علائم ۱۰ بیماری خاموش و مهلک

بر اساس یک گزارش روشن اگر افراد به اندازه کافی از ماهیت علائم خود آگاه باشند، می توان از این بیماری ها پیشگیری کرد. اما برخی از بیماری ها در صورت عدم تشخیص و درمان اغلب کشنده هستند.

به گفته دفتر آموزش و بهداشت وزارت بهداشت، در اینجا برخی از علائم پنهانی وجود دارد که ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد:

کاهش وزن ناخواسته: به گفته انجمن سرطان آمریکا، اگر بدون پیروی از رژیم غذایی خاصی ۱۰ پوند (۴.۵ کیلوگرم) وزن کم کنید، ممکن است به سرطان پانکراس، مری، معده یا ریه مبتلا باشید.

آسیب دندان: بسیاری از افراد مبتلا به GERD ممکن است متوجه نباشند که مینای دندان آنها ممکن است از بین برود. سایر علائم ریفلاکس عبارتند از گلودرد مداوم، سرفه و خس خس غیر قابل توضیح. در حالی که رفلاکس درمان نشده می تواند باعث از بین رفتن مینای دندان و شروع پوسیدگی دندان شود، اگر به شکل پیشرفته ادامه یابد، فرد را در معرض خطر ابتلا به سرطان مری نیز قرار می دهد.

_ خارش پوست: این واکنش می تواند در آرنج، زانو، پوست سر و غیره رخ دهد. در نتیجه اگزما، اما گاهی اوقات می تواند نشانه یک بیماری جدی تری به نام بیماری سلیاک باشد. افراد مبتلا به بیماری سلیاک نمی توانند حتی کمترین مقدار گلوتن موجود در غذا را تحمل کنند. تا 25 درصد از افراد مبتلا به بیماری سلیاک راش پوستی به نام درماتیت هرپتی فرمیس را تجربه می کنند. این نوعی التهاب مزمن پوستی است که با خوشه هایی از تاول های کوچک و خارش دار مشخص می شود. بسیاری از بیماران نیز به دلیل عدم تحمل گلوتن علائم گوارشی ندارند. شروع یک رژیم غذایی بدون گلوتن باعث از بین رفتن بثورات می شود و از بدن خود در برابر سایر عوارض طولانی مدت بیماری مانند پوکی استخوان یا سرطان روده بزرگ محافظت می کنید.

تغییرات روده یا مثانه: ادرار کردن بیشتر یا کمتر از حد معمول می تواند نشانه سرطان مثانه باشد. یبوست یا اسهال مکرر نیز می تواند در برخی موارد نشان دهنده سرطان تخمدان باشد. اگر هر یک از این علائم بیش از یک هفته طول بکشد، باید برای رد برخی بیماری ها با پزشک مشورت کنید.

خراش ناخن: اگر ناخن‌های شما دارای ترک‌های کوچک، سوراخ‌های سفید و خراش است، احتمالاً پسوریازیس دارید. اگرچه ممکن است فکر کنید که خارش و قرمزی پوست تنها علائم این بیماری است. 80 تا 90 درصد افرادی که این علامت را دارند این عارضه را دارند. پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن خود ایمنی است. این وضعیت زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن سیگنال های اشتباهی ارسال می کند و این سیگنال ها سرعت چرخه رشد سلول های پوست را افزایش می دهند. پسوریازیس مسری نیست.

درد آشیل: حتی اگر پوست شما شفاف و خارش دار باشد، درد در آشیل یا پاشنه پا می تواند نشانه ای از آرتریت پسوریاتیک باشد. این بیماری نوعی درد تاندون به دلیل بیماری پوستی است. به گفته پزشکان، تورم سوسیس مانند انگشتان دست و پا نیز از علائم این نوع آرتروز است.

لرز مکرر: اگر حتی در فصل گرما احساس سرما می کنید، ممکن است به بیماری تیروئید مبتلا باشید. کم کاری تیروئید علت اصلی احساس غیرطبیعی سرما و لرز است. در این زمان بهتر است انرژی کمتری بسوزانید تا گرمای بیشتری از دست نرود.

سرفه آزاردهنده: سرفه اغلب به معنای سرطان نیست و ممکن است به دلیل آلرژی، آسم یا مشکلات سینوسی باشد. با این حال، اگر سرفه با صدای خشن همراه باشد، ممکن است نشان دهنده سرطان ریه، حنجره یا گلو باشد.

_ خرناسخروپف می تواند نشانه ای از آپنه انسدادی خواب باشد. این عارضه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. خروپف همچنین با ضخیم شدن شریان کاروتید در گردن همراه است. همچنین می تواند با سیگار کشیدن، کلسترول بالا و اضافه وزن مرتبط باشد.

_ خونریزی غیر قابل توضیح: خونریزی غیرمعمول واژینال ممکن است نشانه سرطان دهانه رحم یا آندومتر باشد. سرفه خونی نیز با سرطان ریه مرتبط است. وجود خون در مدفوع با سرطان رکتوم و خون در ادرار با سرطان مثانه یا کلیه مرتبط است.

دکمه بازگشت به بالا