سهمیه المپیک برای اولین‌بار/تاریخ‌سازی دختران قایقرانی ایران

به گزارش خبرگزاری خبر روزانه؛ قایقرانی ایران برای اولین‌بار دست به رکوردشکنی‌های ویژه در کسب سهمیه‌های تاریخی برای المپیک ٢٠٢٤ پاریس در دو بخش آب‌های آرام توسط قایق‌های کایاک، کانو کانادایی و روئینگ دختران زد تا مرزهای بسیاری را جابه‌جا کند و تابو شکنی چشم‌گیری را به نمایش بگذارد.در گزارش ورزش سه آمده است:

اتفاق اول: تعداد سهمیه‌ها رکورد شکست

کسب چهار سهمیه المپیک ٢٠٢٤ پاریس دختران و پسران با حضور پنج قایقران از ایران در سه رشته همزمان برای اولین‌بار است که در تاریخ ورزش ایران رقم می‌خورد.

پیش از این قایقرانی ایران در المپیک ٢٠١٢ لندن با چهار قایقران تک نفره متشکل از دو زن و دو مرد سهمیه بزرگترین جشنواره ورزشی جهان را به خود اختصاص داده بود اما اکنون پنج قایقران کشورمان در چهار قایق متشکل از سه ماده ورزشی کایاک، کانو کانادایی و روئینگ توانستند به سهمیه المپیک ٢٠٢٤ پاریس دست پیدا کنند.

در حقیقت برای اولین‌بار پنج قایقران زن و مرد ایرانی به المپیک راه پیدا کردند که بیشترین تعداد حضور قایقرانی در یک دوره از بازی‌های المپیک در ٢٠٢٤ پاریس خواهد بود.

2013267

•اتفاق دوم: اولین سهمیه تاریخی قایق دو نفره

قایقرانی ایران برای اولین‌بار در تاریخ توانست سهمیه قایق دو نفره یا به اصطلاح تیمی را برای المپیک ٢٠٢٤ پاریس توسط مهسا جاور و زینب نوروزی کسب کند.

تا پیش از این در پنج المپیکی که قایقرانی ایران قایقران داشت هیچگاه سهمیه تیمی یا قایق دو نفره کسب نشده بود تا از این حیث دختران روئینگ کشورمان دست به تاریخ‌سازی ویژه بزنند.

بدین ترتیب قایقرانی کشورمان در کنار شمشیربازی توانستند جای خالی سهمیه‌های تیمی المپیک را طبق پیش‌بینی چند ماه اخیر ورزش سه به‌عنوان تنها رسانه‌ای که این موضوع مهم را پیش‌بینی کرده بود محقق کنند.

•اتفاق سوم: المپیکی شدن برای اولین‌بار در سه ماده

قایقرانی ایران در المپیک ٢٠٠٠ سیدنی در ماده کایاک با یک قایقران، در ٢٠٠٨ پکن با دو قایقران زن و مرد در ماده روئینگ، در المپیک ٢٠١٢ با چهار ورزشکار زن و مرد در دو ماده کایاک و روئینگ، در المپیک ٢٠١٦ ریو با کانو و روئینگ، در المپیک ٢٠٢٠ در روئینگ و کایاک حضور یافته بود.

حال برای اولین‌بار در تاریخ قایقرانی ایران برای المپیک ٢٠٢٤ پاریس همزمان در سه ماده کانو، کایاک و روئینگ توسط سه زن قایقران و دو مرد حضور خواهد داشت.

2013268

•اتفاق چهارم: سه دختر قایقران در المپیک

در المپیک ٢٠٢٤ پاریس یک دختر قایقران ایرانی و دو مرد به رقابت با حریفان خواهند پرداخت.

از این حیث نیز قایقرانی با پنج نفر و چهار سهمیه بیشترین تعداد ورزشکار تمام شش المپیکی که قایقرانان ایرانی به این بازی‌ها راه یافتند را در ٢٠٢٤ پاریس رقم زده است.

جالب اینکه فاطمه مجلل ٢١ ساله، محمدنبی رضایی و زینب نوروزی ٢٣ ساله هستند که نشان از جوان بودن قایقرانان راه یافته به المپیک دارد.

•حال مهسا جاور کاپیتان قایقرانی در المپیک است

در کاروان پنج نفره قایقرانانی که در سه ماده مختلف به المپیک ٢٠٢٤ پاریس راه یافتند مهسا جاور با ٣٠ سال سن با تجربه‌ترین قایقران یا به اصطلاح کاپیتان تیم اعزامی نام خواهد گرفت که توانست به دومین المپیک زندگی خود راه یابد.

البته علی آقامیرزایی هم با ٢٨ سال سن به‌مانند مهسا جاور دومین المپیک خود را در پاریس تجربه می‌کند.

پیش از این محسن شادی در روئینگ تنها قایقران دو المپیکی ایران محسوب می‌شد که حال مهسا جاور در روئینگ و علی آقا میرزایی در کایاک هم به رکورد شادی رسیدند.

•سهرابیان: دخترها و پسران قایقرانی غیرت کردند

علیرضا سهرابیان رئیس فدراسیون قایقرانی و نایب رئیس کانوئینگ آسیا که به‌عنوان عضو هیئت ژوری کسب سهمیه قاره‌ای آب‌های آرام المپیک در توکیو حضور داشت به “ورزش سه” گفت: اتفاق‌های تاریخی در قایقرانی فقط با غیرت مثال زدنی قایقرانان زن و مرد این رشته ورزشی رقم خورد و عزیزانم در فدراسیون خون دل‌ها خوردند تا باعث سرافرازی این رشته سخت در ورزش ایران شوند که به نفر به نفر آنها افتخار می‌کنم.

2013269

•قایقرانی یک طلا، یک نقره، سه برنز و نمره بیست

قایقرانان ایرانی در قهرمانی همزمان آسیا و کسب سهمیه آب‌های آرام در ژاپن و روئینگ در کره جنوبی توانستند پنج مدال در چهار ماده المپیکی و یک ماده غیر المپیکی کسب کنند.

محمد نبی‌رضایی در ماده المپیکی هزار متر کانو مدال طلا گرفت، علی آقامیرزایی در هزار متر المپیکی کایاک و ٢٠٠ متر غیر المپیکی این ماده دو برنز به گردن آویخت، فاطمه مجلل در روئینگ المپیکی سنگین وزن دو هزار متر برنز و مهسا جاور در کنار زینب نوروزی در قایق دو نفره المپیکی سبک وزن دو هزار متر دختران آسیا مدال نقره را به خود اختصاص دادند.

•حال ٢٦ سهمیه انفرادی داریم و ٢ سهمیه تیمی

ورزش ایران بدون احتساب دو فرصت امروز کشتی فرنگی تاکنون ٢٦ سهمیه انفرادی در رشته‌های کشتی آزاد، تکواندو، کشتی فرنگی، تیراندازی، شمشیربازی، وزنه‌برداری، قایقرانی و یک سهمیه هم بر اساس رنکینگ در دوچرخه‌سواری جاده در کنار دو سهمیه تیمی شمشیربازی اسلحه سابر مردان و قایق دو نفره روئینگ دختران المپیک ٢٠٢٤ پاریس را به خود اختصاص داده که از بین آن‌ها، شش سهمیه انفرادی توسط دختران ورزشکار کشورمان و ٢٠ سهمیه انفرادی مردان در کنار دو سهمیه تیمی توسط مردان شمشیربازی و زنان قایقرانی به دست آمده است.

251 251

دکمه بازگشت به بالا