موضوعات اندک اما مهم در مذاکرات باقی مانده است

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز (چهارشنبه) در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه عمان گفت: در مذاکرات امروز با وزیر امور خارجه پادشاهی عمان توافق کردیم که روابط سیاسی دو کشور هم سطح خواهد بود.

وی افزود: امروز روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عمان را روابط عالی، مثال زدنی و راهبردی در کشورهای حوزه خلیج فارس می نامیم.

وی خاطرنشان کرد: در ماه‌های اخیر گام‌های زیادی در زمینه همکاری‌های اقتصادی و تجاری برداشته‌ایم، اما با توجه به پتانسیل‌های دو کشور هرگز این حجم مبادلات تجاری را کافی نمی‌دانیم و توافق می‌کنیم که برای توسعه بیشتر روابط تلاش‌های بیشتری انجام شود. .

امیر عبداللهیان افزود: امیدواریم در آینده ای نه چندان دور روسای جمهور دو کشور بتوانند با یکدیگر دیدار کنند.

وی اعلام کرد: دعوت رسمی رئیس جمهور کشورمان توسط جناب سلطان عمان انجام شده است و امیدواریم این سفر به این منطقه مهم محله ما هر چه زودتر انجام شود و البته در طول این سفر، ما می توانیم نقطه عطف جدیدی ایجاد کنیم.” دو کشور ایجاد شده است.

وزیر امور خارجه گفت: در این راستا و در زمینه سیاست حسن همجواری، جمهوری اسلامی ایران در دولت مردمی طی دو روز گذشته، آقای رئیسی در دوحه دیدارها و توافقات بسیار مهمی با امیر قطر داشت. و 14 سند در زمینه های مختلف امضا کرد. رئیس جمهور همچنین در اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز شرکت کرد.

امیر عبداللهیان افزود: معتقدیم با همکاری همه جانبه می توان به ثبات و امنیت بیشتر دست یافت.

وی همچنین در تشریح مذاکرات ایران با عربستان گفت: تاکنون چهار دور مذاکره بین تهران و ریاض با کمک و مساعدت مقامات ذیربط عراق انجام شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: از طریق وزیر خارجه عراق که این هفته در مونیخ آلمان با وی دیدار کردیم، پیامی دریافت کردیم که طرف سعودی آماده ادامه این مذاکرات است. ما به نوبه خود از آمادگی خود برای انجام مذاکرات و دستیابی به نتایج امیدوارکننده در روابط دو کشور صحبت کردیم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه آماده ادامه سیاست رایزنی و گفت وگوی مشترک با همه طرف ها در خصوص مسائل منطقه هستیم، افزود: معتقدیم حل بحران های مختلف در منطقه ما چیزی جز گفت وگو و رایزنی و در نتیجه همکاری نیست. “.

وی افزود: رقابت مبتنی بر بی اعتمادی تنها به نابودی منطقه و از بین رفتن ثروت هنگفت منطقه منجر می شود. ما امیدواریم که همه طرف ها درک کنند که به دلیل ناامنی محیط زیست برای دیگران، نمی توانند امنیت خود را به دست آورند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بر این اساس ما مجدداً آمادگی خود را برای هرگونه اقدام منطقه‌ای که به توسعه امنیت پایدار و رشد اقتصادی و بشردوستانه منطقه کمک کند، تاکید می‌کنیم.

امیر عبداللهیان در خصوص بحران یمن نیز گفت: اکنون شرایط به یک فاجعه انسانی بزرگ تبدیل شده است.

وی افزود: اینکه سفیر جمهوری اسلامی ایران شهید ایرلو به دلیل شرایط سخت محاصره انسانی در یمن نتوانست از حداقل امکانات پزشکی استفاده کند و به دلیل بیماری عروق کرونا قلب و کمبود امکانات پزشکی. در این کشور، اوج زوال انسانی در یمن را نشان می دهد.» و اینکه حتی مقامات و دیپلمات های عالی رتبه در کنار مردم یمن از این فاجعه انسانی رنج می برند!

وی گفت: امیدواریم همه طرف ها هر چه زودتر به راه حل سیاسی بازگردند.

امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی برای دستیابی به صلح و امنیت در منطقه و همچنین پایان دادن به جنگ یمن و آغاز گفتگوهای یمنی-یمنی فعالانه از این موضوع استفاده می کند و از این پتانسیل و روابط بهترین استفاده را خواهد کرد. با همه احزاب در منطقه.”

وی در رابطه با افغانستان نیز گفت: امیدواریم تلاش‌هایی را که جمهوری اسلامی ایران از چند ماه پیش آغاز کرد، در اسرع وقت پیگیری کنیم و در عین حال با تمام احزاب، رهبران و اقوام افغانستان در تماس دائمی هستیم و امیدواریم که دولت در اسرع وقت.» فراگیر با مشارکت تمام اقوام در افغانستان تشکیل شود.

وی گفت: ما از آنچه در بحران اوکراین رخ داد خوشحال نیستیم. متأسفانه رفتار تحریک آمیز ناتو و آمریکا باعث نگرانی اوضاع در این منطقه شمالی و اطراف جمهوری اسلامی ایران شده است.

امیر عبداللهیان افزود: از همه طرف ها می خواهیم که بحران را به صورت مسالمت آمیز خاتمه دهند.

وی افزود: هفته گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با وزرای امور خارجه روسیه و اوکراین درباره موضوع علنی و شفاف جمهوری اسلامی ایران، اعلام شد که دخالت ناتو و آمریکا در این موضوع کمکی نمی‌کند، اما این موضوع مطرح شد. اقدامی تحریک آمیز راه حل این مشکل جنگ نیست، گفتگو و تصمیم گیری اسلامی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره مذاکرات وین نیز گفت: مذاکرات وین به مرحله حساسی رسیده است و امروز علاوه بر روابط دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و مذاکرات وین را با وزیر امور خارجه پادشاهی عربستان نیز بررسی کردیم. امان چند موضوع دیگر اما بسیار مهم در وین وجود دارد.

امیرعبداللهیان گفت: در مونیخ و همکارم آقای باقری در وین در دیدارهایی که با غرب داشتیم مستقیما تاکید کردیم که در مذاکرات وین از خطوط قرمز خود عبور نخواهیم کرد.

وی تاکید کرد: به هیچ وجه در مذاکرات وین از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران عبور نخواهیم کرد و تعهد قاطع خود را به این موضوع نشان نمی دهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در عین حال ضرورت هرگونه مذاکره را مفید می دانیم و این مذاکرات باید برای ملت بزرگ ایران مفید باشد.

امیرعبداللهیان گفت: هنوز مذاکرات مستقیمی بین مذاکره کننده ارشد ایران و نمایندگان 4+1 در وین در خصوص دستور مذاکرات در وین داریم و بین نماینده آمریکا و هیئت جمهوری اسلامی تبادل نظر خواهد شد. ایران از طریق “Mo Ra” نماینده اتحادیه اروپا.

وی افزود: پیام‌های زیادی از سوی مقامات آمریکایی مبنی بر لزوم گفت‌وگوی مستقیم دریافت می‌کنیم، برای ما مهم است که این گفت‌وگو چه فایده‌ای خواهد داشت و آیا آینده با آنچه در مذاکرات کنونی اتفاق افتاد متفاوت است یا خیر. هر دستاوردی فراتر از آن خواهد بود.” می خواهد یا نمی خواهد.

وی گفت: تاکنون عمدتا پیام های مثبتی از سوی آمریکا شنیده ایم اما تاکنون هیچ اقدام عملی برای اثبات حسن نیت خود انجام نداده است.

امیرعبداللهیان گفت: ما به مذاکرات وین خوشبین هستیم و امیدواریم برخی از مسائل حساس و مهمی که در مذاکرات باقی مانده با واقع بینی غرب در روزهای آینده و تلاش های 9 ماهه گذشته حل شود. طرفین با ما در بازپرداخت کامل تعهدات خود به توافقنامه 2015 پایبند خواهند بود.

دکمه بازگشت به بالا