صف بلند کاروان نظامی روسیه تا روزنامه‌ها رسید

روزنامه های امروز به انتخابات فرانسه، جنگ اوکراین و پایان زبان مادری می پردازند.

به گزارش خبر روزانه، روز دوشنبه 16 اسفند ماه، مهمترین عناوین روزنامه های جهان به نقل از آلبرت کوچویی به شرح زیر است:

اعلام جنگ کرد

صف طولانی کاروان های نظامی روسیه به روزنامه ها رسید

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت: اعمال تحریم ها علیه روسیه به معنای اعلام جنگ است. اوکراین و روسیه می گویند درگیری در مرکز شهر به معنای نادیده گرفتن آتش بس است. آنچه در مذاکرات توافق شد.
روزنامه های ایتالیایی از جمله Le Repubblica نیز از کمک به ایتالیا خبر دادند.

سلاح برای اوکراین

صف طولانی کاروان های نظامی روسیه به روزنامه ها رسید

ال پاییس، همراه با دیگر روزنامه های اسپانیایی، از صف طولانی کاروان های نظامی روسیه در مراکز و مرزهای شهر خبر می دهد. حرکت قابل مشاهده نیست. این ستون عظیم تا کی ساکت خواهد ماند؟

بیلد به همراه دیگر روزنامه های آلمانی به اوکراین نگاه می کند. اینجا منطقه دونباس اوکراین است. سربازان در میان گل و لای استان با انبوهی از تانک های سوخته، بیشتر شبیه صحنه ای از فیلم است. «خرسون» شهری است در دست روس ها. ترس از تاریکی و امید به فرار. اینجا دستشان را تکان می دهند.

تصادف عجیب

صف طولانی کاروان های نظامی روسیه به روزنامه ها رسید

روزنامه های فرانسوی انتخابات را تماشا می کنند. پنج هفته رقابت زمان کمی است. لوموند می نویسد: «فرانسه برای انتخاب رئیس جمهور نیاز به بحث و گفتمان دارد. اما هیچ شانسی برای آن وجود ندارد. جنگ در اروپا، اپیدمی ویروس کووید-19 فرصت های تلخی هستند. پنج سال پیش، وزیر کمتر شناخته شده اقتصاد در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پیروز شد. امانوئل مکرون در آن روز سی و نه ساله شد. فرانسوا میتران و ژاک شیراک که جوانترین رئیس جمهور پس از ناپلئون بناپارت در 20 سال گذشته بودند، دو دوره پس از شارل دوگل انتخاب نشدند. اگر ماکرون پیروز شود، چهارمین پیروزی در دو دهه اخیر خواهد بود.

در حاشیه خبر امروز:

پایان زبان

کریستینا کالدرون آخرین زن یاگان بود که در سن 93 سالگی درگذشت. این به زبان و فرهنگ جاگان پایان می دهد. آنها بومی شیلی و آرژانتین هستند که تنها 1700 نفر از آنها باقی مانده است. نسل نجیب آنها با مرگ کریستینا کالدرون و با آن زبان “یاگان” به پایان می رسد. پایان خط برای زبان مادری در شیلی و آرژانتین. این همان چیزی است که اقتصاددان می گوید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا