فرستاده برزیل با پوتین دیدار کرد

رئیس جمهوری برزیل مشاور سیاست خارجی خود را برای گفت‌وگو با پوتین برای مذاکرات درباره پتانسیل صلح و پایان دادن به جنگ اوکراین فرستاده است.

به گزارش خبر روزانه، “سلسو آموریم” فرستاده ویژه لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل در گفت‌وگویی با شبکه خبری سی.ان.ان گفت: اغراق است که بگوییم درها برای مذاکرات صلح اوکراین باز است اما اینکه بیان کنیم درها کاملا بسته هستند نیز درست نیست.

آموریم که از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ وزیر خارجه دولت وقت داسیلوا بود روز پنجشنبه برای یکساعت با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در کرملین دیدار کرد و این بخشی از سفر غیرمنتظره به مسکو محسوب می‌شود.

دو تن از مقام‌های دولت برزیل به رویترز گفتند که این فرستاده از سوی داسیلوا در بازگشت به برزیل در پاریس نیز توقف داشت اما جزئیات این سفر منتشر نشده است.

داسیلوا تشکیل گروهی از کشورها را برای میانجی‌گری مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین در جنگی که بیش از یکسال است طول کشیده، مطرح کرده است.

آموریم همچنین گفته که با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که قرار است ۱۷ آوریل سال جاری میلادی به برزیل سفر کند، ناهار خورده و با نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه و همچنین یوری اوشاکف، مشاور امور بین‌الملل دولت مسکو دیدار کرده است.

فرستاده ویژه ریاست جمهوری برزیل همچنین در ادامه مصاحبه خود با شبکه خبری سی.ان.ان گفت: یک راه حل جادویی وجود ندارد. اما زمانی می‌رسد که یکی از دو طرف متوجه می‌شوند هزینه جنگ نه فقط هزینه‌های سیاسی بلکه اقتصادی و بشری بیشتر از هزینه‌های صلح است.

وی ادامه داد: حس من این است که این لحظه هنوز فرا نرسیده اما زودتر از آنچه انتظار داریم، موعدش می‌رسد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا