ما خاکشش نداریم! – خبر روزانه

پای عوامل مجهول در میان نیست، اما پای مسئولان ناشناس چرا! می دانیم مشکل چیست و از کجا می آید، اما نمی دانیم که حل معضل فوق العاده آلودگی هوا بر عهده کدام دستگاه است!

به گزارش خبر روزانه، در یادداشتی به گاز معلمان آنها می گویند: شاخص آلودگی هوای تهران دیروز به عدد 164 رسید، بنابراین شهروندان شاهد آلوده ترین روز در هفته های اخیر در پایتخت بودند. پیش از این در سلسله گزارش های «فرهیکتگان» در تشریح این بحران از آلودگی هوا نوشتیم. وضعیت واقعی این ابر معضل را زمانی باید دید که ویترین سیاستمداران و رسانه ها را رها کرده و شهرهای بزرگ کشور را یکی یکی قربانی غبار سیاه خود می کند. برای حل این معضل که هر سال اهمیت بیشتری پیدا می کند، همانطور که آمارها نشان می دهد، لازم است ابتدا آلودگی را شناخت و عوامل اصلی آن را شناسایی کرد و سپس مقامات مسئول را برای کنترل این عوامل تعیین کرد تا پاسخگوی حل و کنترل باشند. از بحران

تعریف جهانی آلودگی هوا: “آلودگی محیط داخلی یا خارجی توسط هر عامل شیمیایی، فیزیکی یا بیولوژیکی که ویژگی های طبیعی جو را تغییر می دهد.” منابع متداول آلودگی هوا وسایل گرمایشی و سوخت خانگی، خودروها، تاسیسات صنعتی و آتش سوزی جنگل ها هستند.

عوامل آلودگی هوا در کشور ما را می توان به وضوح همان عوامل در سایر نقاط جهان مشاهده کرد. اینطور نیست که عوامل ناشناخته دخیل باشند و مثلاً آلودگی موجود در شهرهای بزرگ پکن، کلکته، کراچی و مکزیکوسیتی با آلودگی موجود در تهران متفاوت است. بنابراین پای عوامل مجهول نیست، پای مسئولان ناشناس است که چرا! می دانیم مشکل چیست و از کجا می آید، اما نمی دانیم دقیقاً کدام دستگاه وظیفه حل فوق العاده معضل آلودگی هوا را بر عهده دارد. البته موضوع این نیست که هیچ سند حقوقی در سطح بالا در خصوص سیاست های کلان در کشور وجود ندارد. ضمناً قانون هوای پاک مصوب 1395 با هدف مقابله با آلودگی هوا در 34 ماده تصویب و برای سازمان حفاظت محیط زیست تعیین تکلیف شده است که باید با همکاری سایر دستگاه ها، سازمان ها و نهادهای ذیربط اجرا شود. که در دوره اجرای قانون، برنامه پنج ساله. ششم، توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران باید حد مجاز انتشار آلاینده ها را به استاندارد روز دنیا رساند، اما اکنون با پایان یافتن این دوره، شاهد افزایش غلظت آلاینده ها هستیم. .

سوال اینجاست که چه شخص یا ارگانی باید پاسخگوی قصور ۲۸ دستگاه مسئول در اجرای قانون هوای پاک و وضعیت موجود باشد؟ عوامل مشخص و راه حل ها مشخص است، هیچ عامل ناشناخته ای برای کنترل این بحران وجود ندارد. هر چیزی که هست روی زمین است و نیاز به عزم رهبران و تصمیم گیرندگان دارد.»

ما خاک نداریم!

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا