زمین در سال 2100 چه شکلی است؟ / حوادثی که در کمتر از 80 سال دیگراتفاق می افتد

با این حال، بر اساس وضعیت فعلی و روندی که با آن روبرو هستیم، محققان استدلال می کنند که می توانیم تصور کنیم که جهان در پایان قرن بیست و یکم چگونه خواهد بود. در فایل Hello زندگی امروز با این تغییرات باورنکردنی آشنا خواهید شد که تا سال 2100 در انتظار زمین خواهد بود.

صدها گونه پرنده زیبا ناپدید خواهند شد
زمین در سال 2100 چگونه است؟  / رویدادهایی که در کمتر از 80 سال رخ می دهدتقریباً همه پرندگان را دوست دارند و دوست دارند آنها را در آسمان ببینند. پرندگان موجودات بامزه و رنگارنگی هستند که طبیعت، رنگ و البته صدایی حیات بخش می دهند، اما با توجه به شرایطی که ما ایجاد کرده ایم، تا چند دهه دیگر تعداد پرندگانی که خواهیم دید بسیار کمتر خواهد شد. بر اساس مطالعه ای که در سال 2019 در مورد تغییرات آب و هوایی انجام شد، آب و هوای بد که هر سال بدتر می شود، چه سرد و چه گرم، خیلی سریع منجر به مرگ پرندگان در مقیاس بزرگ می شود. بر اساس این مطالعات، اگر میانگین دمای زمین 3.5 درجه سانتیگراد افزایش یابد، 600 تا 900 گونه پرنده از بین خواهند رفت. پس از آن افزایش دمای کره زمین منجر به انقراض 100 تا 500 گونه دیگر می شود که بیشترین تعداد قربانیان پرندگانی خواهند بود که زیستگاه آنها به ندرت تغییرات شدید دمایی را تجربه کرده و به این تغییرات ناگهانی عادت ندارند. بنابراین، پرندگان قادر به تطبیق با تغییرات ناگهانی دما نخواهند بود و مرگ تنها گزینه آنها خواهد بود.

منابع غذایی تمام خواهد شد
اگر امروز به عادات غذایی خود ادامه دهیم، جهان تا سال 2100 نمی تواند غذای کافی برای ما فراهم کند. در واقع، دانشمندان می گویند حتی اگر همه مردم تا سال 2100 گیاهخوار شوند، زمین های کشاورزی باز هم نمی توانند 10 میلیارد نفر را تغذیه کنند. علاوه بر این، تا سال 2030، همه افراد قادر به خرید مواد غذایی نخواهند بود. برخی از محصولات ممکن است 130 تا 180 برابر بیشتر قیمت داشته باشند، که همه توان خرید آن را ندارند.

حداقل 21 کشور خالی از سکنه خواهند بود
در آینده، حوضه مدیترانه بسیار بیشتر از 10000 سال گذشته تغییر خواهد کرد، اگر راهی برای حفظ تغییرات دمای کره زمین زیر 2 درجه پیدا نکنیم. این بدان معناست که جنگل ها به مزارع پوشیده از خار و آوار و سپس به صحرا تبدیل می شوند. این نه تنها برای مناطق جنوبی اسپانیا، بلکه برای 20 کشور مدیترانه ای دیگر نیز صدق می کند. لازم به ذکر است که 21 کشور از جمله 14 کشور در جنوب اروپا، 5 کشور در شمال آفریقا و 2 کشور در آسیا، لبنان و سوریه دارای خطوط ساحلی در دریای مدیترانه هستند و تا سال 2100 در معرض تهدید دگرگونی بیابان قرار دارند.

ابرها ناپدید خواهند شد
شاید فرزندان ما نتوانند از سایه دلپذیر ابر در سال 2100 لذت ببرند، زیرا ابرها احتمالاً قبلاً ناپدید شده اند. از آنجا که ابرها نور خورشید را منعکس می کنند و سیاره ما را خنک نگه می دارند، بدون آنها دمای زمین می تواند به 100 درجه سانتیگراد برسد. این بدان معنی است که این سیاره احتمالاً به گلخانه تبدیل می شود، به این معنی که اقیانوس ها در کوره گرم می شوند، خشکسالی و سیل در حال رشد است و هوا پر از دی اکسید کربن است. در نتیجه، این سیاره به تدریج به مکانی ناخوشایند برای زندگی تبدیل می شود.

لایه اوزون به طور کامل بازسازی خواهد شد

در سال‌های اخیر، اطلاعات کمی در مورد لایه اوزون شنیده شده است، اما در دهه‌های 1970 و 1980 یک حفره بسیار بزرگ در نتیجه انتشار کلر، فلوئوروکربن‌ها ایجاد شد که مواد خطرناکی بودند که توسط اسپری‌ها، سیستم‌های تهویه و یخچال‌ها تولید می‌شدند. آنقدر سریع اتفاق افتاد و به لایه اوزون آسیب رساند که به نظر می رسید نسل بشر به زودی در خطر خواهد بود. اگر این سوراخ بزرگ‌تر می‌شد، اشعه‌های فرابنفش خورشید بیشتر و بیشتر روی زمین می‌تابید و مردم زنده برشته می‌شدند. خوشبختانه زمانی که دانشمندان علت این حادثه را کشف کردند، اقدامات مهم بسیاری برای کاهش استفاده از این مواد شیمیایی مضر انجام شد. از آن زمان، لایه اوزون به آرامی اما به طور پیوسته در حال بهبود است. در سال 2014 گروهی از دانشمندان سازمان ملل اعلام کردند که قطر لایه اوزون نسبت به گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و اگرچه این روند کند است، اما تا سال 2075 تمام حفره های لایه اوزون در قطب جنوب از بین خواهد رفت. تعمیر شده است. پیش از این مساحت این گودال 30 میلیون کیلومتر مربع بود که اکنون به 20 میلیون متر مربع کاهش یافته است.

زمین در سال 2100 چگونه است؟  / رویدادهایی که در کمتر از 80 سال رخ می دهدسطح دریا 3 متر بالا می رود
پیش بینی می شود در سال های آینده سطح دریا به 250 سانتی متر افزایش یابد در سال 93 این ماهواره شروع به ثبت سطح دریا کرد. از آن زمان، سطح دریا 15-20 سانتی متر افزایش یافته است. با این سرعت، تخمین زده می شود که تا سال 2100 سطح دریاها به 250 سانتی متر خواهد رسید و این بدان معناست که بسیاری از خطوط ساحلی در سراسر جهان در معرض تهدید قرار دارند. هنگامی که سطح دریا بالا می رود، بسیاری از چیزها از جمله پل ها، جاده ها و سازه های آبی و غیره در معرض خطر هستند، این لیست کامل نیست. در واقع، می تواند باعث موج های طوفان و همچنین سیل شود و حتی منابع آب شیرین را با آب شور آلوده کند که می تواند بر اکوسیستم های طبیعی و منابع آب کشاورزی تأثیر بگذارد.

کمتر از 20 درصد از جنگل های بارانی آمازون باقی خواهد ماند

یکی از غم انگیزترین خساراتی که در طول قرن ها بر روی زمین رخ داده و تا دهه های آینده نیز ادامه خواهد داشت، از بین رفتن جنگل های استوایی است و در شرایط کنونی امیدی به بازگشت آن ها نداریم. به عبارت دیگر، تعداد زیادی از این جنگل های گرانبها تا پایان قرن بیست و یکم باقی نمی مانند. بر اساس تحقیقات اقلیمی که در سال 2014 در انگلستان انجام شد، مشخص شد که در سال 2055 میانگین دمای زمین 4 درجه افزایش می یابد. این تنها میانگینی است که محاسبه شده است و در برخی از نقاط جهان این افزایش بیش از 16 درجه سانتیگراد خواهد بود، یعنی زمین به سرعت می جوشد. بنابراین، تا پایان این قرن، جنگل‌های استوایی باقی نمی‌مانند. به گفته مؤسسه هواشناسی در آلمان، حداقل 83 درصد از جنگل های بارانی آمازون تا پایان قرن جاری از بین خواهد رفت و این رقم بر اساس برخی خوش بینی ها است.

یخ های قطب شمال ناپدید خواهند شد
زمین در سال 2100 چگونه است؟  / رویدادهایی که در کمتر از 80 سال رخ می دهد

وقتی به قطب شمال فکر می کنید، بدون شک تعداد زیادی یخ اولین چیزی است که به ذهنتان خطور می کند، اما باید بدانید که این تفکر زیاد دوام نخواهد آورد زیرا در چند دهه آینده قطب شمال به سرعت یخ ها را خالی می کند. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ صفحات یخی قطب شمال بالاترین نرخ انقراض را داشتند و با سرعتی که اکنون یخ‌های قطبی در حال ذوب شدن هستند، تا سال ۲۰۳۷ هیچ یخی در این منطقه باقی نخواهد ماند. بر اساس برآوردهای انجام شده در این مطالعه، در سال 2009 بیش از 4.6 میلیون کیلومتر مربع یخ در شمال وجود داشت که در سال 2037 به زیر یک میلیون متر مکعب یا تقریباً صفر خواهد رسید.

2323

دکمه بازگشت به بالا