بین الملل

مناظره ۲۰۲۴ «بایدن – ترامپ» آغاز شد

اولین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده آمریکا با حضور «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات و «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوری‌خواه آغاز شد.

به گزارش خبر روزانه، امروز جمعه ۸ تیر اولین دوئل انتخاباتی «جو بایدن» رئیس‌جمهور کنونی و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا به میزبانی تلویزیون سی‌ان‌ان در آتلانتا در حال برگزاریست و نامزدها برای رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری هم‌اکنون رو در روی یکدیگر ایستاده‌اند.

  • قوانین و گزارش مربوط به اولین مناظره ۲۰۲۴ را در اینجا بخوانید.

مجری در ابتدا هزینه افزایش قیمت در ایالات متحده را برجسته ساخت.

ترامپ در ابتدا گفت که همه اینها «میراث بایدن» بوده است و می‌گوید که در دوران کووید-۱۹ بودیم اما تلاش می‌کند تا هزینه‌ها را کنترل و شعل‌ها را احیا کند. او می‌گوید که بایدن کار خاصی در این زمینه نکرده است.

او می‌گوید که ما «قوی‌ترین اقتصاد» را داریم و به دستاوردهای مثبتش اشاره می‌کند و می‌گوید که جنگی در دولت او نبود.

بایدن می‌گوید که چه کسی معتقد است اقتصاد در زمان ترامپ خوب بود.

او تاکید می‌کند: اقتصاد برای مرفهین خوب بود. در دوران ترامپ سربازان ما در افغانستان کشته شدند اما او کار نکرد. همه فکر می‌کردند کشور امنی هستیم در آن دوران اما من اجازه ندادم سربازی کشته شود.

مجری برنامه به بدهی‌های کشور اشاره می‌کند.

ترامپ مجددا می‌گوید: حتی در زمان کووید-۱۹ وضع ما خوب بود. استقلال انرژی داشتیم و با وضعیت واکسنی که داشتیم من دوران خوبی تحویل بایدن دادیم. کسانی که در دوران بایدن فوت کردند بیشتر بودند و اجباری شدن واکسن‌ها موجب نارضایتی شد و دیگر کسی به ما احترام نمی‌گذارد و شبیه کشور جهان سوم شدیم.

ترامپ به سمت «مهاجرت غیرقانونی» رفت که مجری مجددا به اقتصاد و بدهی اشاه کرد.

بایدن می‌گوید: با پول مالیات‌ها می‌توانی هزینه‌هایی را پرداخت کنیم. در نهایت ما سلامت بهداشت را درست می‌کنیم.

ترامپ در واکنش گفت که با بایدن وضعیت تامین اجتماعی ما «نابود» شده و وضعیت کشور ما «شرم‌آور» است.

دانا بش به حقط سقط جنین اشاره می‌کند که به ایالت‌ها واگذار شده است.

ترامپ می‌گوید: من با دادگاه قانون اساسی موافقم. این ایالت‌ها هستند که باید تصمیم بگیرند. هر ایالتی برای خودش تصمیم می‌گیرد. من به استثناها اعتقاد دارم و برای تجاوز باید استثنا قائل شد. دموکرات‌ها رادیکال هستند. آنها می‌خواهند بچه را پس از تولد بکشند.

بایدن می‌گوید: اکثرا از قانون «رو در برابر وید» حمایت می‌کردند اما این آقا (ترامپ) نگذاشت. حمایت من از سقط جنین درخصوص رو در برابر وید است و مشورت با پزشک را ترجیح می‌دهم. سیاستمدار مهم نیست، پزشک باید نظر دهد.

ترامپ می‌گوید: آنچه بایدن می‌گوید یعنی بچه را از رحم زن باید بیرون کشید و کُشت.

بایدن درباره «مهاجرت غیرقانونی» می‌گوید: ما به دنبال کنترل شرایط هستیم.  اکنون ۴۰ درصد کمتر نسبت به دولت ترامپ از مرز رد می‌شوند.

ترامپ می‌گوید: نمی‌فهمم او چه می‌گوید! ما امن‌ترین شرایط را داشتیم. او مرزها را به سمت افرادی باز کرد که از تیمارستان و زندان می‌آمدند. او مرز را باز گذاشته است. نیازی به قانون نداشتیم. آن زمان مرزها امن‌ترین در زمان تاریخ بودند.

بایدن استدلال می‌کند نمی‌گویم هیچ تروریستی از مرز رد نشده اما ترامپ اغراق می‌کند.

ترامپ ادعا کرد: «کسانی را که ما کشتیم تروریست بودند؛ البغدادی و سلیمانی. ما مرزی نداریم.»

وی افزود: ما تبدیل به کشوری غیر متمدن شده‌ایم. ما باید سریعا مهاجران غیرقانونی را اخراج کنیم. آنها در هتل‌های لوکس نیویورک زندگی می‌کنند.

بایدن هر آنچه ترامپ گفت را «دروغ» خواند.

سیاست خارجی

ترامپ در رابطه با جنگ اوکراین می‌گوید: اگر ما یک رئیس‌جمهور واقعی داشتیم، پوتین هرگز به اوکراین حمله نمی‌کرد. بایدن کاری نکرد. او روسیه را تشویق کرد. آنقدر خروج از افغانستان فاجعه بود که پوتین یاد گرفت.

بایدن می‌گوید: همه اینها چرت و چرند هستند. بسیاری شهروندان آمریکایی را از افغانستان خارج کردیم. روسیه گفت ظرف پنج روز کی‌یف را می‌گیرد اما نتوانست.

ترامپ می‌گوید: این جنگی است که نباید آغاز می‌شد. پول زیادی به اوکرین داده شد. هر بار زلنسکی به اینجا می‌آید، بایدن چک می‌کشد. این جنگ اصلا نباید شروع می‌شد. همه افراد به صورت احمقانه در حال کشته شدن هستند.

بایدن ادعا کرد: پوتین جنایتکار جنگی است. فکر می‌کنید اگر اوکراین را بگیرد همه چیز تمام می‌شود؟ لهستان و کشورهای عضو ناتو چه می‌شوند؟

مناظره 2024

جنگ غزه

بایدن می‌گوید: همه کسانی که در اعضای شورای امنیت بودند از برنامه سه مرحله‌ای ما حمایت کردند. تنها کسی که به جنگ ادامه می‌دهد، حماس است. من از ارائه بمب‌های ۲۰۰۰ پوندی به اسرائیل خودداری کردم. ما تنها مدافع اسرائیل هستیم. حماس اجازه نخواهد داشت به فعالیت خود ادامه دهد. ما حماس را تضعیف کردیم و باید نابود شود.

ترامپ مجددا به اوکراین اشاره کرد و گفت: اقیانوسی فاصله است میان ما و اروپا. چرا به اروپایی‌ها نمی‌گویید بیشتر کمک کنند؟ آنها در ناتو باید سهم خود را بپردازند. اما در مورد اسرائیل و حماس، اسرائیل می‌خواهد حماس را نابود کند.

بایدن، اظهارات رقیبش را «احمقانه» خواند و گفت: اگر اقیانوس جلوی ما باشد، ماده ۵ ناتو چه می‌شود؟ حمله به یکی از اعضا به منزله حمله به همه ماست.

ترامپ درباره شورش به کنگره می‌گوید: ششم ژانویه وضعیت مرز ما خیلی خوب بود. ما در آن دوره پایین‌ترین سطح مالیات را داشتیم و همه به ما احترام می‌گذاشند اما اکنون به ما می‌خندند. البته من به کسی نگفتم بروید و به کنگره هجوم بیاورید. من بر اعتراض مسالمت‌آمیز و وطن‌پرستی تاکید کردم.

بایدن می‌گوید: آنها تشویق کردند تا به کنگره هجوم بیاورند. ما به هر دادگاهی رفتیم، گفتند که ترامپ این افراد زندانی را تشویق کرده است.

ترامپ به محکومیت «هانتر بایدن» اشاره کرد و گفت: پسر خودش هم محکوک شد و خودش هم هر وقت کاخ سفید را ترک کند، محکوم می‌شود.

بایدن می‌گوید اینکه ترامپ ادعا می‌کند هیچ کاری نکرد «احمقانه» است و پرونده کیفری ترامپ را برجسته کرد.

او گفت تو با بازیگر فیلم‌های غیراخلاقی «رابطه داشتی» اما ترامپ این مسئله را رد کرد و گفت «نداشتم.»

بایدن می‌گوید: هر چه بیشتر بدانیم ترامپ با کشور ما چه کرده، متوجه می‌شویم که او علیه دموکراسی است. پسر اولم که در عراق کشته شد اصلا نمی‌خواستم در انتخابات شرکت کنم.

ترامپ پاسخ می‌دهد: ریاست بایدن بدترین دوره تاریخ ما بوده و ما اصلا نباید بحث کنیم.

بایدن می‌گوید: ما دیدیم که حتی معاون خودش هم حاضر به حمایت از او نشد.

حقوق سیاه‌پوستان

بایدن می‌گوید: تجارت سیاه‌پوستان در زمان ما گشایش یافت. ما تلاش کردیم هزینه مراقب کودکان را به نصف برسانیم. قاعدتا وقتی هزینه مراقبتها کمتر می‌شود، رشد اقتصادی افزایش می‌یابد. این تورم است که به آنها لطمه می‌زند.

ترامپ می‌گوید: تورم را چه کسی ایجاد کرده است؟ دائما می‌گوید تورم! قیمت غذا افزایش یافته و کشوری به او تحویل دادم که عالی بود. واقعیت این است که بدترین کاری که کرده مهاجرت غیرقانونی است که شغل سیاه‌پوستان را می‌گیرد.

بایدن می‌گوید: تورم نبود وقتی رئیس‌جمهور شدم زیرا اقتصاد ما را ترامپ نابود کرده بود. ما برای اقلیت‌ها شغل ایجاد کردیم. من تعداد پلیس‌ها را در خیابان افزایش دادم و او می‌خواهد کاهش دهد. تورم کار ترامپ بود با بی‌کفایتی در مسئله کووید.

تغییرات اقلیمی

ترامپ می‌گوید: اول جوابش را بدهم. هر گروه پلیسی از ترامپ حمایت می‌کند. ما اصلاحات قوه قضاییه را داشتیم و بیشترین میزان بهره‌مندی را سیاه‌پوستان داشتند و هم‌اکنون هم آنها بیشتر از من حمایت می‌کنند. من می‌خواهم آب و هوای ما کاملا پاک باشد. ما انواع انرژی‌ها را استفاده می‌کردیم.

بایدن می‌گوید: من جامع‌ترین قانون تغییرات اقلیمی را وضع کرده‌ام. ما ۵۰ میلیون دلار به کالج سیاه‌پوستان اختصاص دادیم. او ادعا می‌کند پاکیزه‌ترین آب را داشتیم؟! او هیچ چیز از تغییرات اقلیمی نمی‌داند.

ترامپ می‌گوید: توافق پاریس فقط از آمریکا پول می‌گرفت.

بایدن: توافق پاریس به ما کمک کرد و این ادعا که ترامپ می‌گوید «مهربان‌ترین» است را قبول ندارم.

این خبر تکمیل می‌شود …

دکمه بازگشت به بالا