رونمایی از قدیمی‌ترین پرده درویشی عاشورا در کاخ گلستان

یکی از قدیمی ترین پرده های عاشورایی درویشی دوره قاجار در اولین روز محرم در کاخ گلستان رونمایی شد.

به گزارش خبر روزانه، به گفته مسئولان کاخ گلستان و همچنین مرمتگران پژوهشگاه میراث فرهنگی، این تابلو یکی از قدیمی ترین نقاشی های عاشورایی است و داستان واقعه ای در کربلا را روایت می کند. ابعاد این تابلو 148*415 سانتی متر می باشد.

مرمت این اثر پس از اخذ دیپلم آسیب شناسی با همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت در اسفندماه ۱۳۹۷ آغاز و در تیرماه ۱۳۰۰ به پایان رسید.

مرمتگران در روند مرمت با نوشتن تاریخ خلق این اثر مواجه شدند. تاریخ جدیدی برای این تابلو تعیین شد: «خواجه حسن حوش در سال 1231 هجری قمری». در بالای تصویر کتیبه دیگری با مضمون «کوچکترین مهدی شعبانعلی» مشاهده می کنید.

تابلوی کافه عاشورا در اول محرم در کاخ گلستان رونمایی شد و برای نمایش عمومی به موزه مردم شناسی این مجموعه جهانی منتقل شد.

کاخ گلستان علاوه بر رونمایی از این پرده عاشورای قاجار، همزمان با پانزدهم محرم روز 22 مردادماه در عمارت چادرخان میزبان نمایشگاه آثار محرم خواهد بود. نشست های تخصصی تعزیه، تعزیه خوانی و تعزیه طفلان مسلم از دیگر برنامه هایی است که کاخ گلستان در ایام ماه محرم برگزار می کند.

عفرین امی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان می گوید: کاخ گلستان زمانی مرکز اصلی مذهبی تهران بود که از سوی دولت حمایت می شد. همچنین وجود تعداد زیادی از این قبیل در ارگ سلطنتی و مجاورت آن با مسجد ارگ، یکی از مهمترین مراکز برگزاری مراسم مذهبی، اهمیت این رویداد را دو چندان می کند.

به گفته وی، این مجموعه جهانی به لطف حمایت های دولت در دوره قاجار، دارای آثار بسیار ارزشمندی از جمله پرده های نفیس با نقاشی های مذهبی، ابزار و وسایل تعزیه، تصاویر و عکس های مذهبی دوران قاجار، منبر نفیس خاتم است. که در مراسم محرم در گلستان حضور دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا