سیزده پرسش رایج درباره دوز چهارم واکسن کرونا

مهمترین فایده و دلیل معرفی واکسن کووید-19 جلوگیری از شکل شدید بیماری است که منجر به بستری شدن در بیمارستان یا عوارض شدید و مرگ ناشی از آن می شود، بنابراین احتمال ابتلا به این بیماری حتی در احتمال ابتلا به یک نوع شدید بیماری اما احتمال این رویداد در افراد کاملا واکسینه شده بسیار کمتر از افراد واکسینه نشده است.

به گزارش خبر روزانه، پاسخ سیزده سوال رایج در مورد نوبت چهارم واکسن کرونا را در زیر می‌خوانید:

1. هنگام تزریق نوبت چهارم واکسن آیا باید از واکسن خاصی استفاده کرد؟

انواع واکسن های موجود در مراکز واکسیناسیون را می توان به عنوان تقویت کننده استفاده کرد. بنابراین توصیه می شود واکسن را به تمام افرادی که بیش از شش ماه از تزریق قبلی گذشته اند تزریق شود. دریافت دوز تقویت کننده از هر نوع واکسنی مهمتر از دریافت نوع خاصی از واکسن است.

2. نوع واکسن دوزهای قبلی مربوط به دوره چهارم هست یعنی کدوم واکسن زدیم الان چیکار کنیم؟

واکسیناسیون مجدد مهمتر از نوع واکسن است.

3. اگر فردی هنوز واکسینه نشده باشد می تواند نوبت چهارم را مصرف کند یا فقط برای افرادی است که دوز اول و دوم و سوم را مصرف کرده اند؟

فردی که علیه کووید-19 واکسینه نشده است، بیشترین خطر ابتلا به عفونت را دارد. بنابراین این فرد باید در اسرع وقت به بیمارستان مراجعه کرده و اولین دوز واکسن را دریافت کند و یک ماه بعد نوبت دوم را دریافت کند.

4. واکسن های ایرانی چقدر از نظر کیفیت و کارایی قابل اعتماد هستند؟

تمامی واکسن های تولید داخل طبق استانداردهای بین المللی و داخلی آزمایشات بالینی را پشت سر گذاشته اند و نتایج بسیار خوبی در مقایسه با واکسن های وارداتی داشته اند. همچنین مقایسه وضعیت آلودگی در ایران و کشورهای اروپایی نشان دهنده همین نتیجه واکسیناسیون در کاهش تعداد بستری ها و مرگ و میر ناشی از این بیماری است. در همان زمان از واکسن های مختلفی استفاده شد.

5. برخی می گویند که ما فقط باید واکسن کرونا مبتنی بر پروتئین تزریق کنیم. بقیه کار نمی کنند. آیا این درست است؟

انواع واکسن های موجود در مراکز واکسیناسیون را می توان به عنوان تقویت کننده استفاده کرد. بنابراین واکسیناسیون برای تمام افرادی که بیش از شش ماه از پذیرش قبلی گذشته است توصیه می شود. دریافت دوز تقویت کننده از هر نوع واکسنی مهمتر از دریافت نوع خاصی از واکسن است.

6. آیا با مصرف واکسن در برابر ویروس کرونا مصون می شویم و دوباره به کرونا مبتلا نمی شویم؟

مهمترین مزیت و دلیل واکسن کووید-19 این است که از شکل شدید بیماری که منجر به بستری شدن در بیمارستان یا عوارض شدید و مرگ می شود، جلوگیری می کند. احتمال این رویداد در افراد کاملاً واکسینه شده بسیار کمتر از افراد واکسینه نشده است.

7. احتمال عوارض واکسیناسیون بر بدن چقدر است؟

بیش از سه میلیارد واکسن کووید 19 در کشورهای مختلف جهان تزریق شده و بیش از 150 میلیون تزریق واکسن کرونا در ایران انجام شده است. خوشبختانه عوارض جانبی واکسن ها معمولا خفیف و قابل تحمل است. مهمترین عوارض آن درد در محل تزریق و بی حالی، ضعف یا خستگی است که بعد از دو تا سه روز برطرف می شود که در مقایسه با درد و رنج ناشی از کووید-19 و عوارض شدید آن کاملا قابل قبول است.

8. تفاوت واکسن آسترازنکا با واکسن های ایرانی چیست؟

واکسن‌های ضد کووید-۱۹ با استفاده از فناوری‌های مختلفی تولید می‌شوند. در تولید واکسن AstraZeneca، یک آدنوویروس شامپانزه (غیر بیماری زا برای انسان) به عنوان حاملی برای انتقال جزء آنتی ژنی ویروس کووید-19 استفاده شد و این به اصطلاح پایه ناقل است. سایر واکسن ها با فناوری های مختلف مانند تکثیر ویروس و سپس غیرفعال کردن آن (واکسن ویروسی غیرفعال)، استفاده از بخشی از ژنوم ویروس کووید-19 به عنوان آنتی ژن و تکثیر در رده های سلولی (واکسن پروتئین نوترکیب) یا بخشی از ویروس. زنجیره ژنوم (RNA) و تولید واکسن (واکسن ژنتیکی).

9. مدت زمان تزریق واکسن چهارم چقدر است؟ آیا هنوز باید قبل از پایان سال واکسن بزنید؟

وضعیت بیماری کرونا در جهان و داخل کشور به دقت رصد می شود، تصمیمات بر اساس آخرین اطلاعات علمی در خصوص معرفی واکسن کووید 19 اتخاذ می شود. بنابراین، یادآوری مجدد یا خیر بستگی به شرایط و اطلاعات و یافته های جدید در ماه های آینده دارد. برخی از محققان بر این باورند که برای حفظ ایمنی در برابر ویروس کووید-19، این احتمال وجود دارد که واکسیناسیون باید هر سال ادامه یابد.

10. آیا برای نوبت چهارم واکسن محدودیت سنی وجود دارد؟

به تمام افراد بالای 18 سال که شش ماه از تزریق قبلی خود می گذرد، توصیه می شود که یک یادآوری دریافت کنند. افراد رده سنی 12 تا 18 سال نیز در صورتی که از بیماری های سیستم ایمنی ضعیف یا بیماری های زمینه ای شدید رنج می برند، در صورتی که شش ماه از آخرین واکسیناسیون گذشته باشد، کاندیدای ثبت نام برای واکسیناسیون هستند. افراد زیر 12 سال برای ثبت نام نیازی به یادآوری ندارند.

11. برای بیماران خاص و بیماران سرطانی از کدام واکسن استفاده شود؟

می توان از تمام واکسن های موجود استفاده کرد.

12. آیا می توان واکسن سرماخوردگی یا کرونا گرفت؟

به افرادی که بیماری عروق کرونا داشته اند توصیه می شود حداقل یک ماه پس از بهبودی قبل از واکسینه شدن صبر کنند.

13. آیا برای تزریق واکسن باید روزه بگیرم یا بعد از آن باید دستورات خاصی را رعایت کنم؟

برای دریافت واکسن نیازی به گرسنگی نیست. پس از تزریق واکسن، توصیه می شود 15 تا 20 دقیقه در محل واکسیناسیون بمانید. افرادی که سابقه ضعف شدید پس از هر تزریق یا نمونه خون دارند باید به فرد تزریق کننده واکسن اطلاع دهند و پس از تزریق استراحت کنند و چند دقیقه دراز بکشند. برای تزریق واکسن مصرف صبحانه قبل از ویزیت توصیه می شود. در روز اول و دوم پس از تزریق واکسن، نوشیدن مایعات بیشتر مفید است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا