خلاقیت چیست و چگونه آن را در خود پرورش دهیم؟

در بیان اینکه معنی خلاقیت چیست می توان گفت، تعریف خلاقیت در روانشناسی به عنوان تمایل برای خلق یا تشخیص ایده ها، جایگزین ها و یا احتمالاتی که می توانند در حل مشکلات مفید باشند، برقراری ارتباط با دیگران، و سرگرم کردن خودمان و دیگران بیان می شود. هدف از خلاقیت ایجاد نتایج بهتر در هر زمینه است، نتایجی که به نفع همه خواهد بود.

خلاقیت چیست و چگونه آن را در خود پرورش دهیم (نوآوری) - ویکی روان

تعریف خلاقیت چیست و چگونه آن را در خود پرورش دهیم؟

خلاقیت و نوآوری، هر عمل، ایده، یا محصولی است که یک حوزه موجود را تغییر می دهد، یا یک حوزه موجود را به حوزه ای جدید تبدیل می کند.چیزی که اهمیت دارد این است که آیا نوآوری جدید شخص برای وارد شدن به این حوزه پذیرفته شده است یا خیر؟بر اساس تعریف خلاقیت از دیدگاه روانشناسی، خلاقیت توانایی فراتر رفتن از شیوه های سنتی تفکر و عمل کردن و توسعه ایده ها، شیوه ها، یا اشیا جدید و اصیل است

هدف از خلاقیت چیست : خلاقیت یک توانایی است

جواب های زیادی برای این سوال که هدف از خلاقیت چیست وجود دارد! در هر شرایطی هدف از انواع خلاقیت متفاوت است و می تواند به اشکال مختلف اجرا شود.در کل نوآوری و خلاقیت توانایی یک کیلومتر دویدن، یا انجام محاسبات، یا خواندن غزلی از حافظ و یا شاعری دیگر است، یعنی خیلی ساده می توان تعریف خلاقیت را اینگونه بیان کرد:خلاقیت مهارتی است که تخصص یک فرد است و آن فرد با آن از دیگران متمایز می شود

وجود نوآوری در برخی افراد، ممکن است طبیعی به نظر برسد، اما پرورش خلاقیت چیزی است که هر کسی در صورت تخصیص زمان و تلاش می تواند آن را بهبود ببخشد. چرتکه دانش آموزی ۱۷ ردیفه | چرتکه سوروبان با ظاهری زیبا و کیفیتی بی نظیر محصولی از شرکت پویا ابتکار برتر صداقت می باشد.

در ادامه به تعدادی از اهداف خلاقیت و نوآوری اشاره می کنیم:

  • ایجاد نهایت بازدهی در کار و امور روزانه
  • بالا رفتن احساس رضایت از خود (عزت نفس بالاتر از اهداف خلاقیت است)
  • ایجاد عادت به خلاقیت و نوآوری در تمام امور
  • با انگیزه ماندن یکی از است
  • با توجه به معنی خلاقیت، هدف آن تعامل بهتر با دیگران و کم کردن میزان خجالت اجتماعی است

نوآوری و خلاقیت از روش های سنتی تفکر یا عمل فراتر می رود

فراتر رفتن به معنی بالا رفتن و پیشی گرفتن شماست، شناخت محدودیت هایی که وجود دارد و تلاش برای بهبود آن ها.

اهمیت خلاقیت چیست؟

شاید شما فکر کنید که اصلا اهمیت خلاقیت و نوآوری چیست و چرا اینقدر روی آنها مانور داده می شود؟؟؟

۱- نوآوری، چیزهای جدید و اصیل را گسترش می دهد

فکر می کنم در بیان اینکه خلاقیت چیست باید گفت، واژه کلیدی در این جا گسترش بخشیدن است.این موضوع پاسخی به سوال اهمیت خلاقیت چیست هم می باشد.خلاقیت فراتر از تصور است: در حال گسترش است. اگر ایده است، فراتر بروید و برای اثبات آن تحقیق کنیداگر فرآیندی جدید است آن را امتحان کنید تا ببینید که آیا کار می کند یا نه.اگر یک شی است، آن را بسازید.

۲- خلاقیت تمایز ایجاد می کند؟

به خصوص در محیط های کاری و آکادمیک، این مورد به خوبی خود را نشان می دهد.افرادی که خلاقیت دارند یا حداقل سعی می کنند داشته باشند، نتایج بهتری رقم می زنند که به نفع همه است. با گذراندن دوره آموزش مربیگری لیوان چینی پویا ابتکار صداقت می توانید مدرک مربیگری معتبر دریافت کرده و در سراسر کشور، این دوره ها را برای دانش آموزان برگزار کنید.

۳- خلاقیت همراه با احساسات بهتر است

همانطور که بالاتر در تعریف خلاقیت از نظر روانشناسی گفتیم، نوآوری و خلاقیت نتایجی به همراه دارند نتیجه آن دستاوردهای موثرتر و کاربردی تر است.در نتیجه افراد با خلاقیت احساس عزت نفس بالاتری نسبت به بقیه دارند و بر روی قدرت خلاقیت خود حساب ویژه ای باز می کنند.

خلاقیت و نوآوری چیست؟

نوآوری، پیاده سازی یک محصول، خدمت یا فرایند بسیار بهبود یافته است که برای کسب و کار، دولت، یا جامعه ارزش ایجاد می کند.برخی افراد می گویند که خلاقیت هیچ ارتباطی با نوآوری ندارد و این که نوآوری یک خود مهارت است، به این معنا که خلاقیت این گونه نیست، مخالف این ادعا است.

خلاقیت هم یک خودمهاری و بخش حیاتی معادله نوآوری است.نوآوری بدون خلاقیت وجود ندارد. معیار کلیدی هم در خلاقیت و هم در نوآوری، ایجاد ارزش استنکته شگفت انگیز این است که چگونه با انجام تکنیک های مناسب، انجام کارهای بسیار نوآورانه و تخیلی برای افرادی که فکر می کنند هیچ خلاقیتی ندارند، آسان است.

یک محیط ایده آل برای شامل ورزش ها و تکنیک هایی است که حامی، سرزنده، غافلگیر کننده و بر فرایند بیش از محصول ارزش گذار است.در صورتی که در مورد خلاقیت خود دچار ابهام هستید، مطالعات علمی برای اثبات آن وجود دارد.“یک ایده خلاق به سادگی به عنوان فردی تعریف می شود که در یک محیط اجتماعی خاص، بدیع، و مفید (یا تاثیرگذار) است”.

مولفه های خلاقیت چیست؟

خلاقیت و نوآوری هم مانند هر چیز دیگری دارای مولفه های خاصی هستند که اساس و بنیان آن را شکل می دهند.مولفه های خلاقیت هم مشخص هستند و برای بهبود آن میبایست از آنها استفاده کرد.

  1. خارج شدن از چارچوب های ذهنی
  2. فکر کردن فراتر از باورهای ذهنی
  3. سعی در ایجاد تغییر مثبت در شرایط حاکم یکی از مهم ترین مولفه های خلاقیت است

مغز و خلاقیت ما چه ارتباطی دارند؟

زمانی که کاری را به طور خلاقانه انجام می دهیم، در واقع چه چیزی در مغز ما فعال است؟

به نظر می رسد که بخش هایی از مغز که به طور معمول در تفکر تجارت استفاده می کنیم، زمانی که خلاق هستیم کاملا غیرفعال هستند، در حالی که بخش های دیگر مغز ما که هر روز از آن ها استفاده نمی کنیم، کاملا فعال هستندمیانی افزایش فعالیت و قشر پشتی و جانبی فعالیت کم تری را در طول ابتکار نشان می دهد.سیستم های آموزشی اغلب به ما می آموزند که متفاوت فکر نکنیم، اما چگونه دستورالعمل ها را دنبال کنیم و از وضعیت موجود پیروی کنیم.

خلاقیت در تحصیل

دنیا در حال حاضر به سرعت در حال تغییر است و فقط یادگیری یک مجموعه مهارتی خاص و پیروی دقیق از آن موجب پیشرفت ما نمی شود، این دقیقا همان چیزی است که در جواب هدف از خلاقیت چیست گفتیم.

آن چه دانش آموزان را برای زندگی فراتر از کلاس درس آماده می کند، یادگیری چگونگی خلاق تر بودن است، که این مسئله شامل انعطاف پذیری در  ادراک و اجرای وظایف استمدارس شروع به تایید بر اهمیت خلاقیت در کلاس های درس کرده اند. در حال حاضر دوره های خلاقیت توسط دانشگاهیان فراهم می شود.

چرا که فقط خلاقیت می تواند به دانش آموزان در موفقیت در قرن ۲۱ کمک کند.خلاقیت مهارتی حیاتی برای حرفه ای ها استخلاقیت دیگر فقط به ابن صورت دیده نمی شود که هنرمندان و موسیقی دانان چگونه عمل می کنند.مهارتی حیاتی برای حرفه ای ها در تمام زمینه است.

“قانون ۲۰%” توسط بیشتر بزرگ ترین و موفق ترین مشاغل در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

به این معنی که آن ها کارمندان خود را تشویق می کنند تا ۲۰% از وقت کار خود را برای کشف ایده های جدید و تفکر خلاقانه کنار بگذارندیک بررسی جدید در مورد هدف از خلاقیت می گوید که، در دنیای کسب و کار مدرن، خلاقیت به عنوان مهم ترین مهارت کسب و کار شناخته می شود.

آیا می توان خلاقیت را آموزش داد؟

بله، همانطور که قبلا در گفتیم مهارت های خلاقیت abacus را می توان آموخت. استفاده از هم کمک زیادی به بالا رفتن خلاقیت در افراد می کند.شما به یک علاقه مندی در فرایند خلاق بودن، تمایل به اکتشاف و روحیه کنجکاوانه نیازمندید. می توانید از برای افزایش خلاقیت خود استفاده کنید اما به شرطی که تمرینات خود را منظم انجام دهید.مطالعات متعددی در مورد بیان اینکه معنی خلاقیت چیست و در زمینه اثربخشی آموزش خلاق بودن انجام شده است.

دکمه بازگشت به بالا