فرهنگ و هنر

سمفونی حاج قاسم رونمایی شد

سمفونی «به قد قامت یاران» به رهبری نصیر حیدریان و آهنگسازی میلاد آقایی و امیرحسین سمیعی همزمان با سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی روی صحنه رفت.

به گزارش خبر روزانه، سمفونی «به قدقامت یاران» به یاد حاج قاسم سلیمانی سه شنبه ( ۱۲ دی‌ماه) با حضور محمد مهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمود سالاری (معاون امور هنری)، سیدمحمود اسلامی (معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، یاسر احمدوند (معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ)، محمد خزاعی (رئیس سازمان سینمایی)، سیدمحمد هاشمی (جانشین وزیر فرهنگ)، علیرضا معاف (معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ) و فرزندان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در تالار وحدت اجرا شد. 

در این سمفونی قطعه «به قدقامت یاران» با شعری از محمدمهدی سیار و به آهنگسازی میلاد آقایی و خوانندگی سید محسن حسینی در سه بخش دفاع مقدس، دفاع از حرم و شهادت در وصف حاج قاسم سلیمانی و قطعه «آتش به جای سنگ» به آهنگسازی و خوانندگی امیرحسین سمیعی، با اشعاری از محمدمهدی سیار به اجرا درآمد.

بازگشت حیدریان به ایران برای یک اجرای مشخص

در حاشیه برگزاری این رویداد، وزیر فرهنگ ضمن تبریک روز زن در جمع خبرنگاران گفت: خوشحالم بعد از گذشت چهار سال از شهادت حاج قاسم عزیز اصحاب موسیقی و عزیزان ما در دفتر موسیقی موفق به تولید سمفونی ویژه این شهید عزیز شدند. در تاریخ موسیقی کمتر دیده شده که برای یک شهید و اسطوره در این فاصله بتوان چنین سمفونی را تدارک دید. من از دست‌اندرکاران تولید این دو اثر تشکر ویژه می‌کنم. 

او در پاسخ به صحت حضور حیدریان در ایران تنها برای این اجرا گفت: بله؛ آقای حیدریان اکنون استاد دانشگاه در اتریش هستند و به عشق وطن و سربازان وطن در این اجرا حاضر شدند. امروز هم کمی کسالت داشتند ولی با این وجود با تمام انرژی رهبری را به نحو احسن انجام دادند.

اسماعیلی درباره تداوم تولید چنین آثاری گفت: موسیقی ایران اهالی شریف و اهالی عاشقی دارد و با سیاستگذاری جدیدی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده دوباره شاهد برنامه‌ای که فرهنگ و هنر در خدمت آرمان‌های مردم ایران باشد، خواهیم بود. در رابطه با شخصیت بزرگی مانند حاج قاسم نیز باید زایش‌های متعدد فرهنگی و هنری داشته باشیم که در حال وقوع است. برای شهدای دیگر هم اعلام آمادگی کرده‌ایم و امیدوارم بتوانیم با همت دوستان کارهایی را داشته باشیم.

آثاری که موهبت هستند

همچنین امیرحسین سمیعی (مدیرکل جدید دفتر موسیقی) در جمع خبرنگاران درباره سمفونی «به قد قامت یاران» گفت: پرداختن به چنین موضوعاتی یک موهبت برای هنرمند است تا خود را به مفهوم شهادت گره بزند و اثر هنری خود را ماندگار کنند. تمام تلاش هنرمندان و تیم اجرایی این اثر رسیدن به ایده آل متعالی شهید بزرگوار، حاج قاسم سلیمانی است که البته ما هر چقدر هم که تلاش کنیم، نمی‌توانیم قطره‌ای از این دریای بزرگ را در خود داشته باشیم و تنها هدف ما ادای دین است. در موسیقی صحبت از ابعاد است و ما در یک قطعه موسیقی نمی‌توانیم به تمام ابعاد شخصیت نفوذ کنیم و آن را انعکاس دهیم ولی تلاش کردیم که کار در حد توان موثر باشد. 

انتهای پیام 

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا