در ماجرای پلنک قائمشهر چه کسی مقصر بود؟

از یک طرف حیوان بیچاره ای می دوید و از هر طرف فریاد می زد. با این حال، آنها تلفن های همراه خود را از دست نمی دهند و همچنین باید آن لحظات را ضبط کنند! پس از چند ساعت تعقیب و گریز، چندین گلوله شلیک می شود و زندگی پلنگ قائمشهر پایانی غم انگیز می یابد.

هیچ کس برای مقابله با حیوانی که گم شده آموزش ندیده است. نه آتش سوزی، نه هلال احمر، نه مردم، نه محیط زیست. بالاخره پلیس چاره ای جز شلیک ندارد!

اما این داستان به یک روز ختم نمی شود. در آن سوی ایران عده ای با تراکتور سعی کردند خرسی را بگیرند که کمرش بشکند و حیوان بیچاره بمیرد.

در حالی که در کشور ما فیلم هایی از ناپدید شدن حیوانات کمیاب ضبط می شود، در شبکه های اجتماعی در سراسر جهان صحنه هایی از ملاقات افراد مشاهده می شود که عابران منتظر مادر و فرزندان خود هستند تا از خیابان عبور کنند یا سایر خرس های ویدیویی ایمن در طبیعت. سرطان جلوی آنها می پرد و با خوشحالی تصویر آن را ثبت می کند.

به نظر می رسد بین ما و آنها تفاوت چشمگیری وجود دارد. آنها برای مقابله با چنین صحنه هایی آموزش دیده اند و ما نه. اما چه کسی مسئول آموزش مردم است؟ سازمان محیط زیستی که حتی سلاح بیهوشی ندارد؟

البته بی انصافی است که بگوییم در این زمینه فرهنگ سازی نشده است. نقش یوزپلنگ ایرانی در لباس های خشن تیم ملی کار بزرگی بود و به همه دنیا نشان داد که ما هم چنین حیواناتی داریم اما حفاظت از آنها کمی برایمان سخت است. اما از نظر برنامه های آموزشی در این حوزه می توان به سریال «پایتخت» اشاره کرد. وقتی فریبا از گفت و گو با یک پلنگ مازندرانی با مهمانانش خوب می شود و ناجی حیوان می شود اما خودش ناتوان است.

اگرچه بسیاری از کشورها، از جمله آلمان، شبکه‌هایی برای آموزش انسان و حیوانات و آموزش حیوانات دوستی به فرزندان خود دارند، اما ما نه تنها در این زمینه برنامه‌ریزی نمی‌کنیم، بلکه گاهی اوقات از پشت بام می‌افتیم و از حیوانی به عنوان اسباب بازی برای فرزندانمان استفاده می‌کنیم. طوری قرار داده اند که آب در دلش تکان نخورد; حالا او می خواهد این حیوان مرغ یا خرگوش، سگ یا همستر باشد.

اگرچه اجداد ما با حیوانات مهربان بودند و حتی خود را وقف آنها می کردند، اما وقتی صحبت از قصه گویی به میان می آید، وقتی صحبت از «تنقلاتی که عود در آن مرد» به میان می آید، باورهای عامیانه در مورد ظلم و بی رحمی سگ ها مطرح می شود. موهای گربه برجسته می شود. . عکس های باقی مانده از ناصرالدین شاه با پلنگ هایی که شکار کرده بود نیز جزو اسناد حیوان دوستی ما بود! اما کمتر کسی می‌داند که یکی از کمک‌های جالب و شگفت‌انگیز در سال‌های دور در مشهد مقدس، اهدای سگ‌ها بوده است. این امیدها در واقع محل نگهداری سگ ها، حیواناتی بود که همراه کاروان های زائران مشهد مقدس بودند و برای حفظ حرمت حرم امام رضا (ع) اجازه ورود به آنها داده نشد. زیارتگاه. صاحبان این سگ ها به باغ هایی که برای این منظور ساخته شده بودند رفتند و سگ ها را برای نگهداری و تغذیه در آنجا رها کردند.

متأسفانه، حتی کتاب‌های درسی نحوه رفتار با حیوانات را آموزش نمی‌دهند. ارزش حیوانات در طبیعت حتی مورد بحث قرار نمی گیرد. به عنوان مثال پلنگ در طبیعت حیوانات بیمار یا پیر را می کشد و این امر از انتقال بیماری به سایر حیوانات جلوگیری می کند، بنابراین پلنگ نقش مهمی در طبیعت دارد.

هوشنگ جیایی، کارشناس حیات وحش و مدرس دانشگاه خبر روزانه، در این باره گفت: به مردم به ویژه کودکان باید در این زمینه آموزش های لازم داده شود زیرا تا زمانی که حیوان آسیبی نبیند به مردم حمله نمی کنند.

وی گفت: در سال های اخیر به دلیل کاهش تولید پلنگ، پلنگ ها به ویژه آنهایی که بنا به دلایلی نمی توانند شکار کنند، در شهرها و روستاها به دنبال غذا به ویژه سگ هایی که بسیار مورد توجه آنها هستند، تردد می کنند. گفت. یکی از دوستان کردستانی با من تماس گرفت و گفت حیوان یکی از سگ هایش را برده است. وقتی چک کردم متوجه آثار پلنگ شدم. در بسیاری از نقاط ایران از جمله ویرجینیا پلنگ هایی در این شهر دیده می شود که بسیاری از آنها برای شکار سگ می آیند. این طبیعی است و حتی در هند، پلنگ ها آزادانه در شهرها پرسه می زنند و توسط انسان ها مزاحم نمی شوند. گاهی پلنگ ها مسافت های زیادی را طی می کنند تا به طعمه برسند. به عنوان مثال، دوربینی که اخیراً در جزیره اشک در پارک ملی دریاچه ارومیه نصب شده بود، ابتدا تصاویری از یک پلنگ دریافت و مخابره کرد که نادر بود زیرا زیستگاه این پلنگ که در دامنه کوه سهند قرار دارد، ده ها کیلومتر با آن فاصله دارد. “جزیره باید فواصل زیادی بین سکونتگاه ها، گل و لای، آب های عمیق و کم عمق را پوشش دهد.”

او گفت: «حیوانات برای مردم ما تقریباً بیگانه هستند. در کشور ما. بسیاری از کشورها باغ وحش های مختلفی در سطح محلی، استانی و ملی دارند و کودکان با حیوانات آن مناطق آشنا می شوند و بیشتر کشورها باغ وحشی دارند که کودکان می توانند حیوانات را از نزدیک بشناسند و بتوانند حیوانات را لمس کنند. ارتباط عاطفی بین حیوانات و کودکان ایجاد می کند، اما ما این کار را نمی کنیم و علاوه بر این، دهان به دهان برای کودکان داستان های عجیبی تعریف می کنیم. حتی در اشعار نیز نمونه هایی از این دست دیده می شود مانند شعر سعدی که می گوید: حیف پلنگ تیز دندان / بر گوسفند ظلم کرد.

ضیایی می گوید: به طور کلی خانواده ها تصور خوبی از حیوانات ندارند و همیشه ترس از قرار گرفتن در این شرایط وجود دارد. رسانه‌های خارجی برنامه‌های آموزشی زیادی در مورد حیوانات انجام می‌دهند، اما در کشور ما چقدر در مورد ارزش‌های حیات وحش و چگونه درباره حیوانات برنامه‌سازی می‌شود؟ در بسیاری از کشورها تورهای طبیعت گردی برای کودکان و نوجوانان برگزار می شود که به تازگی شروع شده است، اما به درستی اجرا نمی شود. – متاسفانه بسیاری از دانشجویان محیط زیست حتی شهر را ترک نکرده اند و پنجاه درصد کارشان در طبیعت است.

وی همچنین به پارک پردیزان اشاره می کند: «قرار بود پارک پردیزان بزرگ ترین پارک طبیعی خاورمیانه باشد و اقلیم های مختلف ایران از زیستگاه هیرکانی گرفته تا تالاب بندر انزلی و کویر ایران با گونه های جانوری ایجاد شد، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاده است و ما اکنون در تلاش هستیم تا زمین های خود را از غارت غارتگران و رانت خواران حفظ کنیم. وجود چنین فضاهایی بر ذهنیت کودکان و حتی دانش آموزان تأثیر مثبت می گذارد. اگر جوانان با محیط زیست کشور خود بیگانه شده اند، چگونه می توانند در کاوش و کاوش در حیات وحش و محیط زیست کشور خود موفق شوند؟

ضیایی معتقد است: اتفاقی که برای پلنگ در قمشهر افتاد نمونه نادری بود و امیدوارم دیگر شاهد چنین صحنه هایی نباشیم، اما نباید فراموش کرد که افراد زیادی پلنگ را دنبال کردند، حیوانی که ابتدا آرام بود. ترسیده، حتی در این جریان دو افسر نیز زخمی شدند. متأسفانه نیروهای محیط زیست ابزار و تجهیزات کافی را ندارند، آموزش کافی در مورد بیهوشی حیوانات ندیده اند، چه برسد به نیروی انتظامی. نیروهای انتظامی و آتش نشانی باید برای مقابله با چنین حوادثی آماده باشند. به نظر من اگر حیوانات چنین حیواناتی را دیدند باید از هر اقدامی که باعث ترس حیوان می شود جلوگیری کنند و اگر حیوان در جایی پنهان شد منتظر ورود محیط بانان باشید و از نزدیک شدن خودداری کنید. قصد ندارم اتفاقات را دست کم بگیرم، اما اگر پلنگ سرگردان و خشمگین در قمشهر به مردی آسیب می رساند، قطعاً کار پلیسی که آنجا بود از سوی رسانه ها و مردم زیر سوال می رفت.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا