مفهوم امامت باید در مجامع بین المللی مطرح شود

مفهوم امامت باید در مجامع بین المللی مطرح شود

خبر روزانه / کم مدیر بنیاد فرهنگی امامت گفت: مفهوم امامت هنوز در جامعه شیعه مظلوم واقع شده است اما باید با رویکردهای مختلف تاریخی ، تمدنی و فرهنگی وارد عرصه بین الملل شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمد تاکی سبحانی صبح امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی “امامت ، گزارشی از دستاوردها و مطالبات” که در بنیاد فرهنگی امامت برگزار شد ، اظهار داشت: ما باید بفهمیم که چه کمبودهایی در گادر داریم.
وی افزود: نه تنها غدیر بلکه اطلاعات لازم برای کلیه موارد شرعی نیز باید جامع باشد و احترام به این موارد ضروری است.
مدیر بنیاد فرهنگی امامت افزود: امامت و ولایت از ارکان تعالیم شیعه است و در هر دوره ای مسئله امامت یکی از مباحث اساسی ما قلمداد شده است.
وی ادامه داد: در دوره مدرن اتفاقاتی در جامعه شیعه رخ داده است که در آن مسئله امامت کم شده است. یکی از عوامل این سوال وجود تمدن مادی غرب بود که تعارضاتی را برای جامعه اسلامی ایجاد کرد.
سبحانی تأکید کرد: عامل دیگری که مفهوم امامت را کاهش داد ، درگیری شیعیان با فرقه های مختلف اهل سنت بود. ظهور خط تکفیرا و وهابیت باعث افزایش فاصله بین جامعه شیعه و جامعه اهل سنت و فضای گفتگو شد. حذف شد
وی ادامه داد: سومین عامل رویکرد کسانی بود که زیر پرچم نزدیک شدن ادیان گفتند اگر می خواهیم به سمت وحدت حرکت کنیم نباید اختلاف نظر داشته باشیم.
مدیر بنیاد فرهنگی امامت گفت: در آثار شهید مطهری علاوه بر سخنرانی مهم وی در کتاب علاme امینی الغدیر ، بارها درباره حادثه با گادیر بحث شد و یکی از مهمترین سخنرانی های وی در مورد گادیر اسلام شد اسلام با Gadir.
وی افزود: این شرایط ما را مجبور به مواجهه با سقوط اندیشه های امامت و ولایت در جامعه شیعه طی 100 سال اخیر یا همین حدود کرده است.
سبحانی تأکید کرد که مسئله امامت از مباحث اصلی حوزه علمیه فعلی نیست و در این زمان است که کتابهای زیادی درباره امامت در میان علمای سلف نوشته شده است.
وی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، تشیع ظاهری بین المللی پیدا کرده است ، بنابراین دشمنان و سلفی ها سعی در حمله به مسئله امامت دارند.
مدیر بنیاد فرهنگی امامت گفت: آیت الله میلانی به توصیه بزرگان مرجع تقلید ، بحث درباره امامت را به عنوان یک موضوع آغاز کردند ؛
وی ادامه داد: رسمیت بخشیدن به آموزه های امامت در حوزه های علمیه یکی از مراحل مهمی بود که برداشته شد ؛ در گذشته بخش امامت مورد توجه قرار نمی گرفت و در بخش الهیات دروس ، بخش امامت ساده ترین بود.
سبحانی اظهار داشت: 12 سال پیش فصل سوم امامت اهل بیت (ع) به عنوان یک رشته مستقل تصویب شد و 12 دوره در این دوره برگزار شد.
وی گفت: ما برای اولین بار یک امامت مقایسه ای و بیماری شناسی را در سطح چهارم پذیرفته ایم.
مدیر بنیاد فرهنگی امامت گفت: اساتید بنیاد فرهنگی امامت سعی کرده اند در بحث امامت منبع جامعی جمع کنند و امروز در جامعه ایران هیچ گروهی نیست که نیاز به تحصیلات امامت داشته باشد و آموزش آن غیرممکن است. آی تی.
وی یادآور شد: مدرک دکتر امامت در دانشگاه تأیید شد ، تعدادی از دانشجویان نیز در این رشته تحصیل کردند ، اما به دلیل کمبود مناطق لازم ، این سیستم آموزشی در صورت لزوم گسترش نیافت.
سبحانی گفت: آنچه تاکنون در نظام تعلیم و تربیت امامت به دست آمده آغاز مسیر است و کارهای زیادی باید انجام شود.
وی تأکید کرد: “غیر از بخش آموزش ، کارهای مهمی در بخش تحقیقات انجام شده است و ما طی 10 سال گذشته شاهد افزایش تحقیقات درباره امامت بوده ایم و این کار نشان می دهد که در آینده شاهد پیشرفت در این زمینه خواهیم بود. .
مدیر بنیاد فرهنگی امامت گفت: آشنایی با تاریخ اندیشه امامت در این 14 قرن بسیار مهم بوده و بیشتر مطالعات شرق شناسی غربی بر این موضوع متمرکز بوده است ، اما ما شیعیان هنوز از میراث علمی خود اطلاعی نداریم. امامت “..”
وی افزود: شناخت کارهای پژوهشی امامت طی 50 سال گذشته یکی از اقدامات بنیاد بوده است ؛ مقالات علمی نیز به عنوان یک اثر علمی شناخته و نمایه می شوند.
سبحانی اظهار داشت: استخراج و تهیه سیستم جامع سوالات امامت به مدت 8 سال با استفاده از اساتید و محققان انجام شده است. در این اثر ، دانش درباره امامت برای اولین بار طبقه بندی شد ، از جمله مجموعه ای از نیازها.
وی گفت: کارهای خوبی برای احیای میراث امامت انجام شده است ، اما دور از مطلوب است ؛ متأسفانه میراث بزرگ امامت ما در آن گوشه کتابخانه ها بوده است که محققان از آن اطلاع نداشتند. شبه قاره هند.
مدیر بنیاد فرهنگی امامت گفت: چهار مutesسسه علمی ما آثار فراموش شده را زنده کرده اند و بیش از 100 جلد کتاب امامت در سال های آینده منتشر می شود.
وی ادامه داد: امروز علاوه بر انتشار 100 جلد از آثار مهم امامت ، امروز حدود 30 پژوهشگر جوان تربیت شد.
سبحانی افزود: یکی از اشکالات این بود که ما نشریه تخصصی در زمینه امامت نداشتیم و خوشبختانه امروز تنها نشریه تخصصی در حوزه امامت توسط بنیاد فرهنگی امامت اداره می شود.
وی یادآور شد: امسال نسخه عربی امامت ایجاد خواهیم کرد و امیدواریم اولین شماره آن سال آینده در گدیر منتشر شود که علاوه بر ایران در لبنان و عراق نیز منتشر می شود.
مدیر بنیاد فرهنگی امامت گفت: ما همچنین در تلاش هستیم مجله امامت را به زبان انگلیسی منتشر کنیم ، زیرا بسیاری از مردم جهان در تلاش برای درک مشکل امامت هستند که انتشارات ما می تواند منبع خوبی برای آن باشد.
وی افزود: تحقیقات ما تحقیق بین ادیان بین شیعه و سنی است و ما باید تحقیق مقایسه ای بین مذاهب انجام دهیم زیرا درباره امامت نه تنها در شیعیان بلکه در کتاب مقدس ، تورات و سایر ادیان نیز بحث شده است. ریشه های امامت می تواند باشد مشاهده گردید.”
سبحانی ادامه داد: “س questionsالات بسیاری در مورد وضعیت اهل بیت (ع) در فرهنگ شیعه امروز وجود دارد که باید پاسخ داده شوند.”
وی گفت: پیشنهاد ما ایجاد امامت در مطالعه قرآن در سطح چهار حوزه علمیه و در مقطع دکترا است ؛ علاوه بر این ، تحقیقات تاریخی امامت مورد توجه شرقی ها است و اگر ما در این زمینه کار نکنیم در آینده با خطر مواجه خواهیم شد.
مدیر بنیاد فرهنگی امامت با بیان اینکه اساس تاریخ شیعه در همه زمینه ها مربوط به فرهنگ امامت است ، تأکید کرد: مفهوم ولایت بالاتر از مفهوم امامت در فرهنگ شیعه است و این ایده توضیحات مختلفی پیدا کرده است در تاریخ.
وی تحریفات هیئت های مذهبی را متذکر شد و اظهار داشت: متأسفانه فضای هیئت های ما در سالهای اخیر گاهی با جهل همراه است و در این شرایط متأسفانه برخی از دوستان نادان کار خود را به خطر می اندازند و بعد از آنها دشمنان خردمند به کار می آیند “

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا