ماجرای سابقه دار اهدای تابلوهای فرشچیان به کشورها

محمود فرشچیان یکی از نقاشان مدرن ایرانی است که هر بار آثار وی میلیاردها بار رکورد حراج را می شکند و برخی از آثار وی توسط وزیران خارجه ایران به عنوان هدیه به سفرا و وزرای خارجه واگذار شد. دیروز خبری در مورد هدیه به ژاپنی ها یکی از آثار هنرمند به نام “یوسف و زلیخا” منتشر شد ؛ با این حال ، باید به انتقال این اثر به دانشجویان ایرانی مقیم ژاپن ، این کار به رئیس یکی از مراکز استان های این کشور و هدف – “حمایت از فعالیت ها و فعالیت های فرهنگی هنری دانشجویان ایرانی” توجه شود. ”

به گزارش خبر روزانه ، محمود فرشیان ، نقاش و هنرمند معاصر ، آثار زیادی با مضامین معنوی خلق کرده است که اغلب از وقایع مهم مذهبی و عرفانی حکایت می کند. در میان آثار این هنرمند 15 اثر وی به موزه آستانه قدس رضوی منتقل شد. از جمله آنها می توان به پنجمین روز خلقت (1352) ، عصر عاشورا (1355) ، ضامن گوزن 2 (1388) ، پرچمدار حقیقت (1389) و عروج (1391) اشاره کرد.

با این حال ، دیروز مشخص شد که یکی از نقاشی های این هنرمند ، یوسف و زلیها ، به یک مرکز بین المللی در استان ژاپن منتقل شده است. هدف از نقاشی استاد فرشیان “تعمیق و توسعه همکاری با نهادها و گروههای حامی فعالیتها و فعالیتهای فرهنگی و هنری ایرانیان و دانشجویانی است که به ویژه در شهرها و استانهای غیر از توکیو زندگی می کنند”. چیزی که در گذشته یا حداقل در رسانه ها ندیده بودیم. آنچه از اهداء آثار هنرمند بزرگ کشورمان به سایر کشورها ثبت شد ، اغلب در سطح مقامات عالی رتبه کشورها بود و البته اهداف بزرگی را نیز تعیین می کرد.

به عنوان مثال ، در ژانویه 2015 ، روحانی محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه ، کتاب مینیاتور گوشت چرخ کرده را در جریان مذاکرات هسته ای با گروه 1 + 5 به همتای آمریکایی خود جان کری تقدیم کرد: “این مینیاتورها تصاویری از نقاشی ها به اندازه یک متر در متر است ، “ظریف در حین اهداء گفت. کری. “اما اگر به کارگاه استاد فرشچیان در نیوجرسی نگاه کنید ، آنها یک ذره بین به شما می دهند تا جزئیات تصویر اصلی را ببینید ، و جزئیات را با دقت ببینید.”

همچنین محمدجواد ظریف در سال 1994 در مراسم افتتاح دو تابلو “شام بیگانه” و “بهشت چهارم” که در موزه فرشچیان در کاخ سعدآباد برگزار شد ، اهدای برخی آثار این هنرمند را تأیید کرد. نقاشی در برخی از کشورها وی گفت: “از آنجا که دکتر کمال خرازی کار پروفسور فرشیان را به عنوان سفیر به عنوان سفیر خارجه به سفیران خارجی ارائه کرد و من مفتخرم که این کار را انجام دهم تا زمانی که بر وزارت نظارت داشته باشم.” مهمترین هدیه به سفیر. و مجموعه ای از آثار استاد فرشیان را به وزیران کشورهای مختلف تحویل دادم.

فرشچان نقاشی “یوسف و زلیخا” را در سال 1996 به پایان رساند. این اثر به همراه نقاشی “نبرد خوب و بد” بدون نظم و بر اساس احساس درونی خود هنرمند نقاشی شده است. خود او در این زمینه گفت: به دلیل یوسف و زلیحه ، بازتاب احساسات درونی زلیحه و توجه کامل به یوسف بسیار دشوار بود و من مجبور شدم تجدید حیات زلیحه یوسف را تصور کنم.

آثاری مانند “نقاشی عاشورا” ، “شام گریبان” و همچنین طراحی و نظارت بر بنای حرم امام رضا (ع) و حرم امام حسین (ع) از مشهورترین آثار هنری است. محمود فرشیان.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا