فرکی: قهرمانی تیم ملی در جام ملت‌ها انتظار زیادی است/ هر لیست دیگری می‌دادند باز هم انتقاد می‌شد

فرکی: قهرمانی تیم ملی در جام ملت‌ها انتظار زیادی است  هر لیست دیگری می‌دادند باز هم انتقاد می‌شد

سرمربی سابق تیم ملی امید گفت: با اتفاقات مختلفی که در فوتبال ما رخ می‌دهد انتظار زیادی است که در آسیا قهرمان شویم یا به مرحله حذفی جام جهانی برویم.

حسین فرکی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا،در مورد بخت تیم ملی برای قهرمانی در جام ملت‌ها در حالی که ادوار زیادی را در حسرت صعود به فینال این رقابت‌ها پشت سر گذاشتیم، اظهار کرد: کسب عنوان قهرمانی در جام ملت‌های آسیا تبدیل به رویا شده است. به‌ خصوص در دو دهه اخیر دچار افت شده‌ایم و نتوانسته‌ایم از سه عنوان قهرمانی متوالی دفاع کنیم. فوتبال اصولی دارد که در کشور ما رعایت نشده و بابت این اصول باید هزینه شود و به درستی مورد مدیریت قرار گیرد. اگر مدیریت را درست نکنیم در ادامه هم نمی‌توانیم به موفقیت بزرگی چشم بدوزیم.  

هیچ چیز روی منطق و اصول خود نیست

وی ادامه داد: خودمان بهتر از همه می‌دانیم چیزی نکاشتیم که بتوانیم خوب درو کنیم. اگر موفقیتی هم بوده بر حسب اتفاق رخ داده و البته در سطح تیم ملی بزرگسالان در جام ملت‌ها قهرمانی نداشتیم و در بازی‌های آسیایی قهرمانی‌های رخ داده که از این قهرمانی‌ها هم سالیان زیادی می‌گذرد. صعود‌هایی که به جام جهانی داشتیم هم با حذف در مرحله گروهی همراه شده و هرگز به مرحله حذفی نرفتیم. در آسیا سالیان زیادی است که حرف اول و آخر را نمی‌زنیم. فکر می‌کنیم در سال‌های آینده هم چنین موفقیتی برای ما یک رویا باقی خواهد ماند. به خاطر اینکه در فوتبال ما هیچ چیز روی منطق و اصول خود نیست. هیچ آدمی در جایگاه خود نیست و هزینه‌هایی که باید برای زیرساخت‌ها نشده و کار دست متخصص نبوده است. توجه لازم به تیم‌های پایه نشده و طبیعتاً نمی‌توان به آینده امیدی داشت. خیلی مشکلات دیگر هم وجود دارد که کل جامعه این ورزش را درگیر کرده است.

پشت سر ژاپن و کره جنوبی قرار گرفته ایم

سرمربی سابق تیم ملی امید خاطرنشان کرد: اینکه ۱۱ دوره است قهرمان نشدیم و به فینال این تورنمنت نرفتیم اتفاق عجیبی نیست. تنها امید و انگیزه ما به استعداد‌هایی برمی گردد که به صورت خودجوش در فوتبال ما رشد می‌کنند. لژیونر می‌شوند و فوتبال حرفه‌ای را در باشگاه‌های خارجی بهتر دنبال می‌کنند. این موضوع بیشتر کمک کرده تا اینکه به کار‌های زیربنایی دل ببندیم. چیزی که در شرق آسیا از سوی ژاپن و کره جنوبی در حال رقم خوردن است. آن‌ها روی برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری خود به اهداف بسیار خوبی رسیده‌اند و نمود آن را در جام جهانی گذشته دیدیم و به زودی در قطر هم می‌بینیم. سیر صعودی این دو کشور به شکلی بوده که در آسیا از ما گذر کرده‌اند و پشت سر آن‌ها قرار گرفته‌ایم. ما با وجود داشتن استعداد‌های برتر، ولی با بی‌توجهی به زیرساخت‌ها، حاصل آن را شاهد هستیم که حسرت گرفتن جام قهرمانی قاره آسیا در عرصه ملی است.

قطر قهرمان جام ملت‌ها شد وما موفق به تکرار قهرمانی نشدیم

وی یادآور شد: حتی تیم ملی قطر توانسته با سرمایه‌گذاری‌ها و اجرای صحیح برنامه‌ریزی‌های هدفمند به قهرمانی جام ملت‌های آسیا برسد. در حالی که ما با وجود سه قهرمانی متوالی دیگر موفق به تکرار نشدیم و تردیدی نیست استعداد‌های ما به مراتب بهتر هستند. پیشرفت که نداشتیم و درجا زدیم و گام‌هایی را به عقب برداشتیم. امیدوارم با کار زیربنایی و همدلی که در مقاطع مهمی به کارمان آمده به قهرمانی برسیم. البته همدلی به تنهایی اثرگذار نیست که اگر بود چند قهرمانی به جام‌های قبلی اضافه می‌شد. از ماست که بر ماست و با اتفاقات جورواجوری که در فوتبال ما رخ می‌دهد انتظار زیادی است که بتوانیم در آسیا قهرمان شویم یا به مرحله حذفی جام جهانی برویم. لیگ برتر ما ظاهر حرفه‌ای دارد، اما در عمل حرفه‌ای نیستم و طبعاً نمی‌توان انتظار داشت خروجی لیگی که همواره بستر مسائل غیرحرفه‌ای است منجر به تیم ملی قدرتمندی شود و تنها دلخوش به لژیونر‌ها هستیم.

نمی‌شود همه اهالی فوتبال را با یک لیست راضی نگه داشت

فرکی افزود: سن تیم ملی بالاست، ولی تجربه خوبی داریم و در فوتبال توانستیم در مقاطعی کار‌های بزرگی انجام بدهیم، ولی آنچه در اولویت قرار دارد قهرمانی جام ملت‌ها، صعود به مرحله دوم جام جهانی و قهرمانی با تیم امید در بازی‌های آسیایی است که از چنین موفقیت‌هایی دور هستیم. با شرایطی که ایجاد کردیم رسیدن به چنین موفقیت‌هایی ممکن نیست. میانگین سنی بالای تیم ملی مورد انتقاد است، ولی هر لیست دیگری هم اعلام می‌شد حتماً منتقدانی وجود داشتند. در برخی جا‌ها اتفاق نظر وجود دارد، ولی سلایق در مورد همه بازیکنان با هم یکسان نیست. نمی‌شود همه اهالی فوتبال را با یک لیست راضی نگه داشت. امیدوارم دخل و تصرفی در این لیست نشده باشد و فارغ از هر گونه بازی سیاسی، نظر قطعی سرمربی تیم ملی و کادرفنی باشد. سرمربی به اعتبار و کارنامه خود فکر می‌کند و هبچ‌کس بیشتر از او و دیگر مربیان دوست ندارند تیم ملی موفق باشند. برخی نفرات از نگاه همگان می‌توانند به تیم ملی کمک کنند، ولی تشخیص با کادر فنی است، چون برنامه‌های ویژه‌ای دارند و بر مبنای اصولی به دنبال کسب بهترین نتایج هستند.

بماند///فرکی: قهرمانی در جام ملت‌ها انتظار زیادی از تیم ملی است/ کادرفنی ناچار شد به باتجربه‌ها اعتماد کند

شانس قهرمانی ۶۰ به ۴۰ درصد است

وی با اشاره به اینکه در بهترین شرایط شانس قهرمانی ایران در جام ملت‌های آسیا ۶۰ به ۴۰ درصد است، تصریح کرد: ۶۰ درصد شانس هم روی کیفیت بازیکنانی که داریم بوده و امیدوار بودیم که بازیکنان جوانی در جام ملت‌ها کسب تجربه کنند تا در جام جهانی بعدی دیده شوند، ولی این امیدواری با لیستی که داده شد از بین رفت. از طرفی باید این حقیقت را بپذیریم که به صورت محدود استعدادی داشتیم، ولی در کل بازیکنی که توانمندی خاصی داشته باشد و بازی او به چشم بیاید دیده نشده است. در گذشته بازیکنان مستعدی در سطح اول بودند، ولی با رسیدن به مواردی که خیلی کم هستند نگرانی درباره آینده تیم ملی به مراتب بیشتر است.

استاندارد‌ها رعایت نشده و روح پیشرفت را حس نکردیم

پیشکسوت تیم ملی خاطرنشان کرد: البته کادرفنی تیم ملی امیدوار به کسب موفقیت در جام ملت‌ها هستند که به واسطه آن زمان بیشتری در تیم ملی بمانند و پس از این تورنمنت مهم به جوان‌گرایی بپردازند. در صحبت‌هایی که با امیر قلعه‌نویی داشتیم متوجه شدیم این نگاه از سوی سرمربی تیم ملی وجود دارد. در این مقطع امکان جوانگرایی کمتر بود و به بازیکنان باتجربه اعتماد شد، اگرچه می‌تواند بها داشته باشد. این موضوع را نباید به حساب کادرفنی فعلی تیم ملی گذاشت، چون هیچ نتیجه‌ای  از اعتماد به بازیکنان جوان که در حال رشد هستند در این تورنمنت نمی‌گیریم. استاندارد‌ها رعایت نشده و روح پیشرفت را حس نکردیم. باید به انتخاب کادرفنی در جام ملت‌ها اعتماد کنیم، چون بعد از مدت‌ها به سرمربی ایرانی فرصت دادیم و امیدوار باشیم نتایجی کسب شود که بر اساس آن، این کادر بماند و بتواند جوانگرایی را اجرایی کند.

بازیکنی جا نمانده است

وی در مورد انتقاد به کمبود هافبک میانی در لیست تیم ملی برای جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ قطر عنوان کرد: اگر احمد نوراللهی دعوت می‌شد در کنار مجموع بازیکنانی قرار می‌گرفت که سال‌هاست در کنار هم بازی کردند و از یکدیگر شناخت کافی دارند. این بازیکنان تجربه و هماهنگی بازی در کنار هم دارند. بازیکن جوانی را سراغ ندارم که بتواند در جام ملت‌ها به تیم ملی کمک کند. شاید جوانی باشد که در تیم باشگاهی آماده باشد، ولی در سطح تیم ملی نمی‌تواند اثربخش باشد. باید چنین نگاهی از مدت‌ها جلوتر بود که الان بازیکنانی داشتیم در عین جوانی تجربه خوبی داشته باشند، ولی چنین چیزی را در تیم ملی امید ندیدیم که بتواند این باور را بدهد بازیکنی جا مانده است.  

ناچاریم به بازیکنان باتجربه اعتماد کنیم

فرکی تأکید کرد: موضوع نگران کننده در مورد تیم ملی رویارویی با تیم‌های آماده آسیاست و باید در مرحله حذفی برابر حریفانی قرار بگیریم که در سطح بهتری از ما بوده‌اند و هستند. تیم‌های مطرح آسیا که مسلح شده‌اند تا بتواند به جام قهرمانی برسند. فکر نمی‌کنم با تیم‌هایی که در مرحله پایین‌تر هستند و در مرحله گروهی با آن‌ها بازی داریم به مشکل خاصی بخوریم. در بازی‌های مرحله گروهی می‌توانیم به هماهنگی بهتری برسیم، ولی فرصتی نبود که با سه بازی بازیکنان جوان بتوانند به تجربه‌ای برسند که بر اساس آن در برابر تیم‌های مدعی فتح جام موفق باشند. امیدوارم در آینده در زمینه سخت بازیکن بهتر عمل کنیم تا ناچار نباشیم به بازیکنانی اعتماد کنیم که تجربه بازی آن‌ها در سطح ملی، امتیاز ویژه‌ای برای آنها است تا در جام ملت‌ها به میدان بروند.

بخش مطالب اجتماعی

پژوهشگر جامعه‌شناسی با تمرکز بر مسائل تربیتی و آموزشی در جامعه.
دکمه بازگشت به بالا