مرگ آخرین چریک پیر فلسطین

احمد جبرئیل در سال 1938 ، 10 سال قبل از استقرار رژیم صهیونیستی در روستای یازور در بندر حیفا ، از پدری فلسطینی و مادری سوری متولد شد.

همزمان با تشکیل رژیم صهیونیستی در سال 1948 ، وی مانند بسیاری از فلسطینیان به همراه خانواده به سوریه مهاجرت کرد و تابعیت موقت جمهوری عربی سوریه را بدست آورد. وی در سال 1959 جبهه مردمی برای آزادی فلسطین را با مشارکت جورج حبش ، صلاح خلف ، خلیل الوزیر ، یاسر عرفات ، عبدالمحسن ابو مزار و سرهنگ ابوموسی تأسیس کرد که بعداً جنبش فتح را ترک کرد. در همان زمان ، احمد جبرئیل توسط ارتش سوریه برای گذراندن دوره آموزش افسران به دانشگاه نظامی مصر اعزام شد و 4 سال بعد وی از دانشکده مهندسی فارغ التحصیل شد و به عنوان سرتیپ ارتش سوریه خدمت کرد.

وی در سال 1968 به لطف رویکرد مارکسیستی برخی از اعضای جبهه مردمی گروه را ترک کرد و جبهه مردمی برای آزادی فلسطین “فرماندهی عمومی” را با رویکرد ملی اسلامی ایجاد کرد. وی از سال 1974 تا دو دهه گذشته ده ها عملیات چریکی موفقیت آمیز را از جمله عملیات الجلیل ، الخلیسا و نروژ که به طور گسترده در منطقه و جهان گزارش شده بود ، رهبری کرد. در سال 2002 ، رژیم صهیونیستی پسر بزرگ وی ، جهاد ، یکی از اعضای ارشد جبهه مردمی در لبنان را ترور کرد.

با پیروزی انقلاب اسلامی ، احمد جبرئیل از معدود رهبران فلسطینی بود که با ارسال پیامی به امام خمینی پیروزی انقلاب را تبریک گفت. از آن زمان ، احمد جبرئیل فقید به یکی از اعضای تأثیرگذار مقاومت تبدیل شده و برخلاف دیگر رهبران فلسطین ، تحت تأثیر تغییرات اقلیمی منطقه ای و بین المللی هرگز ارتباط خود را با ایران قطع نکرده و همیشه از طرفداران حزب الله لبنان بوده است.

روابط گسترده میان احمد جبرئیل ، دولت سوریه ، حزب الله و جنبش های مبارز فلسطینی ، چه اسلامی و چه ملی ، به تقویت محور مقاومت کمک کرده است. حتی در شرایطی که رئیس جمهور سابق حافظ اسد و رئیس جمهور فعلی سوریه بشار اسد در بحبوحه آشوب سیاسی بین ایران و سوریه قرار داشتند ، احمد جبرئیل فقید شخصاً در حل مشکلات احتمالی تهران و دمشق مداخله کرد.

دبیرکل پیشین جبهه آزادیبخش مردم فلسطین ، فرماندهی کل ، منتقد جدی توافق نامه های اسلو بین رژیم اسرائیل و جنبش فتح بود و از ملاقات با یاسر عرفات ، رئیس سابق تشکیلات خودگردان فلسطین ، تا زمان خودداری ورزید. مرگ در سال 2004 احمد جبرئیل همچنین علیرغم تابعیت سوریه ، از سیاست های سیاسی حافظ اسد رئیس جمهور سابق سوریه و بشار اسد رئیس جمهور منتخب سوریه به صراحت انتقاد کرد. وی پس از مشاجره با ژنرال فقید مصطفی طلاس ، وزیر دفاع وقت سوریه ، كه از احمد جبرئیل خواست بین فعالیت های چریکی و مسلحانه علیه اسرائیل و خدمت در ارتش سوریه را انتخاب كند ، از ارتش استعفا داد. سوابق درخشان مرحوم احمد جبرئیل نشان می دهد که وی بیش از 6 دهه برای آزادی کشور خود فلسطین از اشغال رژیم صهیونیستی جنگید اما هرگز به آرزوی دیرینه خود مبنی بر بازگشت به حیفا زادگاه خود نرسید و دور زندگی کرد از خانه.آفرین تسلیم شد.

با مرگ احمد جبرئیل ، آخرین صفحه دفتر غم انگیز چریک های نسل اول قدیمی مبارزان واقعی فلسطینی بسته شد ، اما مطمئناً نسل چهارم انقلاب فلسطین به راه احمد جبرئیل فقید برای آزادی اشغالگران ادامه خواهد داد کشور.

310311

دکمه بازگشت به بالا