سرمایه گذاری ۲۴ میلیارد دلاری در قطب پالایشی کشور – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، با حضور مهدی دوستی استاندار هرمزگان و جواد اوجی وزیر نفت و تعدادی از نمایندگان استان هرمزگان و مدیران ارشد، پروژه انتقال گاز به جزیره کیش با سرمایه گذاری 350 میلیون دلاری آغاز شد. و در قالب خرید و فروش متقابل به صورت رسمی افتتاح شد و inv.stan.

سودآوری این پروژه سالانه 320 میلیون دلار است که هر لیتر گازوئیل 54 سنت و هر متر مکعب گاز طبیعی 26 سنت است.

اتصال جزیره کیش به شبکه پایدار گاز ملی، تامین انرژی پاک و پایدار، کاهش اثرات نامطلوب بر محیط زیست، حصول اطمینان از احداث جایگاه های گاز طبیعی فشرده (CNG) برای سوخت رسانی خودروها و کشتی ها، توسعه شهری، صنعتی، خدماتی. ، گاز هتل و مسکونی. شبکه سازی و جلوگیری از قاچاق سوخت مایع از دستاوردهای این طرح است.

اجرای طرح انتقال گاز به جزیره کیش باعث صرفه جویی و رهاسازی بیش از 7000 تن گاز مایع و صرفه جویی در مصرف سالانه 500 میلیون لیتر سوخت نفت و گاز (1.400.000 لیتر در روز) و حذف هزینه خواهد شد. انتقال سوخت نفت و گاز به جزیره حدود 150 میلیارد تومان در سال و هزینه حمل گاز مایع (LPG) سالانه 4 میلیارد تومان است.

پمپاژ گاز و تست عملکرد نیروگاه گازی کیش از 23 خرداد ماه سال جاری آغاز شد و از اول تیرماه به طور کامل با هدایت گاز به نیروگاه راه اندازی شد.

بر اساس این گزارش، پروژه انتقال گاز به جزیره کیش با استفاده از زیرساخت های فاز اول طرح توسعه میدان کیش با مسئولیت کارفرمای شرکت نفت و گاز پارس به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت ایران از دی ماه 1396 آغاز شد. در ساخت خطوط لوله گاز و ایستگاه های مربوطه، یک خط فیبر نوری – کابل های نوری به طول کل 127 کیلومتر گذاشته شد.

شرکت های مارون کاران، تاسیسات دریایی ایران و مکانیک ارشک پیمانکاران این پروژه بودند که شرکت نفت و گاز پارس آن را برای بهره برداری به منطقه 10 حمل و نقل گاز، شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت گاز هرمزگان تحویل دادند.

در هفته آینده پروژه های بسیاری در بخش معدن و انتقال آغاز و به بهره برداری می رسد.

پروژه پالایش نفت شهید سلیمانی و کارخانه مروارید مکران به زودی در استان هرمزگان راه اندازی می شود. در سال های آینده هرمزگان به قطب پالایش نفت کشور تبدیل می شود. در یک سال دولت سیزدهم حدود 24 میلیارد دلار پروژه جدید در این استان شناسایی و آغاز شد.

دکمه بازگشت به بالا