علم‌الهدی: حل مشکلات به وسیله برجام از اول تفکر غلطی بود

خبر روزانه/ هراسان رضوی امام جمعه مشهد گفت: اینکه می گوییم باید مشکلات خود را با برجام حل کنیم از ابتدا اشتباه بود و ادامه آن اشتباه تر است.

آیت الله سید احمد علم الخدا بعدازظهر امروز در خطبه های مذهبی و سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم رضوی(ع) با بیان اینکه اکنون در شرایط بحرانی به سر می بریم، گفت: تحت فشار مشکلات اقتصادی هستیم. از یک سو و در ارتباط با رویدادهای جهانی، فرصت های مهمی پیش روی ما گشوده می شود.

وی با تاکید بر لزوم شناسایی درست مشکلات و فرصت ها افزود: اگر مردم ما فرصت ها را بشناسند، امید جامعه افزایش می یابد و اگر منشأ مشکلات را بدانند، مردم و مسئولان با کمک به رفع مشکلات می کوشند. امروز مشکلات اقتصادی مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده است و دولت برای ایجاد عدالت اجتماعی عملیات اقتصادی را آغاز کرده است که تبعاتی نیز داشته است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: دولت در برنامه اقتصادی خود میلیاردها دلار از جیب 4120 نفر بیرون آورد و به جیب 74 میلیون نفر ریخت. اما مستأجران دست نخورده ننشسته اند و تلاش می کنند تا سودهای از دست رفته را جبران کنند، بنابراین نقش قوه قضاییه و نهادهای نظارتی در اینجا اهمیت فزاینده ای پیدا می کند.

علم الهدی گفت: اقتصاد می گوید قیمت کالاها بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می شود، اما این موضوع برای جامعه ای که در وضعیت متعادلی قرار دارد صادق است نه جامعه ای که با تحریم های خصمانه مواجه است. از یک سو و درگیر از سوی دیگر.» مبارزه با رانت و سود است. در چنین جوامعی عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت ها نیست و دستگاه های حاکمیتی باید نظارت و هماهنگی لازم را داشته باشند. اگر در چنین شرایطی نهادهای مختلف دولتی نسبت به مشکلات زندگی مردم بی تفاوت باشند، اقشار آسیب پذیر نابود خواهند شد.

وی با تاکید بر لزوم کمک و حمایت مردم گفت: اگر مردم همکاری نکنند هیچ اتفاقی نمی افتد. جایی که مردم سر جای خود باشند، همه مشکلات حل می شود. جدا از این مشکلات، یکسری احتمالات وجود دارد. الحمدلله الان در شرایطی هستیم که نه تنها تحریم ها برداشته می شود، بلکه خود دشمنان ما هم اذعان دارند که تحریم ها راه به جایی نمی برد. اینکه می گوییم باید مشکلات خود را از طریق برجام حل کنیم از ابتدا اشتباه بود و ادامه دادن اشتباه تر است.

امام جمعه مشهد افزود: یکی از فرصت هایی که در اختیار ماست، دیپلماسی اقتصادی است که بدون نیاز به برجام بین ما و همسایگان و برخی کشورهای دوردست برقرار شده است. یک نفتکش گران قیمت را به ونزوئلا فروختیم و دو نفتکش دیگر سفارش دادیم که فرصت بسیار ارزشمندی بود. تنها با آمریکای جنوبی توانسته ایم 20 دستور اقتصادی استراتژیک و همچنین حدود 17 قرارداد اقتصادی با کشورهای همسایه امضا کنیم. اینها همه فرصت هایی است که اقتصاد ما را تثبیت می کند و می توانیم مشکلات زندگی مردم را جبران کنیم.

علم الهدی تاکید کرد: اگر ارزش‌های دینی خود را حفظ کنیم، عنایات الهی ما را در بر می‌گیرد، اما اگر جامعه ما سکولار شود و ورزش‌ستیزی شود، مورد غضب الهی قرار می‌گیریم و همه موقعیت‌های خود را از دست می‌دهیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا