مردم لبنان به روابط تاریخی خود با ایرانیان می‌بالند

پل عبدالساتر در دیدار با رایزن فرهنگی ایران در لبنان گفت: مردم لبنان به روابط تاریخی خود با ایرانیان افتخار می کنند.

به گزارش خبر روزانه به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عباس حمه یار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان با حضور در کلیسای مارونی لبنان با پل عبدالساتر اسقف اعظم کلیسای مارونی بیروت دیدار و گفتگو کرد. در بیروت

طرفین در خصوص موضوعات فرهنگی و گفتگوی ادیان توحیدی بحث و تبادل نظر کردند و بر لزوم توسعه و گسترش همکاری ها با رویکرد توسعه روابط فرهنگی تاکید کردند.

در ابتدا، هر دو طرف راه حل هایی را برای تقویت وحدت بین پیروان ادیان و مذاهب مختلف پیشنهاد کردند و گفتند: «تنوع و ناهمگونی فرقه ها و اقلیت ها نقطه ضعف نیست، اما در کشوری مانند کثرت گرایی قومی و مذهبی، نقطه قوت است برای پاسخگویی به ادیان و مذاهب مختلف. چالش.” .

اسقف اعظم کلیسای مارونی بیروت با اشاره به موضع جمهوری اسلامی ایران در دفاع از لبنان و کشورهای منطقه گفت: بر کسی پوشیده نیست که جمهوری اسلامی ایران اصل فوری را در اولویت قرار داده است. حمایت از مظلوم

رایزن فرهنگی کشورمان با تبریک سال نو به اسقف اعظم کلیسای مارونی در بیروت، آمادگی خود را برای توسعه همکاری های فرهنگی بین مسیحیان لبنان اعلام کرد.

حمه یار با قدردانی از شخصیت های ادبی مسیحی که در بزرگداشت اهل بیت(ع) آثار ارزشمندی خلق کردند، گفت: اندیشمندان و نویسندگان مسیحی در تجلیل از اهل بیت(ع) آثار شگفت انگیزی خلق کرده اند و به این سبب شهرت جهانی یافته اند. آثار.” و.

رایزن فرهنگی ایران در بیروت افزود: در نظر دارد مهم ترین آثار اندیشمندان و نویسندگان مسیحی درباره سیره اهل بیت(ع) را جمع آوری کند، آثاری که در مجموعه به جا مانده است.

وی گفت: نویسندگان مسیحی گنجینه ای غنی و گرانبها از خود به یادگار گذاشته اند که علاوه بر ارزش های رسمی و زیبایی، معنایی عمیق زیبایی شناختی و نمادین دارد. این آثار بسیار ارزشمند نیازمند تحقیق عمیق است.

اسقف اعظم کلیسای مارونی بیروت نیز به نوبه خود دلیل توجه مسیحیان به آموزه های شیعی را اشتراک آموزه های شیعی و مسیحی می دانست و علت شباهت های فراوان بین شیعه و مسیحیت را ظلم ستیزی می دانست. اهل بیت (ع) غایب شده است.

پل عبدالساتر با اشاره به پیوندهای تاریخی ایران و لبنان گفت: ایران و لبنان پیوندهای عمیق تاریخی، تمدنی و فرهنگی دارند و مردم لبنان به روابط تاریخی خود با ایرانیان افتخار می کنند.

حمه یار همچنین از علاقه اسقف اعظم عبدالستار به فرهنگ و تمدن ایران تشکر کرد و از ایرانیان تجلیل کرد و از وی دعوت کرد برای آشنایی با اماکن مذهبی و جایگاه مسیحیان ایرانی از کشورمان دیدن کند و از کلیساهای ایران بازدید کند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به وضعیت پیروان سایر ادیان از جمله مسیحیان در ایران اشاره کرد و از جایگاه اجتماعی آنان گفت.

حما یار تاکید کرد: حقوق مومنان به مذاهب و اقلیت های دینی در ایران اسلامی بیش از پیش به رسمیت شناخته شده و رعایت شده است.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان ابراز امیدواری کرد که این دیدار منشأ تحولی در توسعه روابط دو کشور در حوزه فرهنگی و گفت و گوی اساسی بین دو طرف باشد.

پیش از این دیدار، طرفین بر لزوم توسعه جلسات برای هموارسازی فرهنگ گفتگو و انسجام بین پیروان ادیان توحیدی به منظور جلوگیری از توطئه های خصمانه تاکید کردند.

رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان در پایان این یادواره یکی از قدیمی ترین نسخه های خطی عهد جدید (به زبان سریانی) را به اسقف اعظم کلیسای مارونی در لبنان اهدا کرد که با استقبال بسیار خوبی روبرو شد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا