راه‌اندازی سامانه‌ای برای تخلف در خط و زبان فارسی

وزیر فرهنگ و رهبری اسلامی از راه اندازی سیستم هشدار در مورد نقض استفاده از زبان و سواد فارسی خبر داد.

به گزارش خبر روزانه ، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و رهبری اسلامی ، محمدمهدی اسماعیلی در جلسه شورای هماهنگی حفاظت از زبان فارسی که در 17 اکتبر برگزار شد ، اظهار داشت: این کار است به

وی در عین حال اظهار داشت: من به اداره برنامه ریزی و برنامه های وزارت دستور داده ام سیستمی ایجاد کنند که از طریق آن هشدار در مورد نقض عدم استفاده از زبان و سواد فارسی صادر شود.

یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز گفت: «ما باید در حفظ و دفاع از زبان و ادبیات فارسی خرافات و کوشش ایجاد کنیم و این در دستور کار وزارت فرهنگ و رهبری اسلام و همه قرار خواهد گرفت. باید با تعصب و کوشش نسبت به زبان فارسی و ادبیات صحبت کند. “

اسماعیلی افزود: زبان فارسی یکی از مظاهر غرور و هویت ملی است و توجه به آن ضروری است.

وزیر فرهنگ و رهبری اسلامی سپس اظهار داشت: زبان و ادبیات فارسی آنقدر اهمیت دارد که در صورت نیاز به وضع قوانین پیچیده تری در مجموعه قوانین آن ، به آن پایبند خواهیم بود زیرا به عنوان مظهر غرور ملی تلقی می شود.

وی گفت: با توجه به تمرکز همیشگی مقام معظم رهبری بر حفظ و حراست از زبان فارسی و همچنین تلاش های رئیس جمهور و آقای حداد عادل (رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی) در این زمینه ، توجه بیشتری خواهیم داشت. در این رابطه.” و ما قصد داریم دبیرخانه های قوی تری در این زمینه ایجاد کنیم تا شاهد تغییرات قابل توجهی در حفاظت از زبان و ادبیات فارسی در دوره جدید وزارت فرهنگ و رهبری اسلام باشیم.

در بخشی از این نشست ، گلعلی حداد عادل ، رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی نیز گفت: “در هفته های اخیر تعطیلاتی مانند روز حافظ ، روز شهریار ، زبان و ادبیات فارسی و غیره داشتیم.” که می تواند برای بالا بردن جایگاه زبان مورد استفاده قرار گیرد. ”او از زبان فارسی در جامعه استفاده کرد و از مزایای کافی برخوردار شد. این بدان معناست که شهرداری ها با نصب تابلوهای مختلف در شهر و مراقبت از حفظ و نگهداری این زبان می توانند بر استفاده و کاربرد زبان فارسی تأکید کنند. به لطف این علائم آنها می توانند روز زبان فارسی و توجه مردم را به خود جلب کنند.

وی افزود: اگر در این منطقه فرهنگی در شهر ایجاد شود ، تخلفات اصناف و عدم استفاده از زبان فارسی نیز کاهش می یابد.

حداد عادل در عین حال گفت: فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در حال حاضر جلساتی را با سازمان ها و ارگان های مختلف در حال برگزاری است. زبان فارسی باید برای مقامات مهم باشد و آنها باید با آن به دقت رفتار کنند.

وی همچنین اظهار داشت: مشکلات زبان فارسی در دو دسته است؛ دسته اول که پیچیده و فنی است و مستلزم تنظیم و تدوین قانون یا تغییر در قانون و هماهنگی بین ارگانهای مختلف است و دسته دوم که بدیهی است و به کوشش ، خرافات و عشق به ملت نیاز دارد. بخشی از تمرکز بر زبان فارسی به دلیل سخت کوشی و خرافات در زبان فارسی است.

همچنین در ابتدای این نشست ، محمود شالویی ، مشاور وزیر و دبیر شورای هماهنگی حفاظت از زبان فارسی ، گفت:

وی افزود: پلیس همچنین در زمینه مقابله با متخلفان عدم استفاده از زبان فارسی همکاری خوبی دارد و حفظ زبان و سواد فارسی باید به صورت نهادی در جامعه و استفاده از علائم در سطح شهر ایجاد شود.

شالویی به همکاری صداوسیما در زمینه حفاظت از زبان فارسی توجه کرد و ادامه داد: این سازمان همچنین در پخش تبلیغات و رعایت ضوابط شورای هماهنگی حفاظت از زبان فارسی همکاری خوبی داشت ، اما راه طولانی داریم برای رسیدن به وضعیت مطلوب

وی سپس گفت: لازم است برخی سازمان ها و نهادها برای حفظ و حراست بیشتر با شورای هماهنگی حفاظت از زبان فارسی همکاری کنند.

در ادامه ، دبیر شورای هماهنگی حفاظت از زبان فارسی اظهار داشت که در زمینه پخش تبلیغات توسط سازمان صدا و سیما ، این کار باید انجام شود تا زبان فارسی تحریف نشود و استفاده صحیح از آن رعایت شود.

شالویی سپس گفت: همه نهادها و سازمانها باید به تصویب شورای هماهنگی حفاظت از زبان فارسی توجه کنند ، زیرا تصویب آن مطابق قانون است و باید رعایت شود.

همچنین در این نشست ، حاضران گزارشی از نتایج فعالیت های سازمان خود در زمینه حفظ و حراست از زبان فارسی ارائه کردند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا