دیدار وزیر امور خارجه ایران با رئیس مجلس ملی سوئیس

به گزارش شبکه اطلاع رسانی شبکه های اطلاع رسانی ،

حسین امیرعبداللهیان ، وزیر امور خارجه در دیدار با آندریاس ایب ، رئیس مجمع ملی سوئیس ، از روابط خوب جمهوری اسلامی ایران و سوئیس ، دیپلماسی پارلمانی بین دو کشور و نقش پارلمان ها در توسعه همه جانبه همکاری ها نام برد. وی اهمیت توسعه همکاری بین پارلمان های دو کشور را ارزیابی کرد.

وی در ادامه چشم انداز دولت جدید جمهوری اسلامی ایران را در رابطه متوازن با کشورها توضیح داد و توسعه روابط با سوئیس را در ابعاد مختلف مهم دانست.

امیرعبداللهیان با اشاره به فرصت های مهم روابط دوجانبه در زمینه های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور ، به ویژه همکاری بین شرکت های کوچک و متوسط ​​دو کشور را می توان گسترش داد و بر ایجاد کمیسیون مشترک همکاری تاکید کرد. بین دو کشور

وزیر خارجه کشورمان در ادامه به برخی مسائل مهم در منطقه از جمله حوادث اخیر در افغانستان پرداخت و دیدگاه اصولی کشورمان را در مورد تشکیل یک دولت جامع با مشارکت همه اقوام در ساختار حکومتی افغانستان توضیح داد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: تلاش مشترک جامعه بین المللی برای رسیدگی به چالش های ایجاد شده در افغانستان در زمینه پناهندگان ، مواد مخدر و تروریسم ضروری است.

وی با یادآوری آغاز فصل سرما و تشدید شرایط دشوار برای مردم افغانستان بر لزوم همکاری جمعی برای حل این وضعیت به ویژه ارسال کمک های بشردوستانه به کشور تاکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر در این زمینه فعال است. “

وزیر امور خارجه در توضیح دیدگاه دولت سیزدهم در مورد از سرگیری مذاکرات در وین ، همچنین از اتمام نتیجه گیری دولت در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در مذاکرات آینده اقدامات ما متناسب با اقدامات طرف های دیگر خواهد بود.

وزیر امور خارجه ایران با رئیس مجلس ملی سوئیس دیدار کرد

آندریاس ایب رئیس مجلس ملی سوئیس با ابراز خرسندی از سفر خود به جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با نقش کلیدی در منطقه ، دیدارهای خود با رئیس مجلس شورای اسلامی و سایر نمایندگان پارلمان را تشریح کرد. وی به نقش سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع برخی کشورها و اهمیت تقویت این نقش توجه کرد.

وی همچنین از نقش جمهوری اسلامی ایران در پذیرش میلیون ها مهاجر افغان در دهه های اخیر و رویکرد فعلی در ارائه خدمات به مردم افغانستان قدردانی کرد.

رئیس مجلس ملی سوئیس همچنین بر اهمیت علاقه کشورش برای ایفای نقش در نزدیک شدن طرفین در ارتباط با مذاکرات هسته ای تاکید کرد.

تحولات اخیر در مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و عربستان و همچنین تحولات یمن از جمله موضوعات مورد بحث وزیر امور خارجه کشورمان و رئیس مجلس ملی سوئیس بوده است.

دکمه بازگشت به بالا