دانشمندان موسیقی را هدیه‌ای از مادر طبیعت می‌دانند/ مغز را با گوش‌دادن به موسیقی جوان نگه‌دارید

در دنیای امروز فرد اخبار مختلفی را می شنود و با موضوعات مختلفی سروکار دارد که هر یک از آنها می تواند تأثیر ویژه ای بر روح و جسم او بگذارد و روحیه او را تغییر دهد. گاهی اوقات یک آهنگ پرنده دلپذیر به ما روحیه خوبی می بخشد و گاهی احساس اخبار ناخوشایند برای چند روز ذهن ما را درگیر خود می کند و به نوعی طراوت و نشاط را از مغز ما می گیرد. آیا تا به حال فکر کرده اید که چه عواملی می تواند روحیه ما را تغییر دهد و روح ما را پرواز دهد؟ پاسخ این س difficultال دشوار فقط یک است: موسیقی.

به گزارش خبر روزانه ، افلاطون ، فیلسوف بزرگ یونانی می گوید: موسیقی برای روح مانند تمرین برای بدن است. پس از سالها تحقیق ، محققان کلماتی را به دست آوردند که افلاطون چند قرن پیش گفته بود و گفت: اگر می خواهید بدن خود را تقویت کنید ، به ورزشگاه بروید و اگر می خواهید مغز خود را تمرین دهید ، به موسیقی گوش دهید.

فواید درمانی موسیقی بسیار زیاد است. این موسیقی است که احساسات ما را تحریک می کند ، زندگی را با ملودی غنی می کند و اغلب به غلبه بر آرزو کمک می کند.

ریتم ، ملودی و هماهنگی موسیقی به ما در درمان اختلالات روانشناختی پیچیده کمک می کند. ریتم ملودی و اصوات در موسیقی طی چندین دهه گذشته در انواع روش های درمانی پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است و در تحقیقات متعدد دانشمندان فواید بی شماری از گوش دادن به موسیقی و تأثیرات آن بر فشار خون ، ضربان قلب و حتی سطح اکسیژن در بدن را نشان داده اند. بدن انسان.

اجداد به موسیقی نگاه می کنند

نقش موسیقی به آغاز تمدن بشری برمی گردد. دانشمندان موسیقی را هدیه ای از مادر طبیعت می دانند. یونان باستان موسیقی را به عنوان “هنر موز” تعریف می كرد و فیلسوف بزرگ افلاطون می گفت: “موسیقی برای روح مانند تمرین برای بدن است. موز یا موزها الهه های ادبیات ، علم و هنر بودند.” موسیقی (شبیه علائم “شادی” و “بهزیستی”) (AMTA) موسیقی می تواند به عنوان ابزاری مناسب برای بهبود سلامتی ، کاهش یا کنترل استرس ، بیان احساسات ، بهبود حافظه ، بهبود ارتباطات و تسهیل توان بخشی جسمی باشد. .

دیدگاه خاص یک متخصص در مورد تأثیر موسیقی بر روی مغز

علاوه بر این ، موسیقی درمانی به طور قابل توجهی به بهبود کیفیت زندگی افراد سالم کمک می کند و نیازهای کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماری ها و معلولیت های مختلف را برآورده می کند. بنابراین ، اگر می خواهیم بیماری را با برخی اختلالات یا عدم تعادل درمان کنیم ، می توان از موسیقی درمانی به عنوان پلی مهم برای اتصال ارتباطی که برای جریان آن مسدود است ، استفاده کرد. موسیقی امروز در موضوعات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال ، در آموزش برای درمان اوتیسم ، بیش فعالی ، داروهای آنکولوژی ، درد و زوال عقل استفاده می شود.

مغز و اعصاب مشهور ، الیور ساکس ، در کتاب خود با نام Musephilia داستان های موسیقی-مغزی درباره روابط متقابل پیچیده موسیقی و مغز نوشته است. وی در کتاب خود به ما نشان می دهد که چگونه موسیقی می تواند بخشی از مغز آسیب دیده را بیدار کند و در این کتاب داستان مردی به نام مارتین را بازگو می کند. مارتین مردی با معلولیت ذهنی عمیق است که بیش از 2000 اپرای کامل را به خاطر سپرده است.

همانطور که موسیقی احساس شادی ، غم یا مالیخولیا را برمی انگیزد ، می تواند هر دو نیمکره مغز ما را فعال کند (چپ و راست) و ارتباطات جدیدی بین آنها برقرار کند. نیمکره راست ما با عملکردهای شهودی و مجازی مرتبط است و نیمکره چپ ما مسئول منطق ، دلیل و زبان است. نیمکره چپ ما عمدتا تحت تأثیر گوش دادن به موسیقی و مهارت های مدیریتی مانند مهارت های حرکتی خوب ، ریتم و هماهنگی است که هنگام گوش دادن به موسیقی ایجاد می شود.

علاوه بر این ، ملودی های خاصی می توانند احساساتی مانند همدلی را در مغز انسان فعال یا تقویت کنند. به این ترتیب است که موسیقی به ما کمک می کند تا زندگی سالم اجتماعی داشته باشیم و در زندگی خصوصیاتی مانند عطوفت و درک داشته باشیم.

ساکس می گوید: “موسیقی قدرت بازگشت خاطرات فراموش شده را دارد.” من بارها و بارها از موسیقی به عنوان کپسول زمان استفاده می کنم تا روزهای غم انگیز یا خوشحالم را یادآوری کنم.

موسیقی زیر ذره بین دانشمندان

طی سالها ، دانشمندان در سراسر جهان در تحقیقات خود نشان داده اند که موسیقی می تواند تأثیر زیادی بر روی مغز بگذارد ، که یکی از حساس ترین و پیچیده ترین اندام های بدن است. طی سالهای گذشته ، محققان اثرات موسیقی بر روی بدن انسان را به دقت بررسی کرده و به نتایج جالب توجهی دست یافته اند که ما در این مطالعه خلاصه کرده ایم.

موسیقی توانایی تسکین ، شارژ و حتی بهبود حافظه را دارد و با روشن کردن دستگاه پخش موسیقی به راحتی می توانید از این قدرت مرموز استفاده کنید.

متخصص گوش ، حلق و بینی از دانشگاه جان هاپکینز گفت: “چند مورد باعث تحریک موسیقی مغز می شوند.” اگر می خواهید مغزتان در تمام مراحل پیری درگیر شود ، گوش دادن به موسیقی یا نواختن یک ابزار بسیار عالی است ، زیرا این یک تمرین کامل برای مغز است.

مطالعات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی می تواند اضطراب ، فشار خون و درد را کاهش داده و کیفیت خواب ، خلق و خو ، هوشیاری و حافظه را بهبود بخشد. به گفته محققان دانشگاه هاروارد ، گوش دادن به موسیقی یا نواختن ساز چندین قسمت از مغز انسان را درگیر می کند و می تواند به خلق و خو و حافظه آنها کمک کند.

دکتر اندرو بادسون ، استاد علوم اعصاب در دانشکده پزشکی هاروارد گفت: “موسیقی ، موسیقی جاز ، کلاسیک ، راک اند رول یا هیپ هاپ باشد.” این اثر بی نظیری روی مغز دارد و می توانید با نواختن ساز یا فقط گوش دادن به موسیقی از مزایای آن بهره مند شوید.

گفتنی است گوش دادن به موسیقی علاوه بر کمک به جوان سازی ، از خاصیت درمانی نیز برخوردار است و می تواند برخی بیماری ها را درمان کند. اغلب گفته می شود گوش دادن به موسیقی کلاسیک تأثیر مفیدی بر روی ذهن و بدن دارد. اما آیا برخی از نوازندگان بیش از دیگران قدرت شفابخشی دارند؟ برخی از محققان در مورد گوش دادن به نوع خاصی از موسیقی اختلاف نظر دارند و برخی معتقدند که گوش دادن به سبک موسیقی خاصی در مقایسه با موسیقی دیگر ، بهبود جسمی افراد را تسریع می کند. به عنوان مثال ، اخیراً دانشمندان چک اظهار داشتند که موسیقی “موتزارت” او در درمان صرع از موسیقی آهنگساز و نوازنده اتریشی یوزف هایدن موثرتر است.

اخیراً دانشمندان از شهر برنو چک با انجام چندین آزمایش و تأثیر موسیقی موتزارت و هایدن بر بیماران صرعی سعی در پاسخ به این سوال داشتند.

در دهه 1990 ، دانشمندان اظهار داشتند که گوش دادن به موسیقی موتزارت می تواند نمره برخی از قسمت های آزمون هوش را به طور موقت افزایش دهد. این نظریه معروف به “اثر موتزارت” چنان محبوب شده است که بسیاری از مردم برای تقویت هوش خود این موسیقی را برای فرزندان خود پخش می کنند.

در این مطالعه ، محققان موسسه CEITEC در برنو به همراه پزشکان بیمارستان دانشگاه سنت آن تصمیم گرفتند که اثربخشی موسیقی موتزارت را در 18 بیمار مبتلا به صرع آزمایش کنند. در طول این آزمایش ، بیماران برای اولین بار مجبور شدند برای دو پیانو به سوناتا K. 448 گوش دهند. به لطف روشهای تشخیصی دقیق ، دانشمندان می توانند تأثیرات موسیقی موتزارت را بر روی مغز بیشتر از گذشته بررسی کنند.

پروفسور ایوان رکتور ، محقق ارشد ، گفت: “ما دریافته ایم که سونات موتزارت ترشحات صرعی را که مستقیماً در مغز اندازه گیری می شود ، کاهش می دهد.”

آنها همچنین علاقمند بودند بدانند که آیا این قطعه موسیقی از سایر موسیقی ها م effectiveثرتر است؟ برای مقایسه آنها ، اولین کار Symphony No. 94 انتخاب شده توسط هایدن.

محققان خاطرنشان کردند: “ما سمفونی هایدن را انتخاب کردیم زیرا در همان دوره و تقریباً به همان سبک موتزارت ساخته شده است.” هیچ یک از بیماران ما تحصیلات موسیقی ندارند ، بنابراین برای آنها مهم نیست که آنها به موتزارت گوش می دهند یا هایدن. ما این دو آهنگ را انتخاب کردیم زیرا می خواستیم تنظیمات صدای مختلف موسیقی را آزمایش کنیم و در این زمینه به ترکیبات مختلفی نیاز داشتیم.

این آزمایش تأیید کرد که تأثیر درمانی موسیقی تا حد زیادی به خصوصیات صوتی آن مانند ریتم ، سرعت یا طیف هارمونیک بستگی دارد و سونات موتزارت از این نظر بسیار مفیدتر است. محققان همچنین دریافتند که زنان و مردان بیشتر به موسیقی گوش می دهند.

محققان خاطرنشان کردند: “ما دریافتیم که در حالی که ترکیب موتزارت فعالیت صرعی را در مردان و زنان کاهش می دهد ، با گوش دادن به ترکیب هایدن ، ترشحات صرع در زنان کاهش می یابد و در مردان افزایش می یابد.” محققان برای تأیید فرضیه خود ، تحقیق دیگری را با استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی انجام دادند. MRI نشان داد که برخی از قسمت های مغز در مردان و زنان به طور متفاوتی و به همین دلیل فعال می شوند. دانشمندان CEITEC قصد دارند تحقیقات خود را ادامه دهند. آنها امیدوارند که در آینده ، موسیقی با ویژگی های صوتی کاملاً مشخص بتواند به عنوان یک روش جایگزین و غیرتهاجمی در درمان بیماران مبتلا به صرع استفاده شود.

در مطالعه دیگری که در ژورنال JNeurosci منتشر شد ، محققان دریافتند که دلیل لذت بخشی مردم از موسیقی ارتباط بین مدارهای شنوایی و سیستم پاداش است. با وجود مزایای آشکار بیولوژیکی ، مردم موسیقی را دوست دارند. مطالعات تصویربرداری عصبی شباهت های بین نحوه پردازش موسیقی توسط طرح های پاداش مغزی را برجسته می کند. در این مطالعه ، محققان فعالیت مغز گروهی از نوازندگان موسیقی پاپ را هنگام گوش دادن به موسیقی با استفاده از fMRI اندازه گیری کردند. قبل از اسکن ، محققان به طور غیر مستقیم زنجیره تحریک مغناطیسی مغز را تحریک یا مهار کردند.

آنها دریافتند که تحریک یک طرح پاداش قبل از گوش دادن به موسیقی ، لذت شرکت کنندگان از گوش دادن به موسیقی را افزایش می دهد و مدیریت آن لذت را کاهش می دهد. این تغییرات در لذت با تغییر در فعالیت هسته accumbens ، یک منطقه اصلی از زنجیره پاداش همراه بود. شرکت کنندگان با بیشترین تفاوت در لذت همچنین بیشترین تفاوت را در فعالیت همزمان بین مناطق شنوایی و پاداش نشان دادند. این نتایج نشان می دهد که تعامل بین مناطق شنوایی و برنده جایزه ، لذتی را ایجاد می کند که هنگام گوش دادن به موسیقی احساس می کنیم.

تأثیر موسیقی بر کودکان

طبق تحقیقات جدید ، پخش موسیقی سیستم شنوایی و مغز جنین را تقویت می کند. محققان می گویند به خاطر سپردن صداهایی که در دوران بارداری شنیده می شود دشوار است. با این حال ، مطالعات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی در سه ماهه دوم بارداری بر سیستم شنوایی کودکان تأثیر می گذارد. به گفته محققان ، هفته بیست و هفتم بارداری تا شش ماهگی برای پیشرفت سیستم شنوایی بسیار مهم است. محققان بر این باورند که تأثیرات موسیقی در این دوره بر رشد مغز و رشد شنوایی تأثیر می گذارد. نتایج این مطالعه نشان می دهد که نوزادان در سنین بسیار کمی قادر به یادگیری هستند و تأثیرات این یادگیری برای مدت طولانی در مغز باقی می ماند.

ارتباط موسیقی با طعم غذا

محققان بلژیکی دریافتند که گوش دادن به انواع مختلف موسیقی منجر به درک متفاوتی از طعم هر ماده غذایی در مغز می شود. محققان دریافتند که گوش دادن به موسیقی ملایم و موسیقی سریع برای درک ذائقه انسان و درک طعم غذا و نوشیدنی به اندازه کافی مثر است. طبق نتایج این مطالعه ثابت شد که گوش دادن به موسیقی های مختلف نه تنها بر اعصاب و احساسات فرد تأثیر می گذارد ، بلکه بر نوع موسیقی تأثیر می گذارد در برداشت های مختلف از غذا. بنابراین بهتر است همیشه در محیطی آرام و با موسیقی ملایم و ریتم طبیعت غذا بخورید ، زیرا غذا خوردن در شرایط استرس نه تنها درک مغز از طعم غذا را تغییر می دهد ، بلکه بر عملکرد فیزیولوژیکی بدن انسان نیز تأثیر منفی می گذارد.

تأثیر عظیم موسیقی در درمان زوال عقل

محققان مطالعه کرده اند که چگونه گوش دادن به موسیقی بر بیماران مبتلا به زوال عقل تأثیر می گذارد ، و دریافتند که “موسیقی” می تواند به عنوان راهی جایگزین برای برقراری ارتباط با بیماران مبتلا به آلزایمر استفاده شود. شبکه قابل مشاهده مغز مسئول استراحت و لذت بردن از شخص در هنگام گوش دادن به موسیقی است. محققان خاطرنشان کردند ، بیماران مبتلا به زوال عقل در دنیایی هستند که با آن آشنایی ندارند و موسیقی می تواند شبکه های مغزی آنها را فعال کرده و از آنها در برابر بیماری آلزایمر محافظت کند. سرانجام ، می توانیم بگوییم که موسیقی می تواند وضعیت احساسی ما را بسیار بهبود بخشد و می تواند تفکر مردم را تغییر دهد ، همانطور که سرود ملی همه ما را متحد می کند. بنابراین ، ما باید از ملودی موسیقی به عنوان ابزاری برای ایجاد آرامش و هماهنگی در روح خود استفاده کنیم.

در پایان این گزارش می توانید یکی از زیباترین آثار “هانس فلوریان زیمر” (متولد 12 سپتامبر 1957) ، آهنگساز معروف آلمانی را بشنوید. موسیقی متن فیلم “ایوان” یکی از بزرگترین کارهای هانس زیمر است که به خودی خود یک وزن مهم فیلم است. اثری زیبا و مرموز که می تواند شما را از زمین جدا کرده و به یک سفر فضایی بفرستد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا