش دهد.

متخصصان دقیقاً مطمئن نیستند که رابطه بین سرطان ریه و ورزش چیست، اما عوامل احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

افزایش عملکرد ریه

بهبود عملکرد سیستم ایمنی

کاهش التهاب

کاهش سطح مواد سرطان‌زا در ریه‌ها

* رژیم غذایی سالم داشته باشید

رژیم غذایی شما نیز نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارد. برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، یک رژیم غذایی سالم با مقدار زیادی میوه و سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی داشته باشید.

همچنین غذا‌های خاصی وجود دارد که تحقیقات نشان می‌دهد ممکن است به پیشگیری از سرطان ریه کمک کند، از جمله:

سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکسل، کلم، گل‌کلم و کلم بروکلی

زردچوبه

چای سبز

* غربالگری را جدی بگیرید

اگر به‌دلیل سابقه مصرف سیگار و سن در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان ریه هستید، غربالگری منظم سرطان ریه ممکن است برای شما ضروری باشد. غربالگری می‌تواند به تشخیص زودهنگام سرطان ریه کمک کند، آنهم زمانی‌که ممکن است درمان آن آسان‌تر باشد. غربالگری فقط برای افرادی که در معرض خطر بالای سرطان ریه هستند، توصیه می‌شود.

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا