ماجرای گرفتارشدن ۱۳ ایرانی در مرز لیتوانی

«از اینجا تا اروپا سخت است. گلدان را در خاک اروپا بگذار، بقیه اش خوب می شود. این در یکی از انجمن های مشاوره مهاجرت برای پناهجویان نوشته شده است. نویسنده در یادداشت نامی از او نمی‌برد، اما همان چیزی را می‌گوید که «بسیاری از افرادی که می‌خواهند مهاجرت کنند اما نمی‌دانند چگونه».

تب مهاجرت سالهاست که تبدیل به یک سرماخوردگی فصلی شده است. کمتر کسی این را درک نمی کند. بقیه یا آلوده هستند، یا تازه درمان شده اند، یا در شرف ابتلای دوباره هستند، و از آنجایی که همه پول سرمایه گذاری، تخصص در بازار کار یا ایجاد یک تهدید امنیتی که زندگی آنها را تهدید می کند، ندارند، جایگزین های دیگری برای یافتن وجود دارد. پاسخ. برگه

پناهندگی روشی محبوب برای مهاجرت از ایران است که تب آن هرگز به طور کامل فروکش نکرده است، اما با هر موج مهاجرت دیگری از خاورمیانه، یک بار در ایران بالا می‌رود. کسانی که پول و بالش دارند معمولاً با ادعای تغییر مذهب و نمایندگی وکلای مهاجرت سعی می کنند پناهندگی بگیرند. دیگران همان مسیری را دنبال می کنند که ده ها نویسنده ناشناس در انجمن های مهاجرت توصیه می کنند: “فقط پات را در اروپا ترک کن …”. برای مدت طولانی این مسیر محبوب به اروپا، ترکیه و سپس یونان بود، اما گزارش های متعددی از مهاجرت و بدبختی مهاجران در یونان منجر به ایجاد مسیرهای جایگزین شده است. از جمله آنها «ویزای توریستی» بود و چون اروپای غربی به راحتی در این دام نمی افتد و گرفتن ویزای توریستی بسیار سخت است، به اروپای شرقی بروید!

در نگاه اول، برای کسانی که می خواهند تمام زندگی خود را نقد کنند و به اروپا بروند، تفاوتی بین ویزای توریستی لتونی، لیتوانی، بلاروس، اوکراین و لهستان وجود ندارد. بیا پاسپورت را بسوزان و هر چه داری در کوله پشتی بگذار و برو مرز. از بلاروس تا لیتوانی، از لیتوانی از طریق آب به آلمان. شما همچنین می توانید راه بروید؛ از بلاروس تا لهستان و سپس آلمان یا حتی فرانسه. اگر کعبه شما انگلیسی است، کانال مانش و 45 دقیقه با قایق و همه! دنبال رویای آزادی، امنیت، کار، عکس های زیبا در اینستاگرام و خانواده هستم که جلوی دیگران بگویند: «بچه ما رفته خارج».

البته داستان به این سادگی نیست. تنها در نیمه اول سال جاری، 1146 نفر در راه اروپا برای پناهندگی جان خود را از دست دادند. این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده است. «فقط پایت را در اروپا بگذار» پایان ماجرا نیست. اگر خوش شانس باشید و در جاده در درگیری بین مهاجران، بین مهاجران و افراد محلی، بین مهاجران و قاچاقچیان، و بین مهاجران و پلیس مرزی کشته نشوید، با سرما، گرسنگی، بیماری، سرقت، سوء استفاده جنسی، استثمار و آدم ربایی . . همه اینها مانع از آن نمی شود که دولت ها از شرایط سوء استفاده سیاسی کنند و با کارت پناهندگی برای گرفتن امتیاز از کشورهای عمده اروپای غربی استفاده کنند.

مورد دوم امروز در بلاروس اتفاق می افتد. پس از غرق شدن خانواده ایرانیاد در کانال مانش در مسیر انگلیس، طی چند روز گذشته خبر فاجعه دیگری در مسیر پناهندگان ایرانی منتشر شد. گزارش روز یکشنبه اینستاگرام مدعی شد که 13 ایرانی که به صورت “قانونی” برای سفر به لیتوانی به بلاروس آمده بودند در مرز گرفتار شده اند.

از 13 نفری که در این سفر اخیر رسانه ای با آنها آشنا شدیم، 10 نفر مرد و سه نفر زن هستند و دو هفته پیش عازم بلاروس شدند. ما دو روز اول سفر آنها را نمی دانیم، اما می دانیم که دو روز بعد آنها در جنگل های نزدیک مرز لیتوانی رها شدند. حدود پنج روز در جنگل بدون آب، غذا و سرپناه بودند و یک روز به طور تصادفی یکی از آنها با کمک تلفن همراه قرضی موفق شد دوستش در ایران را از وضعیت خود مطلع کند.

یکی از دوستانی که پیگیر موضوع در ایران بوده می گوید در آخرین تماس با گروهی از ایرانیان معلق بین مرزهای بلاروس و لیتوانی متوجه شده است که پلیس وارد شده و آنها را دستگیر کرده است. او نمی داند پلیس مرزی بلاروسی است یا لیتوانیایی و سوال دیگر این است که از این پس چه خواهد شد.

در حالی که بلاروس به دلیل رقابت های سیاسی قبلی با اتحادیه اروپا از مجوز ورود شهروندان کشورهای فقیر برای هدایت مهاجران به اروپای غربی استفاده می کند، همسایگان بلاروس و همچنین مقاصد اصلی مهاجران مانند آلمان، فرانسه و بریتانیا ساکت نیستند. در پاسخ، آنها به پلیس مرزی کمک کردند تا کنترل بیشتری بر مرز بین بلاروس و لیتوانی و لهستان داشته باشد و این کار را برای پناهجویان دشوار می کند.

باید اضافه کرد که حتی در جریان هجوم پناهجویان به اروپا در زمان جنگ های داخلی سوریه و عراق، قاچاقچیان یا قاچاقچیانی که از مرز عبور می کردند جزء لاینفک این سفر خطرناک بوده و هستند. “برای پاهای شما آسان نیست که به اروپا برسند” تا پول خود را به تنهایی خرج کنید.

بدون دانستن زبان، بدون دانستن جغرافیای منطقه و مسیر، بدون دانستن حاشیه های سیاسی بین کشورها که به دولت ها اجازه می دهد خودشان از پناهجویان سوء استفاده کنند و مهمتر از آن، شما که قصد سفر غیرقانونی را دارید نمی توانید از شر فردی که پول شما را گرفت و سر برید. البته شکایت به پلیس را هم نمی‌بینید، این کار پناهجویان را طعمه آزار و شکنجه و رهایی آسان می‌کند.

طی پنج روز گذشته، دستگاه دیپلماسی ایران تعهد خود را برای یافتن پناهجویان ایرانی بازداشت شده در مرز با لیتوانی نشان داده است. این موضوع چگونه حل خواهد شد و آیا پناهجویان به دلیل تلاش برای عبور غیرقانونی از مرز مجبور به حضور در دادگاه و مجازات حبس خواهند شد، باید دید. می توان امیدوار بود که داستان این 13 نفر با رنجی کمتر از داستان خانواده ایرانیاد به پایان برسد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا