درآمد حدود سه هزار میلیارد تومانی دولت از مزایده خودروهای خارجی

تعیین هدف خودروهای خارجی که پنج سال در انبارهای اموال بلاتکلیف مانده بودند، یکی از مهم ترین اقدامات وزارت اقتصاد در ماه های اخیر است که درآمدی نزدیک به سه هزار میلیارد تومانی برای دولت به همراه داشت.

به گزارش خبر روزانه، بر اساس اعلام وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان جمع آوری و فروش دارایی ها سرانجام پس از گذشت پنج سال و پس از برگزاری دو مزایده بزرگ، واگذاری خودروهای خارجی توقیف شده در بنادر و گمرکات را مشخص کرد. خودروهای توقیفی تعیین تکلیف شده اند. در مزایده به شماره 565 خودروهای خارجی، 1062 دستگاه خودرو به دستور دادگاه وجود داشت که گمرک اعلام کرد در سال 1395 تعداد 22 دستگاه خودرو ترخیص شده است.

تا 25 مهرماه، روز رمزگشایی پیشنهادها، برخی از استان‌ها برای 58 خودرو اعلام مغایرت سند کرده بودند که 10 دستگاه در بوشهر، 21 دستگاه در خوزستان و 27 دستگاه در مازندران بود.

مشروح نتایج حراج 565 خودروی خارجی

همزمان در این مزایده 982 خودرو عرضه شد که از این تعداد 9 خودرو بدون پیشنهاد و 4 خودرو دارای پیشنهاد غیرعادی بودند و در واقع 71 خودرو فروخته نشد. خودروهای فروخته نشده قبلاً برای حراج جدید گذاشته شده بودند. در این دو مزایده برخی رسانه ها نیز اخبار نادرستی منتشر کردند، به عنوان مثال برخی رسانه ها اعلام کردند که 281 خودرو به یک شخص حقیقی فروخته شده است. در حالی که این فرد روی این تعداد ماشین شرط بندی کرده بود، حدود 22 ماشین برنده شد.

یک نهاد حقوقی دیگر 272 خودرو را عرضه کرد که هیچ کدام برنده نشدند. افراد دیگری هم بودند که برنده این حراج نشدند. هیچ محدودیتی برای شرکت در مزایده وجود نداشت و علاقه مندان می توانستند با پرداخت 15 درصد از حق الزحمه کارشناسی و رعایت قوانین در مزایده شرکت کنند.

دور دوم حراج خودرو از 3 مهرماه آغاز می شود

همچنین از 3 مهرماه مزایده ویژه شماره 566 به همت سامانه ستاد الکترونیکی دولت آغاز شد، متقاضیان می توانند از ساعت 8 الی 24 روز 10 آبان نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

در سومین روز آبان ماه با حضور نمایندگان دستگاه های نظارتی، قضایی و اجرایی، پیشنهادات رمزگشایی شد. داشتن امضای الکترونیکی و ارائه ضمانت 15 درصدی نیز الزامی بود. در آخرین حراج حدود هزار نفر با گارانتی مشکل پیدا کردند. ضمانت نامه باید معتبر و دارای مدت سه ماه باشد. قریب به 1200 میلیارد تومان ودیعه که از طریق سامانه ستاد به صورت الکترونیکی به خزانه واریز شده بود، قبل از مهلت قانونی به شرکت کنندگان در مزایده برگشت داده شد.

واگذاری خودروهای خارجی باقیمانده از مزایده اول

سازمان اموال نیز در این مزایده اقدام به فروش خودروهای خارجی مانده در گمرکات کشور کرد. این سازمان در دومین مزایده 76 دستگاه خودروی خارجی به فروش رساند. بر اساس اطلاعات مکرر مربوط به فروش 76 خودروی خارجی که مشمول مزایده املاک ویژه شماره 566 شده بودند، این خودروها در مجموع 393 میلیارد تومان فروخته شد.

ارزش کارشناسی این 76 خودرو 301 میلیارد تومان تعیین شد. به همین دلیل شاهد افزایش 42 درصدی ارزش فروش نسبت به قیمت پایه بودیم. میانگین قیمت فروش هر خودرو 5 میلیارد و 800 میلیون تومان بوده است.

بیشترین قیمت در این حراج مربوط به پورشه ماکان به ارزش بیش از 10 میلیارد تومان و کمترین قیمت برنده مربوط به خودرو سراتو با قیمت یک میلیارد و 370 میلیون بوده است. در این مزایده دو خودرو دارای قیمت های نامتعارفی بودند که طبق قانون توقیف شده بود و این دو خودرو در مزایده بعدی همراه با خودروهای دیگری که هزینه آنها توسط برندگان پرداخت نمی شود به حراج گذاشته می شود.

بررسی آماری دو حراج بزرگ خودرو

بلاتکلیفی این خودروها 5 سال به طول انجامید که در این سال ها دستگاه های اجرایی و قضایی هیچ تصمیمی نگرفتند اما در دولت سیزدهم بالاخره وظایف آنها با دقت انجام شد و در نهایت دو بار مزایده آنها برگزار شد.

حراج خودروهای ویژه 565 و 566 آمار کمی برای تجزیه و تحلیل دارند، تعداد بازدید از سایت سازمان اموال تا قبل از مزایده کمتر از هزار بازدید در روز بود، اما تعداد بازدید از سایت سازمان در طول مزایده به 50 مورد افزایش یافت. هزار بازدید دریافت شد. تعداد بازدیدکنندگان سایت سامانه تدارکات الکترونیک دولتی در زمان برگزاری مزایده 3 میلیون نفر و تعداد تماس ها و پاسخ های اپراتورهای سازمان و سامانه تدارکات الکترونیک دولتی 10 هزار نفر بوده است. همچنین تعداد ضمانت نامه های دریافتی از مناقصه گران 4000 و تعداد مناقصه گران دارای پیشنهاد 1700 نفر بود.

همچنین 10 جلسه با مراجع قضایی، نظارتی و اجرایی برگزار شد. 9 استان در این مزایده شرکت داشتند و تعداد روسای استان ها و ستادهای شرکت کننده در این مزایده 350 نفر بود.

آمار حراج اول را ببینید

در اولین مزایده فوق العاده خودرو تعداد خودروهای ارسالی از سوی دادگاه 1062 دستگاه، تعداد خودروهای ترخیص شده در سال 1395 22 دستگاه، تعداد کل خودروهای قابل عرضه به مزایده 1040 دستگاه، تعداد خودروهای دارای مغایرت فنی بوده است. اطلاعات 58. تعداد خودروهای عرضه شده به مزایده 982 خودرو، تعداد خودروهای فاقد تقاضای مزایده 9 خودرو، تعداد خودروهای ارسالی به مزایده 973 خودرو، ارزش پایه کارشناس فروش 17 هزار دستگاه می باشد. 594 میلیارد ریال، قیمت فروش در مزایده 40 هزار و 187 میلیارد ریال، تعداد خودروهای با پیشنهاد غیرعادی 4 دستگاه، ارزش بهای تمام شده خودروهای با پیشنهاد غیرعادی به ازای هر خودرو 12،520 میلیارد ریال، تعداد خودروهای انصرافی پس از اعلام برنده حراج 5 خودرو، قیمت فروش نهایی در مزایده 27666 میلیارد ریال و میانگین افزایش قیمت 58 درصد نسبت به قیمت پایه بوده است. مدرک کارشناسی.

افزایش قیمت به قیمت پایه کارشناسی در مزایده دوم 31 درصد بود.

در دومین مزایده ویژه خودرو تعداد خودروهای باقی مانده از مزایده اول 76 دستگاه، تعداد خودروهای عرضه شده در مزایده 566 دستگاه، تعداد خودروها 76 دستگاه، ارزش پایه کارشناس فروش 301 میلیارد ریال است. قیمت فروش در مزایده 431 میلیارد ریال، تعداد خودروهای با پیشنهاد غیرعادی 2 دستگاه، قیمت ارزش خودروهای با پیشنهاد غیرعادی برای هر خودرو 37.6 میلیارد ریال، قیمت فروش نهایی در مزایده 393 میلیارد ریال و میانگین افزایش قیمت نسبت به قیمت پایه کارشناسی 31 درصد بوده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا