شهریه‌های بی بازگشت/ اختلاف بین خانواده‌ها و مدارس غیردولتی

آفتاب نیوز:

وی ادامه داد: “مشکلات خانواده های مدارس غیر دولتی در این سه ماه بیش از گذشته افزایش یافته است. به حدی که بعضی اوقات این کار باعث شده است والدین نسبت به تحصیل در شهر خود مشاجره کنند. از یک طرف والدین هستند که شهریه نجومی را پرداخت کرده اند. هزینه های تحصیل فرزندانشان در این مدارس را پرداخت می کند و حالا آنها معتقدند که مجبورند برخی از هزینه ها مانند کلاس های خارج از دانشگاه و اردوگاه ها را پس انداز کنند و از طرف دیگر ماجرا اصول و موسس مدارس غیر دولتی هستند. گفته می شود که کاملاً ساماندهی شده اند و با توجه به حقوق معلمان ، اجاره ساختمان و سایر هزینه ها ، آنها نمی توانند پول را به والدین دانش آموزان بازگردانند. طرف دیگر ماجرا وجود دارد: معلمان مدارس غیرانتفاعی گروه دیگری از معترضین هستند. .در بسیاری از آنها در 30 ماه گذشته مبلغی پرداخت نشده است و همه اینها یک بار دیگر مسئله خصوصی سازی آموزش و پرورش در ایران را مطرح کرده است.

بحث و جدال فزاینده بین خانواده ها و مدیریت مدارس غیر دولتی از زمانی که مدارس به دلیل شیوع Corona بسته شدند ، آغاز شد و وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که کلاس های مجازی تا پایان سال برگزار می شود. در همین زمان ، بسیاری از والدین تعجب می کردند که هزینه های جانبی نظیر درآمد مدرسه ، ناهار ، کلاس های فوق برنامه و اردوگاه های دانشجویی که برای 4.4 ماه پایان سال تحصیلی پرداخت کرده اند چه اتفاقی خواهد افتاد.

شهریه غیر قابل استرداد / اختلافات بین خانواده ها و مدارس غیر دولتی

معترضان اصلی: مادران و پدران

معترضین اصلی والدین دانش آموزان هستند. آنها نگرانی های خود را در رسانه های اجتماعی و رسانه های مختلف مطرح کرده اند ، اما از آنجا که آنها پاسخ مناسبی از مدیران مدارس و وزارت آموزش و پرورش دریافت نکرده اند ، برخی مجبور شده اند در سیستم 4317 شکایات خود را مطرح کنند و برخی دیگر به اعتراض رسیده اند. . .

حسین فلاح پور ، یکی از همان والدین معترض ، به همراه تعدادی از مادران و پدران دیگر به تهران رفت و برای پیگیری شکایت خود گفت: “شهریه مدرسه پسر من در کلاس هشتم 18 میلیون بود که طبق این قرارداد 7 میلیون و 800 هزار است تومان برای کلاسهای فوق برنامه. و اردوگاه ها خارج از شهر بودند. یک میلیون و 500 هزار تومان به طور جداگانه برای ناهار از ما گرفته شد که در این قرارداد آمده است. بعد از تعطیل شدن مدارس ، با مدیر مدرسه تماس گرفتیم و از او پرسیدیم که این هزینه های جانبی که بیشتر آنها را پوشش نمی دهد چه اتفاقی خواهد افتاد. در پاسخ ، او هزار و یک بهانه را بیان كرد كه نتوانست پس بدهد. به عنوان مثال ، می گوید كه من اجاره ملك را پرداخت كردم ، یا می گوید كه این کلاس ها و اردوها بعداً برگزار می شود و ما جبران می كنیم. “ما از آن راضی بودیم ، اما در پیش ثبت نام برای سال تحصیلی بعدی ، آنها به هیچ وجه این موارد را در نظر نگرفتند و زیر آنها گریختند.”

همانطور که فلاح پور می گوید ، طرح شکایت در مورد سیستم 4317 بی فایده بود و مجبور شد حضوری را طی کند. وی گفت: “آموزش باید به ما بگوید که چرا هیچ کنترلی بر عملکرد مدیران مدارس غیر دولتی ندارد و چرا به آنها اجازه می دهد تا به هر شکلی که می توانند با مردم برخورد کنند.” بودن؟ “چرا یک مدیر مدرسه چنان ناامن است که می گوید من پول شما را پس نمی دهم؟”

شکایات والدین درباره عملکرد مدارس غیردولتی بسیار و متنوع است ، اما آنها یک چیز مشترک دارند و آن این است که اعتراضات آموزش و پرورش بی پاسخ مانده است.

فاطمه میرزاده هاشمی ، مادر یک دانش آموز کلاس دوازدهم در یک مدرسه غیر دولتی کرج ، گفت: “25 میلیون تومان هزینه مدرسه را پرداخت کردم که از این تعداد فقط 4 میلیون برای اردوگاه نوروزی دو هفته ای بود که برگزار نشد. . اکنون هزینه های دیگری مانند خدمات مدرسه و ناهار نیز وجود دارد که به ما بازگردانده نشده است. از طرف دیگر ، کیفیت آموزش مجازی بسیار پایین بود و بسیاری از معلمان فرار کردند. ما نمی توانیم زیاد اعتراض کنیم ، زیرا فرزندان ما در این حالت مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. سرانجام ، با تهدید به عدم حضور در امتحان و عدم تسویه پرونده ، مانع از طرح دعوی قضایی می شوند. به همین دلایل ، ما باید ساکت باشیم و صحبت نکنیم. “آموزش و پرورش ، که آب تمیز را روی دست ما ریخته است ، درست است با مدیران مدارس غیر دولتی.”

معلمان می گویند حقوق بدون حقوق

اعتراض به بنیانگذاران و مدیران مدارس غیر دولتی محدود به دانش آموزان و والدین آنها نمی شود. بیشتر معلمان این مدارس نیز در سه ماه گذشته آسیب دیده اند و حقوق آنها را دریافت نکرده اند. معلمانی که به دلیل نداشتن قراردادهای خاص قادر به انجام چنین کاری نیستند و نمی توانند حقی را که از آنها محروم شده اند اثبات کنند.

مریم رحیمی ، معلم مدرسه غیر دولتی کرمانشاه. او به همشهری می گوید که مدیر مدرسه آنها را مجبور کرد هر روز از ساعت 10 صبح تا 12:30 بعد از ظهر به مدرسه بروند آنلاین ، اما فقط در این مدت یک سوم حقوق خود را پرداخت می کنند: «ما به او گفتیم که کل حقوق ما برای دو نفر چقدر است. – سوم ، آیا شما آن را نمی دهد؟ حقوق من 700 هزار تومان بود که 230 هزار تومان بود! این پول اینترنتی تلفن همراه من ، که من در این مدت تدریس نکرده ام ، چه رسد به هزینه های زندگی. “ظلم های دیگری وجود دارد که همیشه برای ما اتفاق افتاده است ، مانند اینکه ما بیمه نیستیم و حقوق ما همان دستمزد ساعتی و روزانه است. آنها تابستان و تعطیلات قانونی به ما نمی دهند.”

سجاد وفی ، معلم کلاس دهم در یک مدرسه غیر دولتی اصفهان می گوید: وی و همکارانش تنها در یک ماه گذشته در مدت یک ماه پرداخت شده اند و اعتراض آنها به سیستم ثبت شکایات آموزش و پرورش هنوز تحقق نیافته است: ” مدارس غیردولتی معمولا اواخر فوریه شهریه شهریه را پرداخت می کنند ، آنها به طور کامل حقوق می گیرند و سوابق مالی خود را با والدین خود می بندند ، این اتفاق در سال جاری نیز افتاده است ، اما اکثر مدیران مدارس می گویند ما پولی برای پرداخت شما نداریم. ما با والدین صحبت می کنیم ، آنها می گویند که شهریه را تمام کرده اند ، اما مدیر حقوق و دستمزد معلمان را پرداخت نمی کند. این مربوط به یک یا دو مدرسه نیست و اکثر اصولگراها با معلمان خود اینگونه رفتار کرده اند. “جالب است که دولت همچنین از بنیانگذاران مدارس غیردولتی حمایت کرده و آنها را به بخشی از مشاغل آسیب دیده تبدیل کرده و تسهیلات در اختیار آنها قرار داده است. “

مشکلات معلمان مدارس غیر دولتی که پیش از این به عدم عقد قرارداد و بیمه ، پرداخت حقوق و آینده ای نامشخص منجر شده بودند ، اکنون در دوره کرونا پیچیده تر شده اند و زندگی را برای آنها سخت تر کرده است.

ما دستورالعمل برگشت شهریه نداریم

مديران مدارس غيردولتي مي گويند كه هيچ دستورالعمل يا راهنمايي آموزشي براي بازپرداخت هزينه هاي دريافتي به مدارس ابلاغ نشده است و آنها نمي توانند به تنهايي اقدام كنند. اما در این میان برخی از مدیران موافقت کرده اند که شهریه اضافی را به والدین خود برگردانند.

آناهیتا الاسله پازیر ، مدیر عامل شرکت تعاونی آموزشی مسیر تهران 2 گفت: ما شهریه دریافت شده برای باشگاه ورزشی ، استخر ، سرویس مدرسه و ناهار را برای چند ماه پس از تعطیلی مدارس به دلیل شیوع تاج ، محاسبه کردیم. . ما به والدین دانش آموزان خود اطلاع داده ایم. البته ما برخی کالاهای مصرفی مانند برنج و لوبیا را خریداری کردیم و هیچ نقدی هم نداشتیم و آنها در جریان بودند. “اما در پایان ، مقرر شد والدین آنها تا پایان ماه ژوئن صبر کنند ، زیرا آموزش و پرورش گفت: امکان بازگشایی مدارس در تابستان وجود دارد ، بنابراین آنها می توانند از آنها استفاده کنند.”

وی گفت: “آموزش و پرورش به مدارس غیر دولتی دستور نداده است كه شهریه شهریه را برگردانند ، اما ما با والدین همکاری كرده ایم و به آنها دو پیشنهاد داده ایم ، یا برای محاسبه شهریه فرزندانشان در سال آینده یا در اول اوت مدارس را تعطیل كنیم.” “بیایید آنها را برگردانیم.”

اکثر مدیران مدارس غیر انتفاعی تمایلی به صحبت ندارند و می گویند که نگرانی های خود را با وزارت آموزش و پرورش در میان گذاشته اند. آنها معتقدند والدین وضعیت خود را درک نمی کنند و واکنش آنها احساسی است.

خصوصی سازی مدرسه؛ ظلم به آموزش

عملکرد مدارس غیردولتی در دوره کرونا و حاشیه های بسیاری که در محافل آموزشی کشور ایجاد کرده باعث شده است که فعالان اتحادیه معلمان و خبرگان بار دیگر نسبت به مضرات خصوصی سازی آموزشی هشدار داده و از دولت بخواهند که بیشتر بر این مدارس نظارت داشته باشد به طرز نزدیک. ستار ایوبی ، معلم و فعال اتحادیه صنفی ، معتقد است که شیوع کورونا بار دیگر مشکلات خصوصی سازی ، آموزش و پرورش را برجسته کرده و نشان داد که بیشتر مدارس غیردولتی منافع مالی را به عنوان اولویت خود دارند: “هیچ شفافیت مالی در عملکرد این مدارس مورد نظارت قرار نمی گیرند. »آنها تحت عنوان های مختلفی مانند خدمات درآمد زایی ، میان وعده های غذایی ، کلاس های فوق برنامه ، اردوها ، مشاوره های علمی و آموزشی و غیره از این طریق درآمد کسب می کنند و کمترین حقوق را به آنها می دهند. کارمندان

وی گفت: “اگر مدیران این مدارس شفافیت مالی کافی داشتند ، آنها برنامه های مالی خود را ارائه می دادند و به مخاطبان خود می گفتند که چگونه میلیون ها دلار را خرج کرده اند که اکنون نتوانسته اند هزینه معلمان خود را پرداخت کنند یا مابقی هزینه های خود را به والدین خود بازگردانند.” گفت “معلمین که حقوق آنها به طور عادی توسط وزارت کار تصویب می شود ، شهریه پرداخت می کردند.”

به گفته این فعال اتحادیه ، نتیجه خصوصی سازی مدارس محدودیت دسترسی به آموزش و پرورش برای طبقه خاصی از جامعه است: “حتی در این روش آموزش که میلیاردها تومان سود برای مؤسسین این مدارس ایجاد می کند ، ما هستیم. معلمان هنوز کمترین حقوق و راه حل را می بینند. آنها چیزی جز سکوت ندارند. “زیرا کل کشور بیکار است و آنها باید کنار بیایند.”

مسئولان مدرسه غیر دولتی چه می گویند؟

در وزارت آموزش و پرورش ، مجتبی زینیوند ، معاون مدیر مدارس غیر دولتی و سعید صالح ، مدیرکل وی در این باره صحبت کردند. هر دو از والدین خواسته اند كه با مدرسان مدرسه كار كنند و به آنها فرصت دهند. سعید صالح اظهار داشت: فعالیت مدارس غیردولتی که تعطیل نبودند و آنها به دنبال آموزشها در فضای مجازی بودند ، پس چرا باید بخشی از شهریه بازپرداخت شود؟

وی به همشهری گفت: “والدین باید بگذارند سال تحصیلی مشخص شود ، پس ما درباره شهریه باقی مانده تصمیم خواهیم گرفت.”

مجتبی زینویوند ، معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی ، گفت: ما درمورد حقوق معلمان که به مدیران اختصاص داده ایم ، تصمیم به موقع اتخاذ خواهیم کرد ، اما در مورد شهریه باقی مانده تا پایان خرداد تصمیم خواهیم گرفت. و والدین را آگاه ساز ، زیرا فکر می کنیم “سال تحصیلی به پایان نرسیده است و می توان فعالیتهای خود را از سر گرفت.”

بنیانگذاران مدارس غیر دولتی و مدیران وزارت آموزش و پرورش می گویند که در حال حاضر هیچ خبری مبنی بر بازگشت شهریه مدارس به خانواده ها وجود ندارد و والدین باید تا اول اوت صبر کنند. “اما جالب است که مقدمه ثبت نام نام این مدارس غیردولتی آغاز شده است و حتی آموزش و پرورش استانها در حال تصویب نرخ شهریه برای سال تحصیلی 1399-1400 است. “

دکمه بازگشت به بالا