زور نوسانات نرخ ارز بر کاهش قیمت اونس طلا چربید

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با توجه به روند نزولی قیمت ها در بازار جهانی طلا و میانگین افت هشت دلاری هر اونس طلا، هفته گذشته بازار داخلی سکه و طلا را بازاری با رشد دانست. روندی به دلیل نوسانات فزاینده نرخ ارز که البته با سیاست بانک مرکزی در عرضه سکه در بورس، نرخ رشد آن را کاهش داد.

نادر بذرافشان در گفت وگو با خبر روزانه، درباره وضعیت بازار داخلی سکه و طلا طی هفته گذشته اظهار کرد: هفته گذشته با نوسانات نرخ ارز، ارزش سکه و طلا با رشد نسبی همراه شد. این در حالی است که قیمت طلا در بازارهای جهانی روند نزولی داشته و طی هفته گذشته شاهد کاهش هشت دلاری قیمت هر اونس طلا بوده ایم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تاکید بر اینکه رشد قیمت در بازار داخلی نسبت به هفته های گذشته کندتر بوده و التهابات بازار فروکش کرده است، گفت: رشد قیمت جزئی و نوسانات نسبی اندک بوده است. بازار همچنان با تقاضای جدی برای خرید سکه و مصنوعات طلا مواجه نیست و تقاضا همچنان پایین است.

وی در خصوص تاثیر عرضه اوراق سکه بر بورس کالا بر بازار سکه، تصریح کرد: سیاست بانک مرکزی در عرضه اوراق سکه در بورس کالا تاثیر بسزایی در بازار داشت. از زمان اعلام این عرضه، سرعت رشد قیمت در بازار کاهش یافته است. انتشار اوراق سکه در بازار سهام موجب تثبیت قیمت ها و دور شدن از اوج هفته های اخیر شده است.

اگر این اوراق با قیمت مناسب تری که فاصله بیشتری با قیمت سکه در بازار داشته باشد و با فاصله قیمتی کمتر عرضه شود، قطعا تاثیر بیشتری در ثبات و کاهش قیمت بازار خواهد داشت.

بذرافشان تاکید کرد: اگر این اوراق با قیمت مناسب تری که فاصله بیشتری با قیمت سکه در بازار داشته باشد و با فاصله قیمتی کمتری عرضه شود، قطعا تاثیر بیشتری در ثبات و کاهش قیمت بازار خواهد داشت. . اوراق با قیمت هایی کمتر از سکه در بازار عرضه می شد، اما فاصله چندانی نداشت (حدود 100 تا 300 هزار تومان زیر قیمت سکه در بازار)؛ بنابراین چنانچه این فاصله بیشتر شود و سیاست بانک مرکزی همانطور که گفته شد در هفته های آتی ادامه یابد تاثیر بیشتری بر بازار خواهد داشت.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در خصوص تغییرات قیمت سکه و طلا در بازار در آخرین حراج هفته نسبت به ابتدای هفته گفت: در آخرین حراج دیروز (پنجشنبه) 16 میلیون و 300 قطعه سکه به ارزش هزار تومان رسید. فروخته شد. نسبت به ابتدای هفته 200 هزار تومان افزایش داشت. سکه و نیم سکه طرح قدیم هر کدام ۱۵۰ هزار تومان نسبت به ابتدای هفته افزایش یافت و سکه طرح قدیم در پایان هفته به ترتیب ۱۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و نیم سکه ۸ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان معامله شد.

وی افزود: در آخرین معاملات هفته ربع سکه 5 میلیون و 800 هزار تومان و سکه یک گرمی 3 میلیون و 300 هزار تومان معامله شد که هر کدام 100 هزار تومان نسبت به ابتدای هفته افزایش یافت. . هر مثقال طلای 17 عیار با 25 هزار تومان افزایش هفتگی شش میلیون و 465 هزار تومان هر گرم طلای 18 عیار نیز نسبت به ابتدای هفته 8 هزار تومان افزایش قیمت داشت. مناقصه هر گرم یک میلیون و 763 هزار تومان بود. آخرین نرخ ارز ثبت شده برای هر اونس طلا 1763 دلار است.

کاهش تورم حباب سکه ادامه پیدا نکرد و دوباره بالا رفت

حباب سکه در هفته به یک میلیون و هزار تومان رسید و روند نزولی را نسبت به هفته های گذشته تجربه کرد، اما کاهش حباب ها تا پایان هفته ادامه پیدا نکرد؛ در حالی که قیمت حباب سکه در طول هفته به یک میلیون و هزار تومان رسید. در هر صورت در آخرین معاملات هفته هر قطعه سکه یک میلیون و 650 هزار تومان حباب داشت و حباب سکه حدود 200 هزار تومان افزایش یافت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا