مردم در هزینه های استقلال و پرسپولیس شریک می شوند، اما در مدیریت‌شان نه!

استقلال و پرسپولیس بیش از هر زمان دیگری به کاپیتولاسیون نزدیک شده اند. اما این انتقال با آن چیزی که همه فکر می کنند متفاوت است. خصوصی سازی که به معنای واگذاری کامل سهام استقلال و پرسپولیس است، روندی است که دولت را از تصمیم گیری درباره این دو باشگاه باز می دارد.

اما برای این دو باشگاه قرار است بخشی از سهام واگذار شود و مالکیت دولتی در استقلال و پرسپولیس ادامه یابد. با پیشنهاد 10 تا 20 درصدی سهام استقلال و پرسپولیس که به زودی انجام می شود، دولت همچنان 80 درصد از دو باشگاه را در اختیار خواهد داشت و تمام تصمیمات ریز و درشت درباره دو باشگاه پرطرفدار تهران ادامه خواهد داشت.

مهم نیست که سهام هر باشگاه چقدر ارزش دارد و چقدر ارزش دارد که باعث اختلاف چند صد میلیارد تومانی شده است، مهم این است که دولت باز هم نمی‌خواهد تمام مالکیت استقلال و پرسپولیس را از دست بدهد و هنوز همه را در اختیار دارد. قدرت های آن در این دو باشگاه ذخیره می شود.

سال‌ها همیشه این بحث مطرح می‌شد که استقلال و پرسپولیس باید به بخش خصوصی واگذار شود و دولت مدیریت آنها را متوقف کند، اما با مدلی که دولت در نظر دارد، دو باشگاه را در صورت انجام واگذاری پیشنهاد می‌کند و واجد شرایط نیست. برای مدیریت این دو باشگاه از دست نرفته است.

منابع مالی دریافتی از واگذاری 10 تا 20 درصد سهام دو باشگاه توسط خود باشگاه ها برای حل مجدد بخشی از مشکلات مالی آنها هزینه می شود و مدیران دولتی می توانند به مدیریت فرااقتصادی در استقلال و استقلال ادامه دهند. پرسپولیس با اعتماد به نفس بیشتری. .

مدل در نظر گرفته شده برای انتقال استقلال و پرسپولیس شباهت زیادی به مدل انتقال سایپا و ایران هدرا دارد. دولت اکثر سهام خود را در دو شرکت خودروسازی فروخته است، اما به دلیل سهم در مالکیت دو شرکت تمام تصمیمات مدیریتی با موافقت دولت گرفته می شود.

استقلال و پرسپولیس در صورت عدم واگذاری 100 درصد سهام خود به سرنوشت مشابهی دچار خواهند شد. شرکت هایی که ظاهراً خصوصی شده اند، اما رهبران آنها توسط دولت منصوب می شوند و زیان آنها در حال افزایش است.

یعنی دولت می‌خواهد ۱۰ تا ۲۰ درصد از هزینه‌های باشگاه‌های «استقلال» و «پرسپولیس» را با مردم تقسیم کند، اما مدیریت آن‌ها را به‌صورت فردی مطرح کند.

دکمه بازگشت به بالا