متیل و شعر و شاهنامه آیینهای شب یلدا در کهگیلویه و بویراحمد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین ، گروه استان ها: آن روزها در خانه برف می بارید سالومه و چراغ و باغ و عشق همسایه یلدا بود، این دختر کمپینی سفید بر موهای پاییزی.

پاییز که لباس پوشیدی، در آغاز روز بزرگ، که روز به پایان رسید و ستارگان در آسمان شب درخشیدند، جشن یلدا با عطر حافظ و شاهنامه و پروانه در خانه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها این خاطره شروع شد که سال ها می توانی گوشه دل را سنجاق کنی.

خیلی دور حامی سلام ساده آه تو که نه در حافظه گوشی ها، بلکه در حافظه قلب ها جای گرفت و آغاز دوستی با آن شد خیر موهای سرد موهای سفید، در هر خانه ای که دستش می شود، باید لبخند و عشق و مهربانی باشد.

در این شب ها آغاز زمستان با آواز شاهنامه آمیخته می شد و مردم پاییز در آخرین نفس هایشان. یش با شعر و غزل و پروانه و “آره“گندم سرخ شده”، “نان شیرین” و “خاکستر” متشکرماخراج شدند.

متیل، شعر و آیین های شبانه شاهنامه یلدا در کهگیلوی و بایر احمد

شب یلدا یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است که از دیرباز در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد شبی برای برقراری پیوند، دوستی و تجدید دیدار و همچنین آداب و رسوم خاصی مانند شاهنامه خوانی و پختن انواع غذاهای محلی بوده است. و غذاهای سنتی و داستانی برای کودکان – سنت های باستانی، تعطیلات پاییز است.

شاهنامه خوانی یکی از آیین های دیرینه عشایر است که در شب یلدا صدای شاهنامه خوانی بزرگان سکوت این شب را می شکند و دل ها را از نور امید و دوستی در چراغ های چشمک زن روستا روشن می کند اما امروز این باستانی آیین در شب یلدا فراموش می شود.

متیل، شعر و آیین های شبانه شاهنامه یلدا در کهگیلوی و بایر احمد

در شب‌های یلد، مردم یک طایفه تا صبح دور هم می‌نشستند و شاهنامه می‌خواندند و شاهنامه‌خوان‌ها علاوه بر شعر، داستان‌هایی هم برای مردم تعریف می‌کردند و مردم شاهنامه را بسیار دوست داشتند.

اما امروزه فضای مجازی جایی برای آداب و رسوم جالب و سنتی باقی نگذاشته است و بیشتر افراد در هر سنی آنقدر در شبکه های اجتماعی وقت می گذارند که دیگر حوصله و حوصله انجام آداب و رسوم را ندارند و این عاملی است برای فراموشی . .

دکمه بازگشت به بالا