لیست خوراکی‌های مفید برای کاهش اثرات آلودگی هوا

لیست محصولات مفید برای کاهش اثرات آلودگی هوا

در روزهای اخیر تهران و تعدادی از شهرها با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کنند. یکی از مهمترین جنبه های آلودگی هوا، آسیب رساندن به سلامتی ناشی از این معضل زیست محیطی است و به گفته کارشناسان، آلودگی هوا می تواند باعث سرگیجه، حالت تهوع، ضعف و بی حالی و در طولانی مدت منجر به اختلالات قلبی عروقی، سرطان ریه و سکته شود. . با خبر روزانه همراه باشید تا بدانید کدام خوراکی ها در کاهش اثرات آلودگی هوا مفید هستند.

به گزارش خبرگزاری خبر روزانه؛ پس از افزایش آلاینده های هوا در تهران و برخی شهرها مانند اراک، البرز، مشهد، اصفهان و… در روزهای اخیر، برلیانت بزرگمر، مشاور رئیس انجمن صنایع غذایی ایران تایید کرد که آلودگی هوا باعث ایجاد انواع مختلفی می شود. عوارض و بیماری ها مردم شهروندان را تشویق کنید تا در روزهای آلوده از فضاهای باز پرهیز کنند و برای کاهش خطر آلودگی هوا آنتی اکسیدان ها را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

متخصص تغذیه و تغذیه با اشاره به اینکه آنتی اکسیدان ها در افزایش مقاومت بدن نقش موثری دارند، افزود: استفاده از مواد غذایی حاوی ویتامین های C، A و E توصیه می شود. ویتامین C به طور عمده در مرکبات از جمله پرتقال، لیمو و نارنگی وجود دارد. مانند کیوی و توت فرنگی. علاوه بر این، سبزیجات و گیاهان سبز و همچنین سبزیجات نارنجی و قرمز رنگ مانند هویج و گوجه فرنگی، منابع غنی ویتامین A و پیش سازهای آن هستند. ویتامین E همچنین در جوانه ها، به ویژه در جوانه گندم، غلات کامل و روغن ها که در دمای اتاق مایع هستند، یافت می شود. این. همه اینها منابع آنتی اکسیدانی هستند که باید به مقدار کافی مصرف شوند تا اثرات آلودگی هوا بر بدن انسان کاهش یابد.

بزرگمر با تاکید بر اینکه ماهی و غذاهای دریایی به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا 3 برای افزایش مقاومت بدن بسیار مفید هستند؛ وی افزود: شیر و سایر لبنیات نیز برای بهبود عملکرد بدن و مقاومت در برابر بیماری ها مفید است. توجه داشته باشید که تاثیر ویتامین D در افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری ها و عوارض. از آنجایی که آلودگی ها و ذرات گرد و غبار از رسیدن اشعه ماوراء بنفش مستقیم به پوست و جذب ویتامین D جلوگیری می کند، بهتر است از مکمل ها برای تامین ویتامین D استفاده شود.

ارتباط ورزش و آلودگی هوا

مشاور انجمن تغذیه ایران ورزش را مولفه بسیار مهمی در مقابله با اثرات منفی آلودگی هوا و تقویت بدن انسان دانست و گفت: ورزش باعث ترشح موادی می شود که بدن را در برابر اختلالات و بیماری ها حفظ می کند. فراموش نکنیم که استرس یکی از عواملی است که در کاهش مقاومت فرد در برابر بیماری ها نقش دارد.

وی در پایان با بیان اینکه تغذیه، ورزش و آرامش روحی در افزایش مقاومت بدن موثر است، در پاسخ به این سوال که کدام بیماری ها در آلودگی هوا موثر هستند، گفت: یکی از بیماری های ناشی از آلودگی هوا ریه ها هستند. سرطان. علاوه بر این، اختلالات قلبی عروقی و سکته مغزی از دیگر پیامدهای آلودگی هوا است. علاوه بر این، برخی افراد به دلیل هوای آلوده دچار حالت تهوع، سرگیجه یا ضعف می شوند. برخی از اینها هیچ عارضه ای ندارند.

دکمه بازگشت به بالا