سال به شهرت رسیدن – خبر روزانه

سال 1400 را باید سال جهانی شدن مهاجم بوچر تیم ملی ایران دانست. امسال اتفاقی افتاد که مهدی طارمی به عنوان ستاره بین المللی در بین بزرگان جهان معرفی شد.

به گزارش خبر روزانه، ویژه نامه روزنامه «نوروز». شرق وی با نگاهی به دستاوردهای ارزشمند مهدی طارمی در سال 1400 نوشت: سال 1400 را باید یکی از بهترین سال های ورزش مهدی طارمی دانست. او امسال مرزهای جدیدی را پشت سر گذاشت و روز به روز در فوتبال جهان مشهورتر شد. سال 1400 را باید سال جهانی شدن این مهاجم بوشهری دانست. امسال اتفاقی افتاد که مهدی طارمی به عنوان ستاره بین المللی در بین بزرگان جهان معرفی شد.

مهدی طارمی پس از درخشش در خیابان ریو در تابستان 1399 به تیم سرشناس پرتغالی “پورتو” پیوست. چندین هفته طول کشید تا او ارزش خود را در تیم جدید ثابت کند. سرمربی «پورتو» در هفته های اول روی تارما حسابی نداشت. مهاجم ایرانی اما از فرصت هایی که به او داده شد نهایت استفاده را کرد و از هفته هشتم لیگ پرتغال خود را در ترکیب اصلی “پورتو” تحمیل کرد. همه چیز برای طارمی رقم خورده بود. او فصل گذشته بار دیگر بهترین گلزن لیگ پرتغال شد. در لیگ قهرمانان اما شرایط برای مهدی متفاوت بود. سرخیو کونسیکو سرمربی پورتو در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا از مهاجم ایرانی تیمش استفاده نکرد. سال 1399 اما با اتفاقی عجیب برای طارمی به پایان رسید. پورتو در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا به مصاف تیم قدرتمند یوونتوس رفت. گل طارمی در دیدار دو تیم او را در فوتبال اروپا مطرح کرد. در بازی برگشت اتفاق عجیب تری افتاد. زمانی که دو دقیقه بعد دو کارت زرد گرفت و از زمین مسابقه حذف شد. پورتو البته در این بازی موفق شد از سد یوونتوس بگذرد تا طارمی سال 1399 را با تلخی به پایان نرساند.

شعبده بازی در اسپانیا

فروردین 1400 برای مهدی طارمی ماه فراموش نشدنی بود. همه چیز به بازی برگشت چلسی پورتو در لیگ قهرمانان بازمی گردد. پورتو پس از انتقال به یوونتوس، چلسی را مقابل خود دید. دیدار دو تیم با برتری دو تیم “چلسی” به پایان رسید. دیداری که طارمی به دلیل محرومیت از دست داد. در 24 آوریل، 1400 بازی برگشت بین دو تیم در سویا بی طرف اسپانیا برگزار شد. اژدهای پرتغالی به دلیل باخت در بازی امید چندانی به صعود نداشت. درست است که این بازی دستاوردهای چشمگیری برای پورتو به همراه نداشت اما در آخرین ثانیه های بازی یکی از باثبات ترین صحنه های دوران ورزشی مهدی طارمی خلق شد. مهاجم ایرانی پورتو در دقیقه 90 + 4 با قیچی، یقه ای زیبا، گل پیروزی را به ثمر رساند. گلی که البته برای صعود به پورتو کافی نبود اما برای طارمی کافی بود تا به شهرتی فراتر از سابق برسد. این گل زیبا بارها و بارها پخش شد. این گل دیدنی پس از قهرمانی چلسی در اروپا ارزش بیشتری پیدا کرد. قیچی طارمی سرانجام بهترین گل فصل 2021-2020 اروپا شد و به جمع سه فینالیست برتر بهترین گل سال فیفا راه یافت. طارمی با این گل به چهره برجسته تری تبدیل شده است. البته درخشش او در پیراهن پورتو به این گل محدود نشد. او یکی دیگر از بازیکنان مهم پورتو بود و فصل 2021-2020 را با 16 گل و 18 پاس گل به پایان رساند.

پوشش یک مرحله ای

درخشش مهدی در دومین فصل حضورش در پورتو تکرار شد. او همچنین یکی از بهترین مهاجمان لیگ پرتغال در فصل 2021-2022 است و هر از چند گاهی اخباری از انتقالش به این تیم بزرگ به گوش می رسد. طارمی با گلزنی برای یوونتوس و چلسی، موفق شده برای لیورپول هم گلزنی کند تا نشان دهد که می داند چگونه برای تیم های بزرگ اروپایی گلزنی کند. اکثر هواداران حرفه ای فوتبال جهان می دانند که پورتو مهاجم ایرانی مهدی طارمی را دارد. مهدی می تواند سال 1400 را با موفقیت جاودانه به پایان برساند. گل طارمی به چلسی و همچنین گل های پاتریک شی اسکاتلند مهاجم تیم ملی چک در یورو 2020 و گل آرسنال مقابل تاتنهام هاتسپر مقابل آرسنال در لیگ انگلیس جزو سه نامزد نهایی جایزه پوشک اش بودند. جایزه پوشکاش به زیباترین گل سال تعلق دارد. البته طارمی این جایزه ارزشمند را دریافت نکرد اما حضور او در جمع سه فینالیست برتر شایستگی قابل توجهی برای مهاجم ایرانی پورتو به همراه داشت. گل ها و پاس گل های مهدی در لیگ پرتغال ادامه دارد. او در سال 2021 بهترین رکورد را در این زمینه در بین تمامی بازیکنان لیگ پرتغال به ثبت رساند. مهاجم 29 ساله پورتو حتی زمانی که به بازی در تیم های بزرگتر فکر می کند می تواند به همین روند ادامه دهد. البته اگر چند سال جوانتر بود، برخی از تیم های ثروتمند اروپایی راه را برای او هموار می کردند. با این حال هنوز هم می توان با خوش بینانه به آینده درخشان شماره 9 ایران نگاه کرد.

تاریخ سازی در تیم ملی

دیگر مدال طلای مهدی طارمی در سال 1400 بازی درخشان او با پیراهن تیم ملی ایران بود. در سال 1400 تیم با شرایط سخت وارد شد. ایران با هدایت مارک ویلموتس بلژیکی مقابل عراق و بحرین شکست خورد و در آستانه صعود به جام جهانی قرار گرفت. مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 قطر پس از چند بار تاخیر به دلیل تاج به بحرین منتقل شد. به گزارش جدول، ایران میزبان بازی با بحرین و عراق بود. پیش روی تیم ماموریت سختی بود اما طارمی مثل یک ستاره می درخشید. ایران در هر چهار بازی پیروز شده و با شکست دو رقیب قدرتمند بحرین و عراق به مرحله سوم مقدماتی جام جهانی در منطقه آسیا راه یافته است. کابوس سقوط از جام جهانی به پایان رسید. ایران در دور بعد با کره جنوبی، عراق، لبنان، امارات و سوریه همگروه شد و موفق شد در پایان بازی هفتم صعود خود را جشن بگیرد. اولین صعود تاریخ

طارمی نیز در این صعود تاریخی و بی دردسر نقش بسزایی داشت. گل های سه امتیازی او مقابل امارات (رفت و برگشت) و پاس گل های او باعث شد تا بسیاری از کارشناسان طارمی را مهم ترین چهره ایران در مسیر صعود قدرتمند در جام جهانی 2022 بدانند. طارمی در روز خروج ایران از جام جهانی تک گل ایران را هم به ثمر رساند. او اولین بازیکن تاریخ فوتبال ایران شد که در دو روز صعود ایران به جام جهانی موفق به گلزنی شد. مهاجم بوچر همچنین یکی از دو گل ایران را در پیروزی 2 بر صفر ایران مقابل ازبکستان برای جام جهانی 2018 به ثمر رساند. عملکرد فوق العاده مهدی طارمی در اروپا و تیم ملی نشان می دهد که او در سال 1400 مانند سال 1399 بی شک شایسته عنوان مرد سال فوتبال ایران است. مهدی در سال 1400 هم موفق ترین لژیونر ایرانی در اروپا و هم یکی از تاثیرگذارترین چهره های صعود تاریخی ایران به جام جهانی بود. سال 1400 نیز سال جهانی شدن مهدی طارمی بود. در عین حال گل زیبای او در چلسی نیز نقش مهمی داشت. مهاجم ایرانی را نیز باید یکی از موفق ترین چهره های ورزشی سال دانست.

و اما حاشیه نشینان

سال 1400 برای مهدی طارمی سالی بدون حاشیه نبود. مهمترین چیز برای او امسال اختلاف نظر با دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی است. طارمی در یکی از دو مصاحبه خود پس از بازی افتتاحیه تیم ملی در بحرین با کنایه از توانایی های اسکوچیچ صحبت کرد. اما تفاوت اصلی در نوامبر 1400 رخ داد. دراگان اسکوچیچ در مصاحبه با روزنامه کرواسی از توانایی های تاکتیکی بازیکنان ایرانی صحبت کرد. این سخنان ظاهراً ابتدا بد ترجمه شده و طارمی را وادار به موضع گیری کرده است. طارمی با انتشار پستی در صفحه توئیتر خود در واکنش به صحبت های سرمربی تیم ملی گفت: باید بگویم بازیکنان ایرانی علاوه بر تکنیک انفرادی، رزمی و … درک بسیار بالایی از نظر دانش فوتبالی دارند. و تاکتیک، اما “متاسفانه، مشکلات در دیگری”. در ادامه گفته شد طارمی تماس های دراگان اسکوچیچ، کریم باقری و وحید هاشمیان (دستیاران اسکوچیچ) را بی پاسخ گذاشت و این اختلاف در نهایت منجر به اخراج طارمی از تیم ملی شد. مهاجم ایرانی “پورتو” برای دو بازی مقابل لبنان و سوریه به تیم ملی دعوت نشد. ایران در غیاب ستاره هر دو بازی را برد. طارمی و اسکوچیچ با کمک پدر وسطی چند بازیکن تیم ملی خیلی زود اختلافات خود را به تعویق انداختند. بازگشت طارمی به تیم ملی برای دو بازی مقابل عراق و امارات با دو گل برد و جشن صعود همراه بود. بازگشتی باشکوه که به همگان ثابت کرد مهدی طارمی را باید یکی از چهره های شاخص ورزش ایران در دهه 1400 دانست.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا