موج هفتم نزدیک شد – خبر روزانه

افزایش تعداد مراجعات سرپایی به مراکز درمانی و جهش تعداد بیماران عروق کرونا ویروس طی 15 روز گذشته نشان دهنده روند افزایشی ابتلا به کووید-19 است.

به گزارش روزنامه خبر روزانه یک همشهری وی نوشت: کارکنان مراکز درمانی، متخصصان عفونی بخش‌های ویژه بیمارستان‌ها و پزشکان مطب از افزایش تعداد مبتلایان به علائم کرونا که اغلب به صورت سرماخوردگی ظاهر می‌شود، گزارش می‌دهند آمار وزارت بهداشت از شیوع کرونا در کشور این نیز قابل درک است. همانطور که مشاهده می کنید طی دو هفته گذشته تعداد مبتلایان افزایش چشمگیری داشته است، به طوری که تعداد روزانه مبتلایان از اول تیرماه که 265 نفر بود، دیروز چهاردهم به بیش از 1084 نفر رسید. این ماه.

تعداد فوتی ها نیز با نوسانات اندک افزایش یافته است، اما به گفته کارشناسان عفونی هنوز نگرانی در مورد تعداد فوتی ها وجود ندارد. تعداد بیماران بستری در ابتدای تیرماه 67 نفر و دیروز 150 نفر بود و در این شرایط نگرانی از شیوع کرونا افزایش یافته است.

محمدرضا هاشمیان، متخصص مراقبت های ویژه و از اعضای کمیته علمی تاج، روز گذشته به همشهری گفت: نشانه هایی از ورود به موج هفتم تاج و تخت وجود دارد. وی که در بیمارستان مسیح دنشواری کار می کند، درباره افزایش تعداد مبتلایان به علائم کرونا در بیمارستان ها، درمانگاه ها و درمانگاه ها توضیح بیشتری داد. به گفته وی، بر اساس آمار، بر اساس آخرین اطلاعیه وزارت بهداشت، ۱۸۴ بیمار جدید و ۱۵۰ نفر به تعداد بستری‌های ناشی از کرونا اضافه شد: سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‌ها و نقص‌های ایمنی در این کشور هستند. خطر بیشتر، و همانطور که تصویربرداری از بیماران نشان داده شده است، در مراحل حاد، ریه های بیماران نیز درگیر می شوند.

به گفته هاشمیان، علائم شبیه سرماخوردگی است، هرچند اگر عفونت ها از بالا به پایین برود نشان دهنده آسیب ریه است: «اکنون سویه غالب BA4 و BA5 است. در حالی که ما می توانیم تغییرات قابل توجهی را در تعداد بیماران مشاهده کنیم، هنوز این تغییرات را در آمار پذیرش ICU مشاهده نمی کنیم. بنابراین این امید وجود دارد که این بیماری با شدت کم تا حدود سه هفته افراد را تحت تاثیر قرار دهد و آمار مرگ و میر افزایش نیابد. بعید به نظر می رسد که دوباره گرفتار همه گیری کرونا شویم. اما به هر حال اینها نشانه های ورود به موج هفتم کرونا است، در صورت افزایش موارد ممکن است درگیر اوج گیری باشیم.»

به گفته این کارشناس، «آمیکرون» مانند «دلتا» نیست، مردم نباید بترسند، بلکه باید مراقب باشند: «درمان کرونا گران است، اکنون نسبت به قبل، مبلغی که باید برای درمان کرونا پرداخت می‌شود، بیشتر شده است. بنابراین، هر عفونت و بستری شدن در بیمارستان بسیار گران تمام می شود، برای جلوگیری از ابتلا افراد ضروری است.»

وی بر استفاده از ماسک در فضاهای بسته تاکید کرد: نمی توان مانند گذشته به مردم گفت که پروتکل ها را رعایت کنند، در هر صورت شیوع کرونا مانند گذشته نیست و دیگر نمی توان مردم را محدود کرد یا محدود کرد. مجبور به قرنطینه می شوند.” سازمان جهانی بهداشت چنین مجوزی را به کشورها نمی دهد. مصونیت باید با واکسیناسیون تقویت شود. در حال حاضر کشورهایی مانند امارات و کوبا موارد عفونت بالایی دارند اما میزان مرگ و میر صفر است. در ایران نیز مصونیت باید رعایت شود. با واکسن تقویت شود.”

ستاد ملی مبارزه با کرونا در ابتدای هفته گذشته «توصیه اکیدی» برای معرفی دوز تقویتی کرونا برای افراد بالای 12 سال ارائه کرد و روز دوشنبه معاون وزیر بهداشت در نامه‌ای اعلام کرد. نامه ای به دانشگاه ها، علوم پزشکی درباره صدور مجوز حق معرفی نوبت چهارم. اگرچه به گفته کارشناسان، تعداد تزریقات بعدی کرونا دیگر نباید اعلام شود و تنها به عنوان واکسن یادآوری یا تقویتی ذکر شده است. زیرا این واکسن ها مانند آنفولانزا باید سالانه تزریق شوند. معاون وزیر بهداشت در نامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام کرد که با توجه به بازگشت زائران حج، تجمع اربعین، از سرگیری کار مدارس و دانشگاه‌ها، تمامی گروه‌های سنی قابل دریافت واکسن و غیره. بیش از شش ماه از آخرین تزریق واکسن آنها گذشته است، تزریق را انجام دهید. وی همچنین در این نامه بر مدت زمان استفاده از ماسک، رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه در گروه های پرخطر تاکید و خواستار تشخیص به موقع ورود سویه های جدید شد.

تهدید کارکنان پزشکی از سوی ضد واکسیناسیون ها

اکنون در این شرایط یک متخصص مراقبت های ویژه از ورود واکسن به کشور انتقاد می کند و می گوید: «ایران در زمینه واکسیناسیون خیلی خوب عمل کرده است، اما اکنون تبلیغات از معرفی واکسن ها بسیار کمتر شده است. روزی بیش از یک میلیون نفر روزانه واکسینه می شدند و اکنون به 12 هزار نفر در روز رسیده است. از سوی دیگر، ضد واکسیناسیون ها، یعنی مخالفان واکسیناسیون، پرسنل پزشکی را به شدت تهدید و مزاحمت می کنند، اغلب شاهد این تهدیدها در فضای مجازی هستیم و نسبت به تجویز دوز سوم و تقویت کننده واکنش تندی نشان می دهند. در هر صورت ممکن است واکسن عوارض و درصد خطا داشته باشد، اما باید به آن نگاه مثبت داشت.»

وی ادامه می دهد: تا به امروز حدود 27 میلیون نفر سومین نوبت واکسن خود را دریافت کرده اند و تعداد افرادی که شش ماه از آخرین تزریق آنها گذشته است زیاد است. این واکسن دائمی نیست و اثربخشی آن به مرور زمان کاهش می یابد.»

به گفته وی، افرادی که در گروه خطر قرار دارند، نوبت سوم را مصرف کنند و اگر مدت زمان زیادی از این واکسن گذشته است، یادآور می شود: کسانی که دو نوبت واکسن مصرف کرده اند مصونیت کامل ندارند، مشکل دیگر این است که واکسیناسیون مجدد غیرقابل دسترس است. پرسنل پزشکی. این افراد باید در محل کار واکسینه شوند. همچنین افراد زیادی هستند که خواهان تزریق تقویت کننده هستند اما نمی دانند کجا بروند.

وی با انتقاد از بی توجهی صدا و سیما به معرفی دوز تقویت کننده کرونا می گوید: «مردم تمام اطلاعات خود را از فضای مجازی می گیرند. در حالی که خیلی ها در این فضا فعال نیستند. از سوی دیگر، هیچ تبلیغی برای معرفی نوبت چهارم واکسن کرونا وجود ندارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا