استان ها

فاضلی: طرح تفکیک استان سیستان‌وبلوچستان خیرخواهانه نیست

نماینده سراوان در مجلس با طرح تفکیک استان سیستان و بلوچستان مخالفت کرد.

به گزارش خبر روزانه، ملک فاضلی در جلسه علنی امروز در نظق میان دستور خود با محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی گفت: مجلس یازدهم در طول چهار سال فعالیت خود با بحران کرونا و سال‌های خستگی دولت روحانی مواجه بود. مواردی که منجر به ناتوانی دولت و خالی شدن صندوق ارز ملی و توسعه ملی شد و در آن واحد کاهش ارزش پول ملی را به دنبال داشت. این وضعیت به دولت سیزدهم رسید.

نماینده سراوان در مجلس شورای اسلامی مشکل اصلی مردم در حوزه انتخابیه خود را بیکاری عنوان کرد.

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان فاصله مرز ۴۰۰ کیلومتری با پاکستان دارد، گفت: مرز خاکی ما در استان سیستان و بلوچستان با کشور پاکستان در طول تاریخ به دلیل تجارت سنتی کالا به کالا مرز دوستی برادری و اتحاد بوده است. انسداد مرز باید با ساماندهی انجام شود و اشتغال به وجود آورد و نان شب را به صورت گسترده فراهم کند به طوری که کولبر، مال‌رو، موتوری و ماشین بتوانند از مرزها استفاده کنند تا دوستی، مروت و برادری به وجود آید.

فاضلی در واکنش به طرح کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درباره تفکیک اﺳﺘﺎﻥ ﺳﯿﺴﺘﺎﻥ ﻭ بلوﭼﺴﺘﺎﻥ به 4 استان هم گفت: این تقسیم استان که به صورت طرح اولیه پیشنهاد شده خیرخواهانه و منطقی نیست.  در استانی که ۸۰ درصد جمعیت و خاک آن از جمله چابهار، ایرانشهر، سراوان، زاهدان، سیستان و بلوچستان است و درصد بسیاری از برادران بلوچ در سیستان زندگی می‌کنند، اتحاد و برادری در طول ادوار در این استان وجود داشته است پس چرا باید تفرقه و نگرانی ایجاد کنیم. سوال از کمیسیون این است که چهار نفر از نمایندگان بلوچ چند بار با شما مذاکره کرده‌اند؟ سراوان بزرگ به عنوان منطقه‌ای که در طول تاریخ مرکز استان سیستان و بلوچستان برای ایران بوده، نمی تواند جزئی از یک استان دیگری باشد و فقط در تمامیت استان سیستان و بلوچستان جای خواهد گرفت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا