مبارزه با کرونا با انجام واکسیناسیون پس از ابتلا به کووید-۱۹

به گزارش شفاف، بیماری ننگین کرونری قلب همچنان در سراسر جهان در حال گسترش است و تاکنون افراد زیادی به این بیماری مبتلا شده اند. یکی از دلایل شیوع این ویروس این است که پروتئین های ناخن مانند به گونه ای رشد می کنند که به ویروس کمک می کند تا راحت تر به سلول میزبان نفوذ کند. در نهایت یک سویه جدید ظاهر می شود که منجر به گسترش سریع عفونت و انتقال آن از فردی به فرد دیگر می شود.

آنتی بادی های ضد ویروس کرونا به سندرم حاد تنفسی 2 که توسط سیستم ایمنی بدن ما تولید می شوند، می توانند به جلوگیری از عفونت با سویه های جدید این بیماری کمک کنند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، در یک مطالعه اخیر گفتند که ترکیبی از این دو (بیماری عروق ویروس کرونا قلب و واکسیناسیون) می تواند محافظت قوی تری در برابر سویه های جدید ایجاد کند.

محققان در ایالات متحده دریافتند افرادی که هم کووید-19 و هم واکسن را دریافت می‌کنند دارای آنتی‌بادی‌های باکیفیتی هستند که می‌تواند از آنها در برابر جهش‌های پروتئینی شبیه ناخن محافظت کند.

دکتر اتو یانگ، ایمونولوژیست از دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس و محقق ارشد می گوید: نتایج این مطالعه نشان می دهد که نه تنها کمیت، بلکه کیفیت آنتی بادی ها نیز می تواند در طول زمان بهبود یابد.

پروتئین ناخن دارای ناحیه ای به نام «دامنه اتصال گیرنده» (RBD) است که به ویروس اجازه می دهد تا به سلول میزبان حمله کند. این منطقه همچنین یک هدف مهم برای آنتی بادی ها است، اما جهش های تصادفی در “دامنه اتصال گیرنده” به این معنی است که این هدف همیشه در حال تغییر است.

در مطالعه جدید یانگ و همکاران. آنتی‌بادی‌ها علیه خون «دامنه اتصال گیرنده» شرکت‌کنندگان را با توانایی آنتی‌بادی‌ها برای خنثی‌سازی ویروس مقایسه کردند. آنها دریافتند افرادی که هم کووید-19 و هم واکسن را داشتند نسبت به افرادی که فقط به این بیماری مبتلا بودند یا فقط واکسینه شده بودند، آنتی بادی های بهتری داشتند.

تحقیقات قبلی نشان داده است افرادی که تا می 2020 و در طول موج اول اپیدمی از کووید-19 جان سالم به در برده‌اند، توانایی کمتری در ساخت آنتی‌بادی علیه سویه‌های جدید ویروس دارند. همین امر در مورد افرادی که مبتلا نشده اند اما واکسن کووید-19 را از سویه هایی مانند بتا یا گاما دریافت کرده اند صادق است. اما در همین حال، محققان در بدن افراد مبتلا به کووید-19 که پس از بهبودی واکسن دریافت کرده‌اند، آنتی‌بادی‌های قوی‌تری در برابر سویه‌های جدید یافته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا