قرقیزستان می‌تواند کریدور ترانزیتی ایران به شانگ‌های باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه اطلاع رسانی،

معاون اول نخست وزیر، وزیر اقتصاد و دارایی جمهوری قرقیزستان با دنیر عمان گلدیف دیدار و درباره مسائل مختلف اقتصادی گفتگو کرد.

قاسمی با اشاره به اهمیت روابط دوجانبه ایران و قرقیزستان، گفت: دو کشور علاوه بر ترانزیت، می‌توانند در زمینه‌های تجاری، سرمایه‌گذاری متقابل در دو کشور، کشاورزی و صادرات تجربیات ایران و همچنین فنی و فنی در قرقیزستان همکاری کنند. مهندسی. دانش

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با توجه به اینکه کمیسیون مشترک همکاری های ایران و قرقیزستان در مهرماه برگزار شد، تشکیل گروه فنی برای بررسی و نظارت بر توافقات گذشته و تهیه برنامه ها و مصوبات کمیسیون مشترک بعدی ضروری است. “

وی درباره ظرفیت بالای ترانزیتی دو کشور گفت: ترانزیت ریلی بندرعباس به قرقیزستان امروز امکان پذیر است و با استفاده از قراردادهای موجود با ترکمنستان و آسیای میانه می توان این پتانسیل را گسترش داد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: توسعه ترانزیت جاده ای بین دو کشور ممکن است در دستور کار قرار گیرد. در زمینه حمل و نقل هوایی نیز امروز پروازهایی بین مشهد و پایتخت جمهوری قرقیزستان انجام می شود که ممکن است افزایش یابد.

قاسمی گفت: قرقیزستان می تواند به کریدوری برای ارسال کالاهای ایرانی به شانگهای و کشورهای شرقی تبدیل شود.

وی درباره امکان سرمایه گذاری طرف قرقیزستانی در بندر شهید رجایی و سایر بخش های اقتصاد ایران گفت: امکان حضور و سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در بخش های مختلف اقتصاد قرقیزستان از جمله صنعت و … وجود دارد. کشاورزی.”

وزیر راه و شهرسازی با استقبال از پیشنهاد طرف قرقیزستانی مبنی بر ایجاد صندوق توسعه سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور، افزود: این پیشنهاد بسیار خوبی است که می تواند از مشارکت شرکت های ایرانی در بخش های مختلف اقتصاد قرقیزستان حمایت کند. بالعکس.» این صندوق می‌تواند سرمایه‌گذاری‌های مشترک راه‌اندازی کند و سرمایه‌گذاری‌ها را توسعه دهد و زمینه خوبی برای همکاری‌های آتی بین دو کشور ایجاد کند.

قاسمی با بیان اینکه قرقیزستان پتانسیل های زیادی دارد که می توان آن ها را به فرصت های واقعی تبدیل کرد، گفت: ایران در صنایع مختلف از جمله مواد غذایی، لوازم خانگی و … فرصت های خوبی دارد که قرقیزستان می تواند از آنها استفاده کند.

وی افزود: همچنین می توان به سرعت تبادل گردشگری بین دو کشور ایجاد کرد. با توجه به این موضوع به نظر می رسد یکی از موضوعاتی که باید در دستور کار گروه فنی قرار گیرد بحث روادید بین دو کشور است. امیدوارم در سفر و دیدار بعدی به نتایج خوبی در این زمینه دست یابیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در این نشست ها موضوعات مختلف مورد بررسی دو کشور مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و زمینه ساز توافقاتی خواهد بود که منافع مردم دو کشور را تامین می کند.

دکمه بازگشت به بالا