علت ریزش تونل ٣٢ جاده تهران شمال

عین خبر: دو نفر در اثر ریزش سنگ در یکی از تونل های بزرگراه تهران – شمال کشته شدند
“معاون امداد و نجات هلال احمر البرز: امروز یک سنگ در 60 کیلومتری جاده چالوس در روستای کوشکاک و در تونل № 32 بزرگراه تهران-شمال ریزش کرد و دو کارگر را در دام گرفت. مردی که قادر به فرار نیز مجروح شد و از ناحیه سر آسیب دید. متأسفانه دو نفر که به دام افتاده بودند جان خود را از دست دادند و اجساد آنها را از زیر آوار بیرون آوردند و به پلیس تحویل دادند. “پس از این حادثه ، چهار تیم هلال احمر وارد منطقه شدند. / خبر روزانه “

متاسفم که به دلیل بی احتیاطی و به خصوص عدم استفاده از مهندسان باتجربه به دلیل نیاز به پرداخت هزینه بیشتر ، روزانه موارد تلخی را در گوشه گوشه کشور خود مشاهده می کنیم.

اگر ما حوادث ناخوشایند روزانه در کشور را که منبع آن ضعف در طراحی ، تکنیک و اجرا (استخدام نیمه وقت و استفاده از موارد غیر استاندارد) است ، جمع آوری کنیم ، در این صورت شاید بتوانیم به وضوح اندازه عظیم انسان و ضربه مالی بعنوان مثال ، یک آتش سوزی کوچک می تواند میلیاردها دلار خسارت مالی و حتی خسارات جانی به همراه داشته باشد ، نه به ذکر کل این حوادث در سراسر کشور! واقعاً قابل تأمل است!

متأسفانه ، ساختمانهای زیبا امروزی در همه مکانهای مسکونی ، اقتصادی ، صنعتی و غیره قرار دارند. بخشها در همان دو یا سه سال آینده همان نوآوریهای خراب خواهند بود! اگر ایده اصلی وجود نداشته باشد ، این قول من به همه هموطنان عزیزم است که شایسته این بی مهری نیستند.

اما نکته کلیدی در تونل سازی ، توجه ویژه به آغاز و پایان تونل ها در هنگام حفر و ساخت – یکی از مهمترین موارد فنی در مهندسی تونل است. تونل ها بر اساس مکانیک سنگ یا خاک بالای آنها با توجه به فرمول های مهندسی از حفاری تا ساخت و ساز تا پاشش بتن محاسبه می شوند (در صورت نیاز). این کشور تجربه خوبی در ساخت خود در این زمینه دارد ، البته اگر شرکت های ساختمانی حداقل چند متخصص در تونل ها داشته باشند. اما از آنجا که سنگهای بالای ورودی و خروجی در ناحیه ابتدای و انتهای تونل ها معمولاً کوچکتر ، ضعیف تر و حتی در اکثر موارد هستند ، لازم است ده ها متر اول و آخر را با ضوابط خاص عبور دهید. ، در غیر این صورت ، همانطور که نشان داده شده است ، بدون شک سقف این قطعات شکسته و سقوط خواهد کرد ، بدون شک. من متاسفم که در پاییز امسال دو نفر کشته و تعدادی زخمی شدند. شما باید نیاز به یک مشاور طراحی را در نظر داشته باشید تا در هنگام طراحی ، به ویژه برای این مناطق ، به این مسئله مهم توجه کند و دقت پیمانکار اجرایی در این شکل از خرابی اثبات شده ، به سادگی این اتفاق نمی افتد!

* استاد نمونه مهندسی عمران ، مدیریت زلزله و بحران و بنیانگذار پایداری و مدیریت بحران

دکمه بازگشت به بالا