سرخابی‌ها و یک دام اقتصادی بزرگ

نگرانی اصلی این است که پول حاصل از خرید سهام توسط مردم به جای زیرساخت های بزرگ به هزینه های عملیاتی اختصاص یابد. قرار بود همین انحراف جلوی کمیسیون هزینه را بگیرد اما آیا اینطور شد؟

به گزارش روزنامه خبر روزانه اقتصاد جهانی وی نوشت: همانطور که می دانید چندی پیش 10 درصد از سهام باشگاه های پرسپولیس و استقلال در فرابورس عرضه شد که عواید آن به چهل رسید. بر این اساس حساب هر یک از دو باشگاه مبلغی در حدود 350 میلیارد تومان دریافت کرده است. در خصوص نحوه هزینه کرد این پول سوالات زیادی وجود دارد و به نظر می رسد حتی با حضور رئیس سازمان خصوصی سازی «کمیته هزینه کرد» تشکیل شده است. نگرانی اصلی این است که پول حاصل از خرید سهام توسط مردم به جای زیرساخت های بزرگ به هزینه های عملیاتی اختصاص یابد. قرار بود همین انحراف جلوی کمیسیون هزینه را بگیرد اما آیا اینطور شد؟ ما مطمئن نیستیم.

حداقل در یک مورد ثبت شده، باشگاه پرسپولیس مجوز حسابداری آنتونی استوکس، بازیکن سابق تیم را از محل فروش سهام دریافت کرد. به این ترتیب بازیکنی که اصل خرید، نوع حضور و کیفیت قراردادش با باشگاه «پرسپولیس» «اشتباه فاحش» سران قبلی این باشگاه بود، حالا مستقیماً ادعای خود را از پول مردم حذف می کند. بازیکنی که 150 هزار دلار می گرفت حالا 100 هزار دلار دیگر می گیرد و همه اینها در حالی است که مجموع دقایق حضورش در زمین برای پرسپولیس به زحمت به 100 دقیقه رسیده است! گفته می شود پول سایر طلبکاران پرسپولیس مانند محمدحسین کانونادگان، محمد انصاری و … از همان محل پرداخت می شود.

تا اینجای کار می توان گفت بالاخره بدهی های قدیمی تسویه شده و گرانی برای فروش سهام در این مورد موجه است اما بیم آن می رود که پرسپولیس و استقلال با حمایت این ارزها در بازار نقل و انتقالات به تخت پادشاهی برسند. همین الان «پرسپولیس» که تا چندی پیش دچار بحران دوقطبی بود، در نقل و انتقالات تلاطمی را آغاز کرده و چند بازیکن نامی را جذب کرده است. گزارش منتشر شده در روزنامه ورزشی حاکی از آن است که قرارداد علیرضا بیرانوند برای فصل اول در پرسپولیس 12 میلیارد تومان بوده که رقم بسیار بالایی است. در صورتی که این خبر صحت داشته باشد و آن را مبنا قرار دهد، می توان گفت که مابقی خریدها نیز به همان میزان حقوق در نظر گرفته شده است. بعید است مدیران «پرسپولیس» بدون توقع پولی از فروش سهام، چنین هزینه های ویژه ای انجام دهند.

فروش 10 درصد باشگاه و گذاشتن پول در جیب چند بازیکن، رویکرد وحشتناکی است. که فقط تورم کاذب ایجاد می کند و بازار را بیش از هر زمان دیگری نابود می کند. تزریق صرافی به حساب پرسپولیس و استقلال موقعیت جذابی است. در جایی که می توان از پول برای ساخت سازه، ساخت زمین تمرین و کار در فوتبال پایه استفاده کرد و همچنین سرمایه باشگاه را دو برابر کرد، می توان از آن برای انفجار بمب نقل و انتقالات و جلب رضایت کوتاه مدت هواداران استفاده کرد. امیدوارم سرخابی ها در دام لذت های زودگذر نیفتند. اگر قرار باشد سالی 10 درصد سهام پرسپولیس و استقلال را بفروشند و در طول فصل باشگاه را اداره کنند، واویلاست است. مثل کسی است که کلیه خود را می فروشد و با آنها می خورد و می خورد. “پس فردا؟”

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا