درمان اختلالات روانی با امواج فراصوت !

محققان دانشگاه پلیموث در بریتانیا در مطالعه‌ای اخیر نشان دادند که مغز چگونه به رویدادها واکنش نشان می‌دهد و چگونه سونوگرافی ترانس کرانیال (TUS) می‌تواند این فرآیند را مختل کند.

به گزارش خبر روزانه و به نقل از STD، تصور کنید که امتحان را پس داده اید و به جای اینکه فکر کنید قبولی شما به ساعات زیادی که به آموزش در این زمینه اختصاص داده اید بستگی دارد. فکر کنید موفقیت شما به جورابی که می پوشید یا مثلاً به مقدار کلوچه ای که می خورید بستگی دارد. این افکار به مشکل “ت اشتراک گذاری اعتبارات / امتیازات” مربوط می شود که یک شخص یا حیوان رویدادها را به یک نتیجه نادرست نسبت می دهد. این مشکل در انواع اختلالات روانپزشکی مانند اعتیاد به مواد مخدر یا اختلال وسواس فکری- جبری نیز وجود دارد.

اکنون نتایج یک مطالعه جدید بر روی میمون‌های ماکاک نشان داده است که کدام بخش‌های مغز از فرآیندهای تبادل اعتبار پشتیبانی می‌کنند، و برای اولین بار در این مطالعه نشان دادیم که چگونه تحریک فراصوت با شدت پایین می‌تواند بر فعالیت مغز و تغییرات رفتاری مرتبط با این موارد تأثیر بگذارد. فرآیندهای تبادل اعتبار

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه پلیموث منتشر شد، در مجله Science Advances منتشر شد. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که فعالیت‌های اشتراک اعتبار در لوب فرونتال جانبی مغز که از رفتار سازگارانه پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند به سرعت و با خیال راحت توسط سونوگرافی ترانس کرانیال مختل شوند.

رفتار انطباقی به رفتارهایی اطلاق می شود که در آن فرد می تواند در محیط خود به بالاترین سطح موفقیت دست یابد و کمترین تعارض را با دیگران تجربه کند. اصطلاحی است که در روانشناسی و آموزش های ویژه استفاده می شود.

محققان دریافتند که پس از تحریک این ناحیه از مغز، حیوانات در تصمیم گیری های خود دقیق تر شدند. تحقیقات همچنین نشان داده است که وقتی ناحیه دیگری از مغز (همچنین بخشی از قشر جلوی مغز) تحریک می‌شود، این فرآیند دست نخورده باقی می‌ماند و برای اولین بار نشان می‌دهد که چگونه تحریک یک بخش خاص از مغز می‌تواند منجر به تغییر شود.

دکتر السا فورانیان، سرپرست این مطالعه، نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: «مغز مانند یک موزاییک است و دارای بخش‌های مختلفی است که کارهای متفاوتی را انجام می‌دهند. هر بخش می تواند با یک رفتار خاص مرتبط باشد. اولین چالش این است که بفهمیم آیا این رفتار واقعاً مربوط به ناحیه خاصی از مغز است که فقط تحریک مغز به ما اجازه می دهد به آن پاسخ دهیم. مشکل دوم این است که اگر یک قسمت را بشکنید یا تغییر دهید، می تواند چندین قسمت دیگر را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین ما باید بدانیم که بخش هایی از مغز چگونه با هم کار می کنند و اگر یکی از آنها تحریک یا مختل شده است، چگونه روی یکدیگر تأثیر می گذارند. سلام. ما امیدواریم که این یافته ها بتواند راه را برای تحقیقات جدید در انسان، به ویژه در بیمارانی که مشکلات سلامت روان را تجربه می کنند، هموار کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا