لاکچری بودن همه چیز ماست!

لوکس برای ما – همه چیز! و ردیف کردن اتاق‌ها در کنار جاده بیشتر از نان شب ضروری است. حالا مهم نیست که بچه نارس داشته باشیم و چند میلیون دیگر خرج کنیم تا تاریخ عروسی خود را زودتر بگیریم.

خبر روزانه پلاس: امروز در ایران روز خاصی است. دو سال پیش در چنین روزی، ایرانیان در 18 شهریور 1392 بیرون درب اتاق زایمان صف کشیدند تا نوزادان خود را به دنیا بیاورند تا اینکه در 24 ساعت 3000 نوزاد به دنیا آمدند و رکورد جدیدی در زایمان در کشور ثبت شد.

اما آیا ثبت تاریخ تولد روندو تنها دغدغه برخی بود؟ پاسخ منفی است! در زندگی مدرن امروزی ارزش های انسانی با گذشته بسیار متفاوت است و داشتن شماره تلفن همراه رند، تاریخ ازدواج رند و حتی شماره خودروی رند برای امروزی ها ارزشمند و معتبر شده است. حالا چرا ارزش ها اینقدر پایین آمده است؟

معنای زندگی در تصور و تفسیر مردم دستخوش تغییرات عظیمی شده است

دکتر محمد رحیمی (جامعه شناس و استاد دانشگاه) در این باره معتقد است: «همانطور که اشاره کردید، آمارها حاکی از شکسته شدن رکورد تولد یک کودک در 18 شهریور 99 است، این سوال ما را وادار می کند تا روند اجتماعی تحولات اجتماعی را تحلیل کنیم. که ارزش ها و نگرش های جامعه را تعیین می کند. چرا تاریخ های رند مانند تاریخ تولد رند، تاریخ ازدواج و ازدواج رند، شماره موبایل رند، پلاک رند و غیره برای افراد جامعه امروزی ارزشمند شده است. من معتقدم که معنای زندگی در بینش و تفسیر مردم دستخوش تغییرات عظیمی شده است

او ادامه می دهد: «معنای زندگی این است که مردم چگونه زندگی را تفسیر می کنند و چگونه با آن مواجه می شوند. در ادبیات جامعه شناسی می گوییم هر فردی با توجه به سرمایه اجتماعی و فرهنگی خود، زندگی را تفسیر و معنا می کند. اینکه داستان رند به نوعی به یک سرمایه و در واقع معیار افتخار در جامعه ما تبدیل شده است این است که این پدیده در چشم و ذهن طیف وسیعی از افراد جامعه معنای خوب و عادی دارد. نسل جدید با باورها و ارزش های جدیدی که قصد ایجاد آن را دارد، معنای جدیدی از زندگی را ارائه می دهد که ما آن را به عنوان سبک زندگی لوکس می شناسیم.

بازی در آرزوهای لوکس و انباشته شده!

این جامعه شناس درباره فرهنگ تجمل گرایی که این روزها رایج شده است، توضیح می دهد: «تجمل بودن برای نسل جدید، به جرأت می گویم تمام معنای زندگی است. نسلی که می‌خواهد آنطور که می‌خواهد زندگی کند، می‌خواهد دنیا را تغییر دهد و شناخت ما از آنها بسیار محدود است. در اصطلاح پدیدارشناسی می گوییم برای درک معنای زندگی در نزد مردم باید وارد دنیای ذهنی و زندگی آنها شد و پدیده را آنگونه که هست دید.

دکتر رحیمی معتقد است: «با ورود به دنیای ذهنی افرادی که مجذوب داستان های رند می شوند، متوجه می شویم که این افراد آرزوهای انباشته زیادی دارند و قصد دارند به هر شکل ممکن خود را از دیگران متمایز کنند و خودنمایی کنند. اما دلیل اینکه ارزش‌های انسان مدرن تغییر کرده و سطحی‌تر شده است این است که جامعه مدرن قوانین خاص خود را دارد، همانطور که جامعه سنتی قوانین خاص خود را دارد و مردم با این شرایط و هنجارهای خود سازگار می‌شوند و جامعه را درونی می‌کنند. اما زمانی که افراد نمی توانند خود را با تغییرات اجتماعی و فرهنگی جامعه تطبیق دهند، با چالش های جدیدی مواجه می شوند و برای غلبه بر آن، سعی می کنند با نمادهای کاذب جایگاهی در مقابل دیگران و در جامعه ابراز وجود کنند.

در 22 فوریه 2022 چه اتفاقی افتاد؟

وی با بیان اینکه گذار از سنت به مدرنیته چالش هایی دارد، می افزاید: «از یک سو مردم پیوندهای سنتی خود را دارند، اما از سوی دیگر با تحولات مدرنیته مواجه هستند. در این تضاد اجتماعی، با تغییراتی در ارزش‌ها مواجه می‌شویم و ارزش‌های اجتماعی جدیدی پدید می‌آیند. در این مرحله (منظورم وضعیت انتقالی است) جامعه پذیری لازم است. مردم باید در مؤسسات آموزشی یاد بگیرند که چگونه با مشکلات روبرو شوند و سبک زندگی خود را مدیریت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در همه جای دنیا چنین وضعیتی را مشاهده می کنیم یا خیر؟ او می‌گوید: «در مورد اینکه آیا این سبک زندگی برای ما ایرانی‌ها و جهان سومی‌ها معمول است، باید بگویم که چند ماه پیش نیز شاهد یک تاریخ رند (22/02/2022) بودیم، اما در آن روز هیچ زایمان نارس وجود نداشت. یا اتفاقی افتاده است؟” وگرنه زندگی خیلی عادی پیش می رفت. واقعیت این است که وضعیت امروز جامعه باعث ایجاد تغییراتی در ارزش های نسل جوان شده است که ناشی از تغییر تکنولوژی، ارتباطات آسان تر و افزایش است. رفاه نسبی

وی همچنین می افزاید: جوامع پیشرفته به این تغییرات پی برده اند و به خوبی با تغییرات اجتماعی و فرهنگی کنار آمده اند و از این رو رفتار روزمره مردم مبتنی بر عقلانیت است. اما در جامعه ما به دلیل عدم تشخیص تغییر ارزش ها، رفتارهای روزمره معمولاً و اغلب آگاهانه مبتنی بر تأمل و محاسبات عقلانی نیست، بلکه ناشی از عادت ها و «چمباتمه زدن» است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا