لوکاشنکو از احتمال استقرار سلاح‌های هسته‌ای در بلاروس خبر داد

رئیس جمهور بلاروس اعلام کرده است که کشورش ممکن است در مواجهه با تهدید خارجی سلاح هسته ای مستقر کند.

به گزارش خبر روزانه، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، گفت: در صورت لزوم، اگر چنین اقدامات احمقانه و نسنجیده ای از سوی رقبا و مخالفان ما انجام شود، ما نه تنها تسلیحات هسته ای بلکه فوق هسته ای و سلاح های آینده را نیز خواهیم داشت. برای محافظت از قلمرو خود روی آوریم.

وی همچنین گفت که بلاروس در حال بررسی خرید چندین سامانه موشکی ضدهوایی اس-400 روسیه برای استقرار در نزدیکی مینسک، پایتخت بلاروس است.

لوکاشنکو گفت: “ایالات متحده باید تشخیص دهد که اطلاعات آنها بی ارزش است.”

وی در پاسخ به سوال رسانه های خارجی درباره تهدید حمله به اوکراین توسط بلاروس، گفت: آیا هنوز معتقدید که ما از اینجا به اوکراین حمله خواهیم کرد؟ آیا هنوز روی این ایده دیوانه وار کار می کنید؟

وی تاکید کرد که روسیه و بلاروس موضع خاص خود را دارند. توافقی بین بلاروس و روسیه وجود دارد. در واقع، ما یک گروه واحد از نیروهای بلاروسی-روسی داریم، یعنی یک ارتش واحد. این موضع رسمی ماست. لطفاً وقتی موضع شما را می گیریم این موضع را در نظر بگیرید.

لوکاشنکو با اشاره به اینکه ایالات متحده در بسیاری از کشورها از جمله بلاروس و روسیه دور و همسایه مانند اوکراین، لهستان، لیتوانی، لتونی و استونی حضور نظامی دارد، گفت: شما اینجا هستید. هزاران مایل دورتر چه کار می کنی؟ ما هیچ مقصری نداریم. ما هیچ نیروی مسلحی در کانادا و مکزیک نداریم. آرام باش! شما باید برای کل جامعه بین المللی تصدیق کنید، اگر کمی صادق باشید، اصرار داشتید که روسیه و بلاروس دیروز به اوکراین حمله خواهند کرد. ما این کار را نکردیم. اطلاعات شما بی ارزش است، حتی اگر میلیاردها دلار برای آن خرج کنید. حداقل قبول کن

او افزود که اوکراین با درک عواقب اقتصادی هیستری نظامی و تشدید اوضاع، شروع به کاهش خطر جنگ کرد. اقتصاد اوکراین 15 میلیارد دلار از دست داده است و ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین، سعی کرده خطر حمله را کم اهمیت جلوه دهد. همین اتفاق افتاد، نمایشنامه. غرب و رهبری اوکراین باید بپذیرند که شکست خورده اند.

پیشتر ولادیمیر ماکی، وزیر امور خارجه بلاروس گفته بود که پس از پایان مانورهای مشترک مینسک و مسکو در مرز اوکراین در اوکراین، «هیچ نیروی روسی باقی نمی ماند».

ماکی در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایتخت گفت: «پس از آموزش‌ها با روسیه، هیچ نیروی (روسی) و واحد تجهیزات نظامی در خاک بلاروس باقی نمی‌ماند. وی گفت که وزارت دفاع و لوکاشنکا مستقیماً این را اعلام کرده اند.

روسیه این هفته از پایان برخی مانورهای نظامی در نزدیکی مرز اوکراین، از جمله در بلاروس خبر داد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا