خواص سلامت بخش انواع توت – خبر روزانه

مسئول واحد آموزش همگانی انستیتو تغذیه تاکید کرد که مصرف توت و توت فرنگی به حفظ و ارتقای سلامت افراد و پیشگیری از بیماری های مختلف از جمله سرطان و عفونت های باکتریایی کمک می کند.

به گزارش خبر روزانه، دکتر مینا کاویانی – مسئول واحد آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور با اشاره به خواص انواع توت گفت: توت های تازه و آبدار به لحاظ داشتن مواد گیاهی مانند فلاونوئیدها و فیبر غذایی بی نظیر هستند. بیش از صد گونه درخت توت در دنیا وجود دارد که طبقه بندی آنها بر اساس رنگ شکوفه ها و برگها است.

خواص سلامت بخش توت

وی با اشاره به این که هر 100 گرم توت دارای 43 کیلوکالری انرژی است، گفت: توت های تازه و خوشمزه با وجود انرژی کم، محتوای مواد مغذی ضروری برای بدن هستند. توت ها سرشار از فلاونوئیدهایی به نام آنتوسیانین هستند که خاصیت آنتی آکسیدانی دارند.

به گفته وی، تحقیقات علمی نشان داده مصرف توت تاثیر بالقوه ای در بهبود سلامت افراد و پیشگیری از سرطان، بیماری های اعصاب، التهاب، دیابت و عفونت های باکتریایی دارد. از دیگر فلاونوئیدهای توت رزوراترول است که نقش آنتی اکسیدانی داشته و با تغییر مکانیسم های مولکولی در داخل رگ های خونی، خطر سکته مغزی را کاهش می دهد. این ترکیب علاوه بر انواع توت در انگور هم وجود دارد.

کاویانی توت را منبع بسیار خوبی از ویتامین C دانست و گفت: در هر 100 گرم توت 4/36 میلی گرم ویتامین C (تقریبا حدود 60 درصد نیاز روزانه) وجود دارد که این ویتامین مقاومت بدن در برابر عوامل عفونی و التهابی را بالا می برد.

به گفته وی، سایر آنتی اکسیدان های توت شامل ویتامین E، لوتئین، گزانتین، آلفا و بتا کاروتن (پیش ساز ویتامین A) هستند. این ترکیبات با اثرات مضر و خطرناک رادیکال های آزاد و گونه های فعال اکسیژن که در فرآیند پیری و بیماری هایی مثل سرطان نقش دارند، مقابله می کنند.

کاویانی گزانتین را یکی از کاروتنوئیدهای مهم توت عنوان کرد که در لکه زرد شبکیه چشم فراوان است و افزود: شبکیه بیشترین حساسیت به نور را دارد و نقش مهمی در بینایی ایفا می کند. گزانتین با عملکرد آنتی اکسیدانی از شبکیه چشم در برابر پرتوهای خطرناک فرابنفش نور خورشید محافظت می کند. از این رو مصرف توت می تواند در سلامتی چشم موثر باشد.

به گفته وی، توت ها منبع خوبی از آهن غیرهم (Non-heme iron) هستند. از سایر مواد معدنی توت نیز می توان به پتاسیم، منگنز و منیزیوم اشاره کرد.

کاویانی خاطرنشان کرد: ویتامین های گروه B (مانند ریبوفلاوین، نیاسین و پیریدوکسین) و ویتامین K نیز در این میوه وجود دارد. این ویتامین ها و مواد معدنی برای عملکرد صحیح آنزیم های بدن ضروری هستند و به بدن در جهت سوخت و ساز درشت مغذی ها (کربوهیدرات، چربی و پروتئین) و سایر عملکردهایشان کمک می کنند.

خواص تغذیه ای توت فرنگی

مسئول آموزش همگانی انستیتو تغذیه، توت فرنگی را میوه ای خوشرنگ، خوش طعم و بسیار محبوب از خانواده گل سرخیان برشمرد و گفت: این میوه کم کالری منبع غنی مواد معدنی و ویتامین های سودمند برای سلامتی است.

به گفته وی، مواد گیاهی موجود در توت فرنگی شامل فلاونوئیدها از جمله آنتوسیانین و کاتچین، اسیدهای فنولیک، تانین ها و رزوراترول است و این ترکیبات خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی دارند.

وی با اشاره به نتایج پژوهش های علمی گفت: مصرف توت فرنگی در پیشگیری از سرطان، پیری، التهاب و بیماری های عصبی موثر است. توت فرنگی دارای قدرت آنتی اکسیدانی بالایی است و از نظر شاخص ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن بسیار بالا است و می تواند خطر بیماری های سرطان و قلبی عروقی را کاهش دهد.

کاویانی، توت فرنگی را غنی از ویتامین C دانست و افزود: هر 100 گرم توت فرنگی با داشتن 8/58 میلی گرم ویتامین سی می تواند حدود 98 درصد نیاز روزانه به این ویتامین را تامین کند. در این میوه نیز مانند توت، علاوه بر ویتامین C، آنتی اکسیدان های دیگری مانند ویتامین E، بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A)، لوتئین و گزانتین یافت می شود.

به گفته وی، توت فرنگی سرشار از ویتامین های گروه B مانند B2, PP, B6 و فولات است و مقادیر نسبتا بالایی از مواد معدنی شامل پتاسیم، منگنز، فلوراید، مس، آهن و ید را داراست.

کاویانی با اشاره به نقش این میوه در تنظیم قندخون گفت: یکی از خواص توت فرنگی کمک به تنظیم بهتر قند خون است. محققان بر این باورند که با مصرف توت فرنگی به ویژه پس از مصرف یک وعده غذایی، تنظیم قند خون و انسولین بهتر انجام می شود.

وی، شاخص قندی توت فرنگی را 40 عنوان کرد که به نسبت پائین است؛ یعنی توت فرنگی باعث افزایش ناگهانی قند خون نشده و در نتیجه برای افراد مبتلا به دیابت کم خطر تلقی می شود.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، کاویانی فیبرغذایی را ماده دیگری برشمرد که در توت فرنگی به مقدار مناسبی وجود دارد و یادآور شد: مصرف توت فرنگی عبور مواد غذایی از دستگاه گوارش را تسهیل کرده و به دفع مواد مضر و زائد کمک می کند.

موارد احتیاط مصرف توت فرنگی

مسئول آموزش همگانی انستیتو تغذیه، با اشاره به موارد احتیاط در مصرف توت فرنگی گفت: حساسیت به توت فرنگی ممکن است در بعضی افراد به ویژه کودکان دیده شود.

به گفته وی، ورم و قرمزی در ناحیه دهان، لب ها و زبان، اگزما، کهیر، سردرد، آبریزش بینی، خارش چشم ها، وزوز گوش ها، ناراحتی گوارشی، افسردگی، بیش فعالی و بی خوابی برخی از نشانه های حساسیت به توت فرنگی است و افرادی که به توت فرنگی حساسیت دارند، باید از مصرف آن پرهیز کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا