شهاب حسینی درباره چه چیزی صحبت کرد؟

مطالبه اخیر شهاب حسینی و برخی سوالات وی در مورد وضعیت سینما دغدغه جدی بسیاری از فعالان این عرصه است که نگران حفظ شرایط فعلی و آینده سینما هستند.

به گزارش خبر روزانه، «سینما» از ابتدای تابستان امسال و پس از یک دوره رکود شدید پس از شیوع کرونا، گیشه پررونق تری را تجربه کرد و پیش بینی می شد در فصل پاییز وضعیت بهتر شود، اما شورش هایی که در پایان سپتامبر آغاز شد. از کشور نشات گرفت و ورق زد و اکنون آنچه به دغدغه بسیاری از فعالان سینمایی تبدیل شده، آینده سینما و سینما و معیشت سینماگران و سینماست که تماشاگران دیروز آن را متفاوت از گذشته می بینند.

قرار بود پاییز امسال فیلم‌های جدید اکران شوند و حتی قرار بود برخی فیلم‌ها همزمان با جام جهانی اکران خود را ادامه دهند تا استقبال از سینما کاهش پیدا نکند، اما فروش فیلم‌ها در اکران به حدی کاهش یافته است که برخی از آنها کارشناسان بر این باورند که کاهش 50 درصدی مواجه خواهد شد. این مشکل سازندگان فیلمی را که قرار بود پاییز امسال اکران شود، مجبور کرد فعلاً دست از کار بکشند. زیرا به دلیل هزینه های بالای تولید، چشم اندازی جز شکست در گیشه نمی بینند. این در حالی است که برخی از سینماداران تاکید می کنند مانند ایام تاج از سینما حمایت ویژه شود.

بیشتر بخوانید:

تاکید این کارگردان بر لزوم حمایت دولت برای جلوگیری از تعطیلی سینماها

گامایون اسعدیان: برای حفظ سینما باید کاری کرد

علاوه بر این، برخی از سینماگران این نگرانی را دارند که آیا در فضای کنونی جامعه شرایط برای اکران مهیا است؟ در این میان برخی تصمیم گرفته اند فیلم خود را برای بهبود وضعیت مردم اکران کنند، اما برخی شرایط را مبهم می دانند. در این زمینه سینماداران تاکید دارند که باید حمایت مالی خوبی از سوی سازمان سینمایی برای تشویق صاحبان فیلم به اکران صورت گیرد اما تاکنون هیچ اظهارنظر رسمی نه از سوی سازمان سینمایی و نه از سوی خانه سینما که به عنوان سازمان صنفی باید مطالبات داشته باشد. تنها تصمیمی که اخیراً توسط هیئت انجمن درام اعلام شده این است که هر دو هفته از فیلم‌هایی که همزمان با جام جهانی فوتبال اکران می‌شوند، یک هفته محسوب می‌شود و هر فیلم جدیدی که اکران می‌شود، در صورت پذیرش تماشاگران، می‌تواند اکران شود. تا پایان سال بدون محدودیت های نظارتی ادامه یابد. همچنین اعلام شده بود که فیلم‌های جدید از سازمان سینمایی حمایت مالی می‌کنند، اما این موضوع به‌طور کلی مطرح می‌شود و حتی فیلمسازان و تهیه‌کنندگان در برنامه‌های بعدی خبر روزانه می‌گویند جزئیات این ماجرا را ندارند. در مورد اکران فیلم هایشان تصمیم بگیرند. سوال آنها این است که این حمایت مالی چقدر و به چه صورت است؟ آیا پشتیبانی رایگان است یا به صورت وام پرداخت می شود؟

بیشتر بخوانید:

اظهارات کارگردان فیلم با بازی مهدی هاشمی درباره اکران

وضعیت کلی سینما و فعالان آن این نگرانی را به وجود آورده است که علیرغم سکوت مسئولان صنفی، شهاب حسینی روز گذشته در یادداشتی خطاب به خانه سینما نوشت: «در هفته‌های آتشین گذشته، مدت‌ها منتظر بودیم تا نظر و تحلیل اتحادیه محترم ما را در مورد وضعیت موجود بدانیم. صنف سینماگران شاید بیش از هرکس دیگری نگران این باشد که آیا در شرایط کنونی می توان به حضور و شناخت آثار سینمایی توسط مردم تکیه کرد؟ آیا روح جمعی جامعه این فرصت و تمایل را خواهد داشت که به دستاوردهای ما توجه کند؟ آیا به این دلیل نیست که حضور ما گوش و چشم و روح و قلب مردم را زنده می کند؟ آیا به این دلیل نیست که زندگی ما با زندگی آنها مرتبط است؟ آیا آنها سرمایه واقعی ما نیستند؟ مگر ما همان مردم نیستیم؟ با روحیه آزرده جامعه و دل خسته مردم چه کنیم؟ آیا ابر عشق و محبت آنها بر دشت اندیشه ما خواهد بارید؟ به عنوان یکی از اعضای کوچک خانه سینما می خواهم نظر رسمی این انجمن محترم را در مورد وضعیت کنونی جامعه بیان کنم. خانواده سینما باید با بیانیه ای نظر خود را به جامعه ای که همیشه پشتیبان ما بوده است برسانند. از این رو از شما می‌خواهم هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهید تا به یک اجماع بین فیلمسازان برسیم و آن را به اطلاع عموم برسانید.»

آنچه شهاب حسینی بازیگر، کارگر و تهیه کننده سینما گفت در گفت و گو با بسیاری از دست اندرکاران فیلم که دغدغه و سردرگمی نسبت مردم با فیلم دارند شنیده می شود. برخی معتقدند در عصر تحولات فناوری و سکوهای نمایش، شیوه های مدیریت سینما و قوانین تولید فیلم باید تغییر کند تا سینما بتواند پاسخگوی خواسته های مردم باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا