عضو کنست تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی علیه نتانیاهو و گالانت را «درست» خواند

عضو کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی برای صدور قرار بازداشت علیه نخست‌وزیر و وزیر جنگ این رژیم به اتهام ارتکاب جنایت جنگی در غزه را تصمیمی «درست» توصیف کرد.

به گزارش خبر روزانه، عوفر کسیف، عضو کنست رژیم صهیونیستی، تلاش دادستان دیوان کیفری بین‌المللی برای صدور قرار بازداشت علیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و یوآو گالانت، وزیر جنگ این رژیم به اتهام ارتکاب جنایت جنگی در غزه را «درست و قابل پیش‌بینی» توصیف کرد.

براساس گزارش العربی الجدید، کسیف عضو «جبهه دموکراتیک صلح و برابری» (حزب یهودی عربی) است و کنست پیشتر به دلیل مواضعش در مخالفت با جنگ علیه غزه موفق به عزل او نشده بود.

وی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سایق) نوشت: «تصمیم دیوان کیفری در لاهه صحیح و قابل پیش‌بینی بود.»

کسیف همچنین تصریح کرد: «این عاقلانه است که اعتقاد داشته باشیم نتانیاهو و گالانت مسؤول جنایت‌های جنگی و ضدبشریت در غزه هستند.»

وی تاکید کرد: «نباید هیچ شخص یا سازمانی فراتر از قوانین بین‌المللی، عدالت و اخلاق جهانی باشد.»

این اظهارات پس از آن بیان شد که کریم خان، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی گفت این دادگاه به دنبال صدور حکم بازداشت برای چهره‌های مرتبط با درگیری‌های اخیر غزه است، از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم و یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی. نتانیاهو در شرایطی به حکم لاهه معترض است که بیش از ۳۵ هزار فلسطینی در جریان حملات زمینی و هوایی این رژیم از هفتم اکتبر به شهادت رسیده‌اند.

با درخواست دادستان، اکنون هیئتی از قضات دیوان کیفری بین‌المللی باید درباره درخواست کریم خان تصمیم‌گیری کنند. اگر حکم جلب برای نتانیاهو صادر شود، این نخستین باری است که دیوان کیفری بین‌المللی رهبر ارشد یکی از متحدان نزدیک آمریکا را هدف می‌گیرد.

کریم خان به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت نتانیاهو و گالانت به کشتار در غزه، استفاده از گرسنگی و قحطی به‌عنوان یک ابزار جنگی، جلوگیری از ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه و هدف‌گیری عامدانه غیرنظامیان در جنگ متهم شده‌اند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا