عادت‌های رایجی که پیرتان می‌کند

آنچه می خوریم، میزان حرکت، خلق و خو و شخصیت ما – همه اینها بر سرعت پیری ما تأثیر می گذارد. حتی هر تصمیمی که روزانه می گیریم می تواند سن بیولوژیکی بدن ما را کاهش یا افزایش دهد، اما بسیاری از ما آن را نادیده می گیریم.

مشکلات حافظه، چین و چروک، تحلیل عضلانی، سفت شدن پوست و کبودی از علائم پیری هستند. طبیعی است که با دیدن این علائم هشدار دهنده وحشت کنید و برای معکوس کردن این روند به محصولات بهداشتی ضد پیری روی آورید.

رعایت عادات روزانه می تواند تا حدودی روند پیری را کند کرده و امید به زندگی ما را افزایش دهد. قبل از اینکه روی چیزهایی تمرکز کنید که می توانند روند پیری را کاهش دهند، سعی کنید آنها را حذف کنید.

کم تحرکی یکی از عوامل موثر در کاهش امید به زندگی و کوتاهی عمر است. در اینجا 10 عادتی وجود دارد که می تواند روند پیری را افزایش دهد:

1- تمام روز بنشینید

خطر نشستن بعدازظهر و کم تحرکی در واقع انسان را می کشد. از افزایش خطر بیماری های مزمن گرفته تا سایر بیماری ها، فرد در معرض خطر ابتلا به برخی سرطان ها، فشار خون بالا، چاقی، افسردگی و اضطراب است. شکی نیست که این عادات سمی ما را مجبور به پیر شدن سریعتر می کند.

بشین

2- خوردن غذاهای ناسالم

غذاهای سرشار از چربی اشباع شده، کلسترول بد، قند و سدیم می توانند التهاب را در بدن افزایش دهند. پیری به عنوان یک بیماری التهابی مزمن در نظر گرفته می شود که می تواند با خوردن غذاهای ناسالم تسریع شود.

3- نخندید

اگر به اندازه کافی نمی خندید، سعی کنید یک برنامه سرگرم کننده یا برنامه کمدی تماشا کنید. زیرا خنده ناکافی منجر به تجمع استرس می شود و این می تواند توانایی سلول های بدن شما را برای مبارزه با عفونت کاهش دهد. خنده باعث ترشح هورمون های شادی می شود و بهزیستی را بهبود می بخشد.

4- در خانه بمانید

یکی دیگر از عواملی که روند پیری را تسریع می کند، در خانه بودن است. پس وقت آن است که کفش های خود را بپوشید و فعال شوید. توجه داشته باشید که ماندن منظم در خانه علاوه بر تسریع روند پیری، می تواند بر سلامت روان شما نیز تاثیر بگذارد.

5- کم خوابی

به قیمت بالا رفتن سن، برای تماشای فیلم یا کار تا نیمه شب بیدار نمانید. طبق یک مطالعه، تنها یک شب خواب ناکافی می تواند سلول های یک بزرگسال را سریعتر پیر کند. پس خوب بخوابید تا جوان بمانید.

6- معصومیت در زندگی

فقدان جهت یا هدف و انگیزه در تماس یکی دیگر از مواردی است که می تواند شما را افسرده کند و عاملی برای تسریع پیری است.

7- سیگار و الکل

الکل یا سیگار از دیگر عواملی هستند که پیری را تسریع می کنند. در حالی که این می تواند شادی یا هیجان موقتی را برای شما به ارمغان بیاورد، باید بدانید که آنها در واقع می دزدند و عمر شما را کوتاه می کنند.

8- نور مصنوعی

طبق تحقیقات، نور مصنوعی ساطع شده از گوشی های هوشمند و صفحه نمایش (مانند تلویزیون، مانیتور و…) پیری را تسریع کرده و طول عمر را کوتاه می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده، «نور آبی» روی صفحه نمایش کامپیوتر و گوشی های هوشمند باعث پیری زودرس می شود.

نور آبی

9 – میدان الکترومغناطیسی

گفته می شود تابش میدان الکترومغناطیسی از تلفن های همراه نسل پنجم (5G) بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد.

10- آلودگی محیط زیست

یکی دیگر از عوامل افزایش سن، آلودگی محیطی و قرار گرفتن در معرض برخی مواد است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا