شهادت سردار سلیمانی نقطه عطف فرهنگی بود/ اثر متقابل قدرت فرهنگی و امنیت ملی بر کسی پوشیده نیست

وزیر کشور در دولت سیزدهم در نشست رایزنی فرهنگی 60 کشور گفت: غرب ضعف های بزرگ فرهنگی خود را پشت جذابیت صنعت پنهان کرده است.

به گزارش خبر روزانه، به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، احمد وحیدی امشب (12 مردادماه) و در سومین روز از دهمین اجلاس رایزنی فرهنگی ایران در خارج از کشور، با اشاره به ماموریت دشوار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گفت: سربازان فرهنگی نظام در سخنانی حوزه بین الملل اظهار داشتند: ابتدا لازم می دانم از اولین رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حضرت آیت الله تشیری یاد کنم که همواره به توسعه فرهنگی اهمیت می داد و هیچ گاه از رسالت خود غافل نشد. مسئولیت پذیری، با وجود کسالت در پایان عمرش.

رئیس سابق کمیسیون دفاع و امنیت شورای راهبردی روابط بین الملل گفت: با توجه به گسترش علوم و معارف اسلامی در جهان و تبیین جایگاه و جایگاه انقلاب اسلامی و در راستای گسترش روابط فرهنگی با ملل و مردم مختلف جهان به ویژه با کشورهای همسایه اولین بحث ترسیم جایگاه مشاوران فرهنگی در ابعاد مختلف آن است. چارچوبی که وقتی درست تحلیل شود، قدرت ملی را تحلیل و تبیین خواهد کرد.

واحدی ادامه داد: یکی از جنبه های سنجش قدرت ملی، تحلیل قدرت فرهنگی هر کشور است که به لحاظ میزان دقیق محاسبه این قدرت، رصد آماری مولفه های نفوذ فرهنگی محسوب می شود. به عبارت دیگر اگر بتوانیم مخاطب خود را بدون توجه به طبقه بندی های اجتماعی در سطح منطقه مورد نظر یا در نگاه کلی به جهان و در مواجهه با شبهات یا مشکلات متقاعد کنیم و به اصطلاح افکار عمومی را با آمار و تحلیل ارائه کنیم. ما می خواهیم جذب کنیم، اینجاست که می توانیم از نفوذ و قدرت فرهنگی صحبت کنیم.

فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه ارتقای اقتدار فرهنگی مستلزم مشارکت فعال و وجود سناریوی ساختارمند است، گفت: در شرایط کنونی نظارت و بررسی فعال تک تک مستشاران بر آنان پوشیده نیست. هر کس، اما نمایندگان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران شایسته آن هستند. حضور منفعلانه در محل ماموریت خود به بازی می رسد و به جای اینکه تحت تاثیر شرایط منطقه و کشور میزبان قرار گیرد، بر اتفاقات تاثیر می گذارد.

جهوری اسلامی وزیر کشور ایران با تاکید بر تقویت رایزنی و روابط فرهنگی کشورمان با کشورهای همسایه ادامه داد: این یک اصل مشهور است که هر چه قدرت فرهنگی ما رشد کند امنیت ملی ما نیز رشد خواهد کرد و مولفه فرهنگ و امنیت دو مولفه است. رویه های یک سکه و رایزنان محترم فرهنگی در این حوزه را کارگزارانی می دانند که این قدرت یا امنیت لازم را تضمین می کنند.

واحدی از مشاوران فرهنگی خواست تا جنبه های تقریبی و توجه حداکثری به موضوع وحدت اسلامی داشته باشند و گفت: حال این سوال پیش می آید که چگونه باید فعال باشیم نه منفعل و با چه توانی به این مهم پی ببریم. پاسخ ساده است و من می خواهم توجه شما را به این نکته جلب کنم که نباید فرصت های منحصر به فرد و حتی نادر را نادیده گرفت. به گفته بسیاری از صاحب نظران عرصه فرهنگ، ما یک ابرقدرت فرهنگی بودیم و هستیم و شک نداریم که در رقابت با ملت های کاندید ارزش بیشتری نداریم، ثروت و فرصت کمتری نداریم.

وی افزود: امروز قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران کافی است تا در میان ملت بزرگ نیجریه شاهد باشیم که چگونه در قالب فعالیت یک دانشجوی مکتب انقلاب اسلامی شگفتی ایجاد کرد و چگونه جذب مردم شد. توجه و البته حمله سرویس های مخفی غربی و مرتجع عرب و عرب. خب این برچسب ها آیاتی از قدرت فرهنگی ایران اسلامی است که نیاز به پخش و تبیین دارد. بهترین و ساده ترین مثال را می زنم که در کلیپی هم که توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تهیه شده و در حضور سردار دهلی در این سازمان روایت شده است. شهادت سردار قاسم سلیمان پدیده ای ساده به نظر می رسد، اما این واقعه را باید نقطه عطفی فرهنگی دانست که منجر به همبستگی بیشتر جبهه مقاومت شد و تصاویر غیرقابل پیش بینی زیادی از نحوه تشییع پیکر شهید مذکور منتشر شد. در رسانه های جهان ثبت شده است. خب اینها ظروف فرهنگی است. چگونه و با چه جهت و شیفتگی همان آهنگ سلام کمندت در کشورهای مختلف دنیا طنین انداز شد که باعث تعجب خارجی ها می شود.

واحدی با اشاره به تلاش غرب برای پنهان کردن نقاط ضعف بزرگ خود در پشت نقاب صنعتی، گفت: غرب برخلاف ارزش های معنوی ایران اسلامی، از انسان گرایی تا مرز جسمانی نزول کرده و انسان را با تمام معنویت و الهی محدود کرده است. ابعاد به بدنه مادی می دهد و با استفاده از ابزارهای انبوه اطلاعات و ابزارهای پر زرق و برق صنعتی نیز این عمل را عادی می کند. در عمق آنچه از غرب مشاهده می شود، بن بست های جدی در عرصه فرهنگی وجود دارد که چون خوانندگان از دارایی محروم هستند، به جای اقدامات مثبت، ترفندهای مثبت می اندیشند و به جای ارتقای جایگاه، تلاش می کنند. پایین آوردن جایگاه معنویت و نهادینه سازی ایران هراسی و اسلام هراسی در صحنه بین المللی.

وزیر کشور ادامه داد: در پی این اقدامات خصمانه، رایزنان فرهنگی نیازمند کشف روایات نادرست و تبیین واقعیت های مقابله با نقاط ضعف هستند و به عبارتی چهره واقعی غرب را با زبان غیر به دنیا نشان می دهند. -کارشناسان ایرانی تا از همین جا با افشای حقیقت، خودبه خود امنیت ملی و قدرت فرهنگی جمهوری اسلامی را تضمین کنند.

واحدی تصریح کرد: اگر نتوانیم در خاک خود به دشمن حمله کنیم، با اقدامات و اقدامات تهاجمی ما را به چالش می کشد.

لازم به ذکر است دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران پس از وقفه ده ساله و با شعار «دانش» از اول تا ششم مردادماه در مجتمع امام خمینی (ره) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می شود. دیپلماسی فرهنگی مبتنی بر همگرایی، صادرات فرهنگی».

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا